ראש מטה הדיור: להציע דירות להשכרה כדי שיפסיקו להשתעבד לחובות

בכנס בנושא שוק השכירות בישראל הסביר זאב בילסקי כי יש צורך בשינוי תודעתי-חברתי ■ מנכ"ל דירה להשכיר עוזי לוי: "הכלי היחיד שהמדינה נתנה הוא היכולת לשווק קרקעות מדינה ללא מחיר מינימום. באזור הביקוש זה עובד, בפריפריה לקרקע אין ערך - לכן צריך כלי חדש"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב בילסקי, יו"ר מטה הדיורצילום: תומר אפלבאום
יעל דראל

הרשויות לא מעוניינות להשקיע בבניית דירות להשכרה, הממשלה משקיעה בכך משאבים מועטים והחקיקה לא מותאמת למציאות - אלה חלק מהבעיות שבהן דנו בכנס בנושא שוק השכירות שנערך היום (ה') בקריה האקדמית אונו, בחסות חברת מגוריט ישראל.

זאב בילסקי, יו"ר מטה הדיור, נמנע מלספק כיווני פעולה קונקרטיים והלין על המצב הקיים: "לצערי, הוועדות מערימות קשיים לקדם פרויקטים, דברים נתקעים שם, ולכן כל דבר שאנחנו מנסים לקדם קשה. גם בתשתיות ישנם קשיים מאחר שלא ניתן לבנות דירות בלי תשתיות. היום אנחנו נתקלים במצב שלא רוצים דיור. כל רשות מקומית רוצה שיהיה דיור, כבישים ורכבות אבל אף אחד לא רוצה את זה בחצר שלו. איך אפשר לבנות 70 אלף דירות אם אף אחד לא רוצה שתבנה אצלו?".

עוד הוסיף בילסקי כי "צריך להכניס לאנשים לראש את עניין השכירות, אם אתה נותן לבן אדם אופק של 20 שנה שהוא יכול להיות בדירה ובינתיים הבעלים ישמור על הדירה וישביח אותה. העניין הזה צריך להיות חלק מהחקיקה. היום כל דונם שישראל משחררת לבנייה - אחוז מסוים הולך להשכרה. אנחנו רוצים לשבור את השוק, שיקומו חברות שיציעו לקהל תשואה תמורת השקעה". 

"אנחנו הקרן היחידה שהצליחה לקום ולהתקיים, מוסדיים ישראלים לא נכנסים לשוק המגורים בישראל לעומת אירופה. אפשר לעזור לנו להביא אותם, המדינה או הרגולטור יכולים לעזור להגדיל את ההיצע. אין הבנה או הפנמה שיש בעיה. רוצים לייצר הורדה של מחירי השכירות? שתהיה תחרות, שכמות הדירות להשכרה תהיה גדולה יותר וכך גם איכותן. אני לא מרגיש שיש פרטנרים מצד הרגולטור", כך אמר ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט ישראל.

יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל, מתח ביקורת על הזנחת שוק השכירות: "עד שמדינת ישראל לא תכריז שהשקעה בשכירות משמעותית כמו המחיר למשתכן, יהיה קשה לעשות שינוי. נכון, החוק של פולקמן וסתיו שפיר הוא התקדמות, אבל בפועל הוא לא הוכיח את עצמו". החוק של השניים הוא חוק שכירות הוגנת, שמקפיא את שכר הדירה בשנות ההשכרה הראשונות. כבר אמר: "את הצעת החוק שלי שרת המשפטים עשתה ככל שביכולתה כדי לבלום. לצערנו, השוכרים נמצאים בעמדת חולשה יום יומית אל מול המשכיר והמתווך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בנושא ואמר: הולכים סחור סחור. ב- 2012 כשח"כ פולקמן עוד היה בעיריית ירושלים, המשבר היה על שוק השכירות. כשסגרו לצעירים את האופק לשכירת דירה התחילו ההפגנות. אנחנו היינו שם ואמרנו למשרד אוצר 'לכו על בניה תקציבית' – צאו למכרזים, תבנו על הקרקע ותחייבו את המוסדיים להשקיע את כספי הפנסיה של כולנו בפרויקטים.  אמרו לי שזה יילך לחרדים, אחר כך אמרו שזה יילך לאוכלוסיות אחרות. בסופו של יום, אנחנו כיום בפרומיל מהדירות שהשוק זקוק להן אחרי ארבע שנות עבודה, זה לא יפתור את בעיות השכירות של ישראל".

דפני ליף, יו"ר ועד שוכרי הדירות: "החברה הישראלית היא קרניבורית. אנשים חמדנים ולא רואים את הדבשת של עצמם. יש בעיית סולידריות חברתית. תרבות בונים ברגליים, לא ניתן לעקוף את האדם הפשוט. ישנם משכירים טובים, אך הם נחשבים פראיירים. כל אדם שומר חוק במדינה נחשב היום פראייר".

דפני ליףצילום: דודו בכר

מי שעוד מתח ביקורת על המדיניות כיום בשוק השכירות הוא יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו ובת ים, שאמר: "אני פעיל בשוק השכירות בארצות הברית. צריך להבין את ההבדל: התשואה בישראל היא 2%-3%. בארה"ב התשואה היא 8%-9%, עם הלוואה ל 30 שנים שיורדת מהקרן. אצלנו המודל לא עובד, צריך פשוט להעתיק מהעולם. בחו"ל התשואות ריאליות, לכם הקבלנים בונים – אבל למה שמשקיע ייכנס לשוק הזה במצב הקיים בישראל?"

עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר - החברה הממשלתית לדיור והשכרה, התייחס לקשיי המכרזים בפריפריה אך ציין כי "בארבע שנות פעילות החברה הוצאנו לדרך 27 פרויקטים, רובם בלב אזורי הביקוש; תל אביב, ירושלים, הרצליה, שוהם ועוד. כ-6,000 יחידות דיור בתהליכי בנייה. שלושה פרויקטים כבר מאוכלסים. אנחנו מייצרים כאן מודל 'מולטי פמילי' ישראלי חדש, כשרבע או חצי מהדירות הן בשכר דירה מופחת. אנו מתאמצים כדי שטובי היזמים יגשו למכרזים של דירה להשכיר. המטרה היא ליצור עבורם כדאיות כלכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker