פסק הלכה: לתושבי מגדלים אסור לפתוח ברזים בשבת

רבנים מהזרם החרדי פסקו כי פתיחת הברז גורמת להפעלה של משאבות המים במגדלים ולכן אין לקבל את הפתרון ההלכתי של מכון צומת

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

פסק הלכה חדש אוסר על דיירי מגדלים ובניינים רבי הקומות לפתוח ברזים בשבת. מדובר בבירור הלכתי חדש שקיבל את הסכמתם של גדולי הרבנים החרדיים. הסיבה: פתיחת הברז מפעילה משאבות מים חשמליות.

הפעלת מכשיר חשמלי בשבת אסורה לפי ההלכה, משתי סיבות: הדבר דומה להבערת אש; וסגירת המעגל החשמלי דומה למלאכת הבנייה. במוצרי חשמל רבים נעשות פעולות עקיפות שגורמות להפעלת המכשיר החשמלי או להגברת העוצמה של פעילותו.

אחד הדיונים המרכזיים ביותר בסוגיה זו היה לגבי מעליות השבת. בעוד רבנים מהזרם
הדתי-לאומי אישרו את השימוש בשבת במעליות אלה, פסק מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסףשלום אלישיב, כי "הדבר נוגע לאיסור חמור של חילול שבת ממש".

במגדלי המגורים הגבוהים מותקנות משאבות שנועדות להגביר את לחץ זרימת המים עם פתיחת הברז. עד כה לא היתה התייחסות נרחבת לסוגיה זו. השבוע יפורסם במוסף התורני של העיתון "יתד נאמן" בירור הלכתי חדש, שקיבל את אישורם של גדולי הרבנים החרדיים, שלפיו אסור לדיירי המגדלים לפתוח ברז בשבת.

במאמר מוזכר פתרון לסוגיית משאבות המים שהציג מכון צומת להלכה וטכנולוגיה, שבו
המשאבה מופעלת מדי כמה דקות ללא כל קשר לפעולת פתיחת הברז. ואולם, הרבנים החרדיים פסקו כי "זהו מעשה גמור (של חילול שבת, נ"ט) ואין לסמוך על הכשרי המכונים למיניהם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הרב ישראל רוזן, יו"ר מכון צומת, מסר בתגובה: "יש בהחלט בעיה במשאבות מים. הפתרון
של צומת כבר שנים ארוכות הוא הפעלה מחזורית קבועה של המשאבה בלי כל קשר לצריכה. זה פתרון למהדרין וכל מי שמותח עליו ביקורת כנראה לא יודע במה דברים אמורים. כיום יש פתרון אחר במגדלים - בריכה של מאות ליטרים מים על הגג. בבתים רבים כאלה יש משאבה נוספת להוריד את המים לקומות העליונות. גם במקרה הזה מכון צומת דאג לפתרון בשבת למהדרין בהתייעצות עם רבנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker