המחוזי דחה תביעת אור:"מנסה לגרום לדלי אמצעים לסגת מדרישותיהם"

ענבל אור תבעה את העובדים שפיטרה בגין הוצאת דיבה לאחר שדברו בגנותה בראיון ל-TheMarker ; בית הדין קבע שמדובר בניצול בית המשפט

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודית שבח, סילקה תביעה שהגישה ענבל אור נגד עובדים שפיטרה בעקבות כתבה שפורסמה ב-TheMarker. בית המשפט העביר את התביעה לבית המשפט האזורי לעבודה בתל אביב ופסק נגד אור סיטי נדל"ן בבעלות ענבל אור ואור עצמה הוצאות משפט בסכום של 35 אלף שקל.

"הרושם הוא, כי עסקינן בתביעה אסטרטגית שנועדה לגרום עובדים לסגת מתביעתם לבית הדין לעבודה", נכתב בהחלטת בית המשפט.

צילום: טואג אייל

תחילתה של הפרשה בתביעה שהגישו 5 עובדיה לשעבר של אור בסכום של כ-2 מיליון שקל לבית הדין לעבודה באמצעות עו"ד תדהר צור. 5 העובדים, בהם 3 בכירים, טענו כי לא קיבלו תשלומים ובונוסים כפי שמגיע להם, לרבות שעות נוספות, עמלות מכירה, הפרשות לפנסיה ולהשתלמות ופיצויי פיטורים.

בגין תביעה זו, פורסמה יומיים לאחר מכן כתבה ב-TheMarker הנושאת את הכותרת: "אור סיטי מנוהלת בדרך של כיבוי שריפות", בה רואיינו 5 העובדים. בעקבות הכתבה הגישה חברת אור סיטי וענבל אור תביעת לשון הרע נגד העובדים בסכום של 2.55 מיליון שקל.

מהחלטת בית המשפט שהתקבלה עולה כי קצפה של אור יצא על שתי אמירות מרכזיות בכתבה: "ענבל אור מתנהלת באופן אימפולסיבי וההחלטות מתקבלות תוך שניות ספורות הסותרות החלטות קודמות". אור טענה כי מדובר בפרסום חמור, מבזה, שקרי ואסור המגיע לכדי פרסום לשון הרע הפוגע במוניטין של החברה ובה עצמה, במעמדה ושמה הטוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד צור, המייצג את העובדים, טען מנגד כי מדובר בתביעה קנטרנית המשמשת צעד אסטרטגי העושה שימוש לרעה בבית המשפט כדי להפעיל לחץ נגד יחידים דלי תקציב ולגרום להם לחזור בהם מתביעתם בבית הדין לעבודה.

שופטת בית המשפט קיבלה את טענות צור וקבעה כי על פניו הביטויים שפורסמו בכתבה לא מהווים לשון הרע. "המתבונן מהצד יתרשם כי המשקל שמייחסת התובעת לאמירות פושרות למדי מפי הנתבעים הזוטרים, כמו גם הנזק כתוצאה מאמירות אלו, תוארו על דרך ההפרזה וההגזמה ולא כצעקתה. גם עיתוי הגשת התביעה, 7 ימים בלבד לאחר הגשת תביעתם של הנתבעים בבית הדין לעבודה ו-3 ימים לאחר פרסום הכתבה, מרמז על בהילות חשודה", אמרה.

שבח הוסיפה כי העובדה שהתביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי תוך נקיבת סכום העולה אך ב-50 אלף שקל על הסכום המרבי (שהגישו העובדים נגד אור, רנ"ה), בהינף קולמוס, מטה לכאורה את הכף לעבר טענת הנתבעים, לפיה נועדה התביעה לאלצם להוציא ממון רב ובכך לגרום לאוזלת יד, לדחוק אותם לפינה ולגרום להם לוותר על תביעותיהם".

לסיכום קבעה השופטת, "יש למגר מהשורש תביעות בלתי כנות. אין לאפשר לתביעות שהופכות את בית המשפט לכלי משחק אסטרטגי, לחצות את סף ההיכל ולבוא בשעריו. מתפקידו של בית המשפט לברר סכסוכים אמיתיים בין אדם לחברו ובין האזרח לרשות, להבדיל מתביעות המוגשות על-ידי גופים חזקים עתירי ממון, נגד יריביהם דלי האמצעים בעילה מפוקפקת כלשהי, מתוך מטרה מכוונת ללחוץ עליהם לחזור בהם מדרישות צודקות, רק מחמת חוסר יכולתם לממן הגנה משפטית בסכומים כבדים. האמנם זה המקרה בעניינו?", נכתב בהחלטה, "רבים הסימנים שאמנם כן".

עו"ד תדהר צור מסר בתגובה, "האמירה של בית המשפט מהווה תקדים לכל אדם בישראל המבקש לעמוד על זכויותיו כנגד גוף גדול וחזק, עם אמירה ברורה ונחרצת, כי בית המשפט לא יתן יד לתביעות כוחניות מעין אלה. ההחלטה פותחת פתח אמיתי לסלק על הסף תביעות שהוגשו מטעמים אסטרטגיים, בדומה להלכה הנוהגת בארה"ב"

מחברת אור סיטי וענבל אור נמסר: "חברת אור סיטי תמשיך את התביעה המשפטית על פי החלטת בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker