נשיא התאחדות הקבלנים: "לא מתחמקים מאחריות לבטיחות בענף הבנייה"

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, נפגש עם שר העבודה והרווחה, חיים כץ ביום חמישי האחרון, מתייחס לכוונה להשבית את המשק בעקבות הקטל בענף הבנייה ■ "מסכימים עם דרישות ההסתדרות"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני בריק
רוני בריקצילום: אייל טואג

התאחדות בוני הארץ מבקשת להקים צוות משותף יחד עם משרד העבודה והרווחה, שיעקוב אחר התפתחויות בסוגיית הבטיחות באתרי הבנייה, ויגבש צעדים משותפים לטווח המיידי ולטווח הארוך. בקשה זו עלתה בפגישה שהתקיימה ביום חמישי האחרון בין נשיא ההתאחדות, רוני בריק, ושר העבודה והרווחה, חיים כץ. בריק הציג במהלכה את תמיכת ההתאחדות בשורה של צעדים שמטרתם צמצום התאונות הקטלניות באתרי הבנייה. מתחילת השנה נהרגו באתרי בנייה בישראל 37 פועלים ושני עוברי אורח. 

"בענף הבנייה מסכימים עם שורה של דרישות שעל בסיסן מאיימת ההסתדרות לשבות. אנחנו, הקבלנים בוני הארץ, לא מתחמקים מאחריות - נושא הבטיחות באתרי הבנייה עומד בראש סדר העדיפויות שלנו. ואולם נושא זה מחייב התגייסות גם של משרדי הממשלה ושל העובדים בענף. אם רק צלע אחת של המשולש, הקבלנים, תידרש לפעול - לא נראה שינוי אמיתי בשטח", ציין בריק.

פיגומים באתר בנייה בשכונת רמות בירושלים, יוני
פיגומים באתר בנייה בירושליםצילום: אמיל סלמן

בין השאר ציין בריק בפגישה כי ההתאחדות תומכת בהחלטת השר כץ להפוך את התקן האירופי לפיגומים (תקן 1139) לרשמי, ומצפה לקחת חלק בקביעת לוחות זמנים מחייבים להטמעתו. לטענת בריק, ההתאחדות הציעה כמה פעמים לממשלה ולהסתדרות לצאת בקמפיין פרסום במימון משותף במטרה להגביר את המודעות לחשיבות השמירה על הבטיחות בעבודה – אולם עד כה הנושא לא יצא לפועל.

בנושא הסדרת עבודת המנופאים הוסיף בריק כי ההתאחדות חתמה על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות, שמבטיח זכויות רבות לעובדים. ההתאחדות קראה אז לממשלה לקדם הצעת חוק שתתיר העסקת מנופאים על ידי חברות ייעודיות בלבד, תבטיח שהכשרתם תהווה תנאי לחידוש רישיון מנופאי תקופתי, ותמנע שימוש ברישיונות מזויפים למנופאים. בהתאחדות הוסיפו בהקשר זה כי יש לסייע בהכשרת בודקי מנופים, שחסרים בענף.

"בתחום המכרזים הציבוריים דורשת ההתאחדות מהממשלה לקבוע בחוק חובת המכרזים מפרט בטיחות שיחייב את כל מכרזי הבינוי והתשתיות של המדינה, העיריות והתאגידים העירוניים. ההתאחדות קוראת לתקצב מראש את רכיב הבטיחות במכרזים, כך שהוא יהיה סעיף שקבלנים לא מתחרים עליו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker