אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מדד מחירי הדירות ממשיך את חוסר היציבות שלו בתקופה האחרונה, ועלה באוגוסט-ספטמבר 2018 ברמה מזערית של 0.1%. בשנה האחרונה הוא רשם ירידה של 2%. מחירי הדירות באוגוסט-ספטמבר עלו בכל המחוזות, למעט במחוזות הגדולים - המרכז, שבו לא נרשם שינוי, ותל אביב, שבו המחירים ירדו ב-0.2%. עם זאת, מחירי הדירות הנרכשות ירדו ברבעון השלישי של השנה בכ-3% ל-1.5 מיליון שקל.

המדדים - זה שפורסם עכשיו וגם זה שיבוא בחודש הבא - משקפים את תקופת חגי תשרי, שבה נרשם שפל במספר העסקות. למעשה, ספטמבר האחרון נחשב לאחד מחודשי המכירות החלשים ביותר בעשור האחרון.

מדד מחירי הדירות

מנתוני הכלכלן הראשי והלמ"ס עולה עוד כי לא רק שיזמי הנדל"ן ממעטים למכור דירות בתקופה זו, הציבור העיקרי שאליו מופנות הדירות - הזוגות הצעירים - היוו כ-60% מכלל רוכשי הדירות החדשות. חלק מרכישות הדירות היו במסגרת מבצעי הממשלה "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה", וחלק במסגרת השוק החופשי. בספטמבר האחרון נקבע שיא, כאשר מתוך 1,800 דירות שמכרו הקבלנים, רכשו זוגות צעירים 1,400 - מחצית מהן במסגרת מחיר למשתכן, והמחצית השנייה במסגרת השוק החופשי.

במצב דברים כזה, יזמים נמצאים במצב כמעט חסר תקדים, שבו הם בונים ומשווקים בעיקר לציבור אחד של רוכשים, ודוחקים החוצה את יתר הרוכשים - כלומר משפרי הדיור והמשקיעים. בהתאם, היצע הדירות החדשות הלא מכורות ירד ב-7% בשנה שבין ספטמבר 2017 לספטמבר 2018, ורשם את המספר הנמוך ביותר מאז תחילת השנה שעברה - כ-24,200 יחידות דיור.

על רקע זה, מדד מחירי הדירות החדשות רשם ירידה של 0.6% בחודש הנסקר. 34% מהדירות שנרכשו באותו חודש היו דירות מסובסדות של מחיר למשתכן. כשמדובר במדד המחוזי, מחוז הצפון הוביל את העליות, עם זינוק של 1.1%. בירושלים המחירים עלו ב-0.7%, בחיפה ב-0.4%, ובדרום ב-0.2%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker