עלילות תמ"א 38: תוספת הבנייה אושרה אך חיזוק המבנים הושמט - תמ"א 38 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עלילות תמ"א 38: תוספת הבנייה אושרה אך חיזוק המבנים הושמט

בעלת דירה ברחוב בארי בת"א: "העיריה התרשלה בתפקידה ובמקום להגן על זכויות הדיירים היטיבה עם היזמים"

43תגובות

השקט של רחוב בארי בתל אביב מסתיר את מאבקי הנדל"ן שרוחשים בו. בעבר היו אלה מאבקים סביב הקמת מגדל בארי-נהרדע, ואילו כיום המאבקים הם סביב פרויקטים של הוספת דירות בקומות הקרקע של בנייני הרחוב.

בימים אלה נאבקים תושבי רחוב בארי ביוזמות נדל"ניות, שמטרתן להרחיב את הבניינים שבהם הם מתגוררים, ולהקים יחידות דיור חדשות בקומת הקרקע המפולשת, בין עמודי הבניינים. בנייה זו, שהיתה אמורה לכלול גם חיזוק של המבנים, נמצאת כבר בשלבי סיום, אך את חיזוק המבנים שכחו.

את פרויקט הבנייה קידמה חברת הבנייה למגורים נוה גד שבשליטת נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי של איש העסקים נוחי דנקנר.

הבניינים המיועדים להרחבה, בין היתר ברחוב בארי 39, 41 ו-43, הוקמו בשנות ה-50 והם בעלי ארבע קומות על קומת קרקע מפולשת. הבניינים נבנו על ידי חברת נוה גד, שמתוקף היותה בעלת הקרקע, טענה כי היא רשאית להרחיב את הפרויקט ולכן הגישה בקשה להיתרי הבנייה. במהלך הזמן מכרה נוה גד את זכויותיה במקרקעין לכמה חברות, ובהן היזם אמיר וינברג, בי.טי.אן רזידנס וגלובל הולדינגס בי.איי.

פרויקט ההרחבה כולל תוספת של שתי דירות בחלל קומת הקרקע עם ממ"ד וחדרי שירות. כתנאי לביצוע ההרחבה נדרשו היזמים לבצע גם חיזוק למבנים מפני רעידות אדמה, שיפוץ כל חזיתות המבנה ושינוי במערכת הביוב והמים של הבניינים.

היתר הבנייה שונה

על אף שהדיירים הם בעלים משותפים במקרקעין ורשאים להתנגד לתוכנית הבנייה, הם לא קיבלו לטענתם הודעות על תוכנית הבנייה הצפויה. "רק חלק מהדיירים קיבלו הודעות על בקשת היזם", מסבירה דיירת במתחם, "כשביקשנו להתנגד לתוכנית, כל ההתנגדויות שהגשנו נדחו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בטענה שלא הוגשו בזמן או בצורה מפורטת כנדרש. זמן קצר אחר כך כבר קיבלנו מכתבים שבקרוב תחל הבנייה. בשלב הזה כבר הרגשנו מרומים ולכן החלטנו לפתוח את תיק הבנייה. כשפתחנו את התיק, ראינו שהדרישה לחיזוק המבנה חודשה ושונתה בכתב יד".

בחידוש תוכנית הבנייה, מינואר 2009, בוטלה כל אחריות חברת נוה גד לחיזוק המבנים. לפי נוסח ההיתר המקורי נכתב: "הנני מתחייב לבצע חיזוק לבניין בפני רעידות אדמה בהתאם לתקן הישראלי", ואילו בתוספת בכתב יד נכתב: "בקומת הקרקע בלבד, כפי שהדבר הוצג במסגרת הבקשה". על מסמך הבקשה היתה חתומה עו"ד כרמית פרוסט מהלשכה המשפטית של העיריה.

"היתה כאן הזדמנות פשוטה יחסית לבצע חיזוק בניינים, בהתאם למטרות תמ"א 38", מסבירה האדריכלית עידית שלומי, בעלת דירה ברחוב בארי 43, "העירייה דרשה בצורה מפורשת כי אחד התנאים לקבלת היתר בנייה לשתי יחידות דיור בקומת הקרקע יהיה התחייבות של מבקשי ההיתר לחזק את המבנה בפני רעידות אדמה. עם זאת, בטופס ההתחייבות נוספה הערה בכתב יד כי החיזוק הוא לקומת הקרקע בלבד. מכאן, שהעירייה נתנה היתר בנייה למרות שלא ניתנה ההתחייבות הנדרשת לחיזוק המבנה, ובכך התרשלה בתפקידה ובמקום להגן על זכויות הדיירים היטיבה עם היזמים".

שלומי הוסיפה כי "פנינו לעיריה לבדיקת העניין החל מפברואר 2010 בכתב, בע"פ ואף באמצעות עו"ד - ולא קיבלנו שום תגובה. האם העירייה טוענת כי הבניין יהיה עמיד בפני רעידות אדמה רק מתוקף הבנייה בקומת הקרקע? אם ישנה חוות דעת הנדסית שמאשרת טענה זו - מדוע זו לא הוצגה בפנינו?"

לדברי אפרת אדאדי, תושבת רחוב בארי 41, "אם חל שינוי בתוכנית, מן הראוי שהיזם יוציא היתר חדש ולא יאריכו לו את ההיתר הישן, כך שתינתן לנו זכות התנגדות כראוי. אנחנו נמצאים בשלב שהבנייה בעיצומה, אך עדיין לא הושלמה, הקבלן טרם קיבל טופס 4 (טופס אכלוס - ר.נ.ה). זוהי שעת כושר לעיריה לפקח אחר הבנייה ולהוציא לפועל את ההתחייבות לחיזוק המבנים".

בנייה ללא היתר

במקרה אחר, בבניין ברחוב בארי 39, קודם פרויקט בנייה מבלי שהיה ליזמים היתר בנייה בתוקף. "הבנייה הזו מתוכננת בתחום חצר הבניין המהווה רכוש משותף ללא שנתקבלה הסכמה של כל בעלי הזכויות בבניין", כתב עו"ד יוסי כץ ממשרד כץ משיח ושות' המייצג את הדיירים. "בהיעדר הסכמה, אין בכוחו של אחד מבעלי הזכויות ליטול את מלוא הזכויות ולנצלן", הוסיף כץ במכתבים שהעביר למחלקה לפיקוח על הבנייה בעיריית תל אביב ולמשנה ליועץ המשפטי של העירייה.

בעקבות פנייה של הדיירים לבית המשפט, הוצא צו מניעה להפסקת העבודות עד לחידוש היתר הבנייה. על החלטת בית המשפט הגיש היזם ערר לוועדת הערר לתכנון ובניין אך הנושא טרם נדון בוועדה, ולכן עד היום העבודות טרם הושלמו.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, עיריית תל אביב-יפו לא אישרה הרחבת זכויות בנייה המתעלמות מהחוק הדורש חיזוק מבנים. היתרי הבנייה למבנים ברחוב בארי ניתנו לאחר שהתקבלו ממצאי בדיקת מהנדס שקבע כי המבנים, על תוספות הבנייה המבוקשות, עומדים בתנאי תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים לרעידות אדמה ובתקן הישראלי המתאים וכי הבנייה המבוקשת אינה פוגעת ביציבות המבנה בפני רעידות אדמה.

"בנסיבות אלה כלל לא היה צורך להכפיף את היתר הבנייה להתחייבות לחיזוק המבנה כפי שנעשה בפועל, ומתצהיר שנתן המהנדס אף עולה כי הקמת ממ"דים בקומת הקרקע מחזקת את המבנה. לגבי המבנה ברחוב בארי 39 - במקום הוצא היתר בנייה שתוקפו פג ביולי 2010. הבנייה במקום הופסקה והוגשה בקשה להארכת תוקף ההיתר שעדיין לא אושרה".

מחברת נוה גד נמסר בתגובה: "חברת נוה גד מכרה את הזכויות המדוברות בדצמבר 2009 לגורמים שונים. כל שאלה האם יש צורך לחזק את המבנים יש להפנות לרוכשים אלה שהתחייבו לפעול לפי היתרי הבנייה. יש לציין כי עיריית תל אביב אישרה כי כל החותמות והשינויים בהיתרי הבנייה נעשו מטעמה".

אמיר וינברג, אחד מרוכשי הזכויות בפרויקט, מסר בתגובה: "מדובר בקבוצת רוכשים. אנחנו רכשנו רק דירה אחת בלבד, ובאופן פרטי. הרכישה נעשתה מגוף גדול ובעל מוניטין. היתרי הבנייה לכל הבניינים ניתנו למיטב ידיעתנו כדין. כמו כן, מדובר בשטחים הרשומים ע"ש נוה גד, ובחללים אטומים הרשומים מזה עשרות שנים כיחידות נפרדות בלשכת רישום מקרקעין, כך שבכל מקרה לא קיימת כל פגיעות בזכויות הדיירים. פתיחת היחידות האטומות וחיזוק ושיפוץ הבניין עומד בהתאם להוראות ההסכם.

"לגבי הטענה שההיתר שונה בכתב יד, אנו רכשנו את היחידות לאחר שנתקבל היתר בנייה כדין. אנו לא מעלים בדעתנו שנעשה זיוף. בכל מקרה, הטיפול בהוצאת ההיתרים היה של נוה גד בלבד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#