בזכות הפרטת תעש: ההסכם בין אלביט לרשות מקרקעי ישראל יאפשר הקמת 30 אלף דירות

על פי ההסדר, מבין כלל המתחמים שהיו בידי תעש, שניים בלבד יוותרו בידי אלביט - רמת בקע ונצרת עילית ■ אלביט תפנה את מתחם תעש ברמת השרון, ששטחו כ-6,000 דונם, תמורת 1.5 מיליארד שקל

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית מתחם תע"ש, רמת השרון
הדמיית מתחם תעש, רמת השרוןצילום: רשות מקרקעי ישראל

המהלך למכירת מניות המדינה בתעש לחברת אלביט, כולל גם השלכות משמעותיות על שוק הדיור: בהובלת אגף החשב הכללי במשרד האוצר, ובשיתוף רשות מקרקעי ישראל, נחתם במסגרת המהלך מתווה להסדרת המקרקעין, בין אלביט מערכות ורשות מקרקעי ישראל, שעומד בעקרונות החלטת הממשלה מח/2 מ-2013.

על פי הסדר זה, מבין כלל המתחמים שהיו בידי תעש, יוותרו בידי אלביט שני מתחמים בלבד: רמת בקע ונצרת עילית. בהתאם להסדר, אלביט תפנה בתמורה ל-1.5 מיליארד שקל את מתחם תעש ברמת השרון, ששטחו כ-6,000 דונם, בשלבים עד ל-2023, ותעתיק את הפעילות למתחם יעודי ברמת בקע, דבר שיאפשר לרשות מקרקעי ישראל להקים בשטח המתפנה כ-34 אלף יחידות דיור במהלך השנים הבאות. בשלב הראשון, כבר במהלך 2019, יפונו כ-600 דונם אשר יאפשרו פיתוח של כ-10,000 יח"ד - וזאת לאחר שיושלם טיהור הקרקע, ותאושר תוכנית למגורים המקודמת על ידי המדינה.

ברמת בקע, ההסכם קובע כי רק חלק משטח המתחם יוקצה לאלביט, הכל בהתאם לצרכי הפיתוח והפעילות של החברה. יתרת השטח, כ-2,000 דונם, שוריינה במסגרת התוכנית שבהכנה לצרכים עתידיים של המדינה.

ברמ"י ציינו כי "בהתאם להחלטת הממשלה, רשות מקרקעי ישראל מקדמת תוכניות סטטוטורית למתחמי התעשייה ברמת בקע ובנצרת עילית, כדי שאלביט תוכל לממש את השטחים כחברה אזרחית. תוכניות אלה צפויות להתאשר במהלך 2019, דבר אשר יאפשר לחברת אלביט להתחיל את הבנייה לקראת העתקתם של המפעלים".יקנע

מתחם פעיל נוסף שהחברה התחייבה לפנות בתוך שנים אחדות במסגרת ההסדר, הוא מתחם תעש בטירת הכרמל, בשטח של 242 דונם, אשר פעילותו תועתק למפעל קיים של אלביט ביקנעם, וזאת בתמורה של עד 200 מיליון שקל עבור עלויות העתקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פינוי המפעל בטירת הכרמל יאפשר לאלביט לרכז את פעילותה ביקנעם, ובמקביל יאפשר לרשות לממש חלק נכבד מתוכנית למגורים הכוללת 5,000 יח"ד, מהן 1,700 יח"ד מתוכננות על שטח המפעל. הסכמות אלה חוסכות לרשות כסף רב להקצאת קרקע חליפית, ועלויות של הקמת מפעל חלופי, כפי שהתחייב מההסכם הבין-משרדי, שהוערכו בשעתו במאות מיליוני שקלים.

כמו כן, אושרה לאלביט הארכת השימוש הזמני בשטח של 80 דונם ברמת השרון, בשטח המיועד בעתיד לתעסוקה, לתקופה של 10 שנים נוספות ממועד הפינוי (מתוך 300 דונם אופציונליים על פי החלטת הממשלה), עבור משרדי הנהלה ומשרדים. ככל שתאושר תוכנית לתעסוקה כמתוכנן, החברה תוכל להחכיר הקרקע לטווח ארוך על פי כללי הרשות.

מאיר פרי, מנהל אגף בכיר אסטרטגיה תכנון ומדיניות ברשות מקרקעי ישראל, אמר כי "מדובר בהסכם אסטרטגי חשוב ביותר, אשר יאפשר בטווח הארוך הקמתן של למעלה מ-30 אלף יח"ד למגורים בלב אזור הביקוש מחד, ויצירת מחולל כלכלי משמעותי מאוד לנגב ולצפון מעצם העתקת הפעילות מרמת השרון לרמת בקע וליקנעם מאידך. ההסכם אשר נחתם הערב לאחר תהליך ארוך ומורכב של מו"מ להסדרת המקרקעין, כפי שזה התגבש מול חברת אלביט, מצטרף לשורה ארוכה של הסכמים אסטרטגיים משמעותיים שנחתמו בהובלת רשות מקרקעי ישראל בשנים האחרונות, אשר מאפשרים ברמת ניהול הקרקע פינוי עתודות בלב אזורי הביקוש לטובת יח"ד למגורים, שטחי תעסוקה ומסחר, והסבת שימוש יעיל ונכון יותר לצרכים העדכניים של המשק בראייה לאומית, בהיבטי דיור ותעסוקה לתועלת הציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker