אין גבול לחוצפה: הקרקע הופקעה ובעליה גם נדרשו לשלם

לאחר מאבק משפטי ארוך, הוחלט כי משפחת אפרמיאן תקבל בחזרה ללא תמורה קרקע שהופקעה ממנה למטרה ציבורית שלא מומשה

שלומית צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית צור

<< בני הזוג אפרמיאן חשו מרמור עז כלפי רשויות המדינה, כשעיריית רעננה הפקיעה מהם קרקע לשם הקמת בית כנסת. לשמחתם, לאחר שעל הקרקע לא הוקם לבסוף בית כנסת, הוסכם כי היא תשוב לבעלותם. ואולם משרד הפנים סירב לאשר את העברת הקרקע בחזרה לבעלותם בטענה כי עליהם לשלם דמי השבחה מוגדלים בשיעור 100% בגין ייעודה החדש של הקרקע, ששונה בינתיים למגורים.

הסיפור מתחיל ב-1973 כשבני הזוג אפרמיאן רכשו קרקע בת 5 דונם ברעננה. כעבור שבע שנים, ב-1980, הודיעה להם עיריית רעננה כי היא מפקיעה 40% מהקרקע, המהווים שני דונם, לשם הקמת בית כנסת. ב-1991 ניתן היתר בנייה להקמת בית כנסת על הקרקע, אך בסופו של דבר בנייתו לא יצאה אל הפועל, וכעבור שש שנים הגישו בני הזוג לבית המשפט המחוזי עתירה בדרישה להשבת הקרקע.

ב-1998 דחה בית המשפט את העתירה מאחר שבני הזוג לא הגישו התנגדות להפקעה. עם זאת, גם לאחר פסק הדין, העיריה עדיין לא מימשה את המטרה לשמה הופקעה הקרקע ובין הצדדים הושג הסכם פשרה שאושר ב-2004 על ידי בית המשפט, והוסכם כי העיריה תשיב את רישום הזכויות בחלקה על שמם של אפרמיאן. בהתאם להסכמות אלה, בני הזוג יזמו תוכנית לשינוי ייעוד הקרקע מציבורי למגורים, וזו אושרה ב-2006.

במהלך ניסיונות בני הזוג לרשום את הקרקע על שמם, הודיע היועץ המשפטי של משרד הפנים למנהלת מחלקת הנכסים בעיריית רעננה כי מבחינת משרד הפנים החלקה המדוברת הועברה במסגרת מכר ללא תמורה (סעיף 195 לחוק התכנון והבנייה), ולא באמצעות הפקעה (סעיף 196 לחוק התכנון והבנייה). ההבדל בין שתי ההוראות משמעותי מאוד בנוגע לתשלום היטל השבחה - בעוד כתוצאה מהפקעה רגילה תשלום דמי ההשבחה יהווה רק מחצית מההשבחה, במקרה של תמורה ללא מכר מדובר בתשלום בגובה מלוא ההשבחה.

משרד הפנים דרש מהעיריה כי תומצא להם חוות דעת שמאית שבה ייקבע גובה התמורה - מלוא ההשבחה בגין השינוי של ייעוד הקרקע משטח ציבורי למגורים. בנוסף לתשלום טען משרד הפנים כי נדרש אישור שר הפנים להעברת הקרקע על שמם של אפרמיאן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בני הזוג עתרו שוב לבית המשפט המחוזי בטענה כי אין הצדקה לגביית היטל השבחה בגובה 100% על קרקע שהופקעה מהם, והדגישו כי הם נכונים לשלם היטל השבחה רגיל של 50% מגובה ההשבחה בלבד.

שופט בית המשפט המחוזי, אורי גורן, קבע ב-2008 כי בניגוד לעמדת משרד הפנים, סעיף 195 לחוק התכנון והבנייה העוסק במקרקעין שנרכשו בתמורה, לא חל על המקרה, וכי סעיף 196 לגבי הפקעה ללא פיצוי מתאים יותר למקרה. עוד קבע גורן כי ההסכמה בין הצדדים, שאף ניתן לה תוקף של פסק דין מ-2004, נותרה בעינה ויש לרשום את הקרקע על שמם של בני הזוג ללא תשלום דמי השבחה מלאים וללא אישור שר הפנים. על החלטה זו הגיש משרד הפנים ערעור לבית המשפט העליון.

הפקעה לכל דבר

בערעור דרשו בני הזוג, שיוצגו על ידי עורכי הדין דוד בסון ויהושע יצחקי ממשרד הרטבי בורנשטיין בסון, להכיר בפעולה כהפקעה לכל דבר, ובהתאם לא לחייבם בדמי השבחה של 100%. משרד הפנים טען כי מדובר במקרה המתאים לסעיף 195, ולכן עליהם לשלם דמי השבחה בשיעור 100%.

שופטת בית המשפט העליון, איילה פרקצ'יה, דחתה את הערעור של משרד הפנים וקבעה כי לא נדרש תשלום השבחה מלא בעת השבת הקרקע, ואף קבעה כי אין צורך באישור שר הפנים לשם העברת הקרקע מהעיריה על שם הבעלים המקוריים. "המסקנה המתבקשת היא כי כאשר הייעוד הציבורי שלשמו נלקחה קרקע בכפייה במכר ללא תמורה נזנח ושונה לייעוד שאינו ציבורי - על הרשות חובה להחזירה לבעליה", קבעה פרוקצ'יה.

עוד היא כתבה כי "מכיוון שמדובר בלקיחה על דרך מכר כפוי ללא תמורה, החזר הקרקע לבעלים אינו יכול להיות מלווה בדרישת תשלום מהבעלים בגין הקרקע. זאת, בשונה מההסדר החל לעניין זה ביחס להחזר קרקע שנלקחה אגב תשלום תמורה או פיצוי..".

"מדובר בפסק דין חשוב המהווה ניצחון גדול לאזרח הקטן", אמרו עורכי הדין בסון ויצחקי. "פסק הדין קבע עקרונות יסוד בענייני קרקע שהופקעה בהליך הפקעה של מכר ללא תמורה ושאין בה צורך כיום. אין כל היגיון להטיל על בני הזוג קניית קרקע שנלקחה מהם בחינם. הקרקע נלקחה מהם בחינם והיא צריכה לחזור אליהם באותו אופן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker