בהסתדרות נערכים לשביתה במשק על רקע הטיפול הלקוי בתאונות בנייה בענף

בינתיים הממשלה דחתה דיון בהצעת חוק בנושא ב-4 חודשים ■ הצעת החוק מחייבת הוספת נספח בטיחות לכל המכרזים הממשלתיים בתחום הבניה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועל באתר בניהצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

ביום חמישי הקרוב צפוי להיערך כינוס חירום בהסתדרות בנוגע לתאונות הבטיחות בענף הבנייה. בכנס צפוי להכריז יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על שביתה בהיקפים גדולים בענפי המשק השונים - מאחר שלא ננקטו בשבועות האחרונים צעדים משמעותיים על מנת לעצור את הקטל בענף הבנייה. מתחילת השנה נהרגו 36 פועלים בתאונות באתרי בנייה ועוד שני עוברי אורח.

לפני כשבועיים, ביום בו נהרגו שני פועלי בניין באתרי בנייה, ועל רקע ריבוי התאונות בענף, הכריז ניסנקורן כי במידה שלא יינקטו צעדים משמעותיים בכנסת ובממשלה, ההסתדרות תשבית את כל המשק. ההסתדרות הציבה דרישות שונות, בהן הדרישה להפוך את התקן האירופי לפיגומים למחייב, החמרת מנגנוני האכיפה על תקנות הבטיחות - בהן החובה על לבישת רתמה ועוד.

סרטון נגד תופעת התאונות בענף הבנייה

בתוך כך בלטה הדרישה של ההסתדרות לחייב את כל מכרזי המדינה לבינוי ותשתיות בהוספת נספח בטיחות בו יידרשו לעמוד החברות הקבלניות המועמדות למכרז. הצעת חוק כזו בדיוק העלו היום (א') חברי הכנסת עבד אל חכים חאג' יחיא, אלי אללוף ואיל בן ראובן בפני ועדת השרים לחקיקה - אולם זו נדחתה לדיון בעוד ארבעה חודשים.

לפי הצעת החוק, הממשלה תקבע דרישות בטיחות מחייבות ומחמירות במכרזים לעבודות בנייה עבור המדינה, תאגידים ממשלתיים, חברות ממשלתיות ועבודות עבור הרשויות המקומיות. בכך מבקשים חברי הכנסת לייצר סטנדרטיזציה בתחום הבטיחות בבנייה ולמנוע מחברות עברייניות להתמודד במכרזים ממשלתיים.

לדברי יוזם ההצעה, ח"כ חאג' יחיא, ההצעה נדחתה בטענה כי הוספת הוראה זו למכרזים תייקר את עלויות הבנייה, וכך גם את עלויות הדיור בפרויקטים למגורים בהם מעורבת המדינה. לדבריו, "דחיית הצעת החוק בוועדת השרים בטענה כי הוספת הוראה זו תגרום לעלייה במחיר הדירות הינה מגוחכת וממחישה יותר מכל את היחס של הממשלה בכל הקשור לתאונות עבודה בענף הבנייה. במכרז של מאות יחידות דיור, עליית מחירי הדירות כתוצאה מהוספת סעיף הבטיחות היא כמעט אפסית. לכן, טענה זו של ועדת שרים איננה אלא שיקולים של קואליציה-אופוזיציה ולא יותר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראובן בן שמעון מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה שתומך בהצעה, אמר כי "לא יתכן שחברות עברייניות שבהן נהרגו עובדים או שמובילות במספר צווי בטיחות יוכלו להשתתף במכרזים ממשלתים ולהמשיך לבנות מגדלים על גופות של פועלים. כספי הממשלה הם כספי הציבור ולכן צריך שיהיה מסר ברור וחד משמעי לקבלנים, אם לא תדאגו לבטיחות הפועלים לא תוכלו להתמודד במכרזים ממשלתיים".

בהעדר צעדי חקיקה נדרשים, בולט בימים האחרונים קמפיין שמקדם המוסד לבטיחות וגיהות, בו  שלטי חוצות חדש בשפה הערבית, המוצבים בקרבת ריכוזי אוכלוסיה של תושבים ערבים המועסקים באתרי בנייה. מטרת הקמפיין היא להגביר את המודעות לכללי הבטיחות בעבודה ולהזהיר מפני סכנת המוות במקרה של עבירות בטיחות באתרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker