משרד המשפטים הזהיר את אטיאס: הפסק להתערב במכרזי המינהל

שר השיכון ועוזרו בני דרייפוס התערבו במכרזים ובהליכי פינוי קרקעות בניגוד לנהלים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> בעקבות תלונות על ניסיונות התערבות של שר השיכון אריאל אטיאס ועוזרו עו"ד בני דרייפוס בעסקות ספציפיות של מינהל מקרקעי ישראל, זימנה אותם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, לשיחות הבהרה - כך נודע ל-TheMarker. ההתערבות לכאורה בוצעה בניגוד לנהלים הקובעים כי השר אמור להתערב בקביעת מדיניות בלבד, אבל לא בעסקות שנוגעות לקבלנים או לאנשים ספציפיים.

ככל הידוע, למשרד המשפטים נודע על ניסיונות ההתערבות של אטיאס ודרייפוס בנוגע למכרזים ספציפיים ופינויים ספציפיים של קרקעות. מנהלים במינהל מקרקעי ישראל, בהם ביבי, סירבו לקבל את ההתערבות של השר ועוזרו בעניינים נקודתיים, לרבות נסיונות להפסיק הליכי פינוי מקרקע שביצע המינהל - והפנו תלונות על כך למשרד המשפטים.

בעקבות התלונות, ניהלה דנה שיחות עם אטיאס ודרייפוס, שבמהלכן חזרה והבהירה את התקנות בנוגע להתערבות שרים ועוזריהם בעבודה של פקידי ממשלה מקצועיים - משמע, שלשר אין סמכות לעסוק במכרזים ספציפיים וגם לא בשאלות של אכיפה, וכי אם מתקבלת תלונה אצל השר בנוגע לפעילות של המינהל, התלונה צריכה להיות מועברת לטיפול המינהל.

בימים אלה עומד ביבי בפני הדחה מתפקידו על ידי אטיאס, לאור טענות השר כי לא תפקד כהלכה ומינהל מקרקעי ישראל לא עמד בציפיות של השלמת הרפורמה ושיווק קרקעות. זאת, אף שהרפורמה במינהל נחתמה לפני כחודש וקצב שיווק הקרקעות מצוי כיום בשיא. ההערכות הן שביבי לא מתכוון לעמוד בדרכו של אטיאס ובכוונתו להקדים את השר ולהתפטר לפני שיודח.

ההתפטרות הצפויה של ביבי תמנע, ככל הנראה, ממשרד המשפטים מלהגן עליו. לו היה ביבי מסרב להתפטר והיו ננקטים כנגדו הליכי הדחה על ידי אטיאס, היה משרד המשפטים צפוי להתערב בהליך ולדרוש הבהרות לגבי הנימוקים להדחה, כדי לוודא שאין מדובר בהדחה נקמנית על רקע הסירוב של ביבי לאפשר לשר להתערב בעבודתו. עם זאת, אם ביבי מתפטר, הרי שלא ניתן למנוע זאת ממנו, גם אם קיים חשש כי התפטרותו היא למעשה פיטורים פסולים במסווה. ההערכה היא שביבי לא רוצה להצטייר כ"עושה צרות", ועל כן מעדיף להתפטר מבלי להיכנס לעימות גלוי עם השר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משרד המשפטים סירב להגיב וכך גם ביבי.

אטיאס מסר בתגובה: "פניתי לשרית דנה, כדי לחדד את שאלת 'סמכות ההתערבות' של שר בישראל. במקום לטפל בתקלות במינהל, עסקו בלדחות את שאלות השר".

אטיאס לא הכחיש כי היו לו שיחות עם שרית דנה בנוגע למעורבותו בעבודת מינהל מקרקעי ישראל. לדבריו, הוא זה שיזם את הפנייה לדנה, על רקע הביורוקרטיה הקשה במינהל וחוסר יכולתו לפעול כשר למען זירוז ההליכים הביורוקרטיים.

לדברי אטיאס, הוא "דוחה בשאט נפש את הניסיונות לקשור בין ויכוחים מקצועיים על יעדים הנדרשים בעבודה שוטפת לבין רמזים על שיקולים זרים".

במרומז, אטיאס מכוון לתפקוד בעייתי של ביבי ולרצונו לנסות ולקדם הליכים תקועים במינהל. מהתגובה מצטיירת תמונה קשה של מינהל שאינו משיב לפניות אזרחים ואף שוכח לפתוח מעטפות של מכרזים במשך חודשים ארוכים. לדברי אטיאס, "בלשכת שר השיכון מתקבלות מאות פניות בחודש, שרובן מתייחסות לביורוקרטיה במינהל, ולעיתים אין מענה כלל, או מענה לאחר חודשים ארוכים. תופעה זו גורמת סבל רב לאזרחים. חובתו של השר לסייע ולדרוש טיפול יעיל לטובת האזרחים. לפני חצי שנה היו מקרים שבהם במקום לקבל תשובות על תקלות ועיכובים, התעוררה שאלת 'סמכות ההתערבות'. לכן, השר אטיאס פנה מיוזמתו לדנה, על מנת לחדד את נהלי העבודה מול המינהל. השר וצוותו פעלו ופועלים לפי הכללים, ואינם מתערבים בשום דבר שאינו חוקי. יש מאות פניות של אזרחים ללשכתו של השר וכולם מקבלים מענה ללא משוא פנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker