המדינה מודה: רוב הרשויות המקומיות לא מדווחות על עבירות בנייה

מתשובת המדינה לעתירה בנושא עולה, כי מתוך יותר מ-130 רשויות מקומיות, רק כ-50 מדווחות כנדרש על עבירות בנייה

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקח בנייהצילום: בלומברג

הבחירות לרשויות המקומיות ייערכו בעוד כשבוע, אולם תמונת המצב בנוגע לתפקודן נוכח עבירות בנייה בתחומן עגומה למדי: חרף תיקון החוק שנכנס לתוקף בשנה שעברה, יותר ממחצית הרשויות לא מדווחות על העבירות. כך עולה מתשובת המדינה לבקשת חופש המידע שהגישה תנועת רגבים בנושא. 

מתשובת המדינה עולה כי מתוך כ-132 ועדות מקומיות לתכנון ובנייה הפועלות בישראל, רק כ-50 מדווחות כנדרש. החוק בהקשר זה קובע כי ועדות התכנון נדרשות לדווח באופן תקופתי על היקף עבירות הבנייה ופעילות האכיפה שנקטו, באופן שיאפשר לממשלה לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על היקף העבירות, ולפעול לגיבוש מדיניות אכיפה והרתעה בנושא.

ברשימת הרשויות המקומיות שלא מסרו דיווח כחוק, נמצאות בין השאר הערים חיפה, רמת גן, רמת השרון, מודיעין, בני ברק, ראש העין, טייבה, פרדס חנה, נצרת, גדרה, כרמיאל וקצרין, לצד שורה ארוכה של מועצות אזוריות מכל רחבי הארץ.

"חרף הוראות החוק הוגשו ברבעון הראשון כ-62 דו"חות על ידי ועדות לתו"ב וברבעון השני כ-63 דו"חות. אנו פועלים להעלות את מספר הדו"חות המוגשים ונוקטים לשם כך בכמה דרכי פעולה", ציינו באוצר בתשובתם.

חובת הדיווח נקבעה בסוף שנות ה-80 בתקנות שר הפנים, אולם הוא התבצע באופן מיושן ובאמצעות מסמכי נייר, עובדה שגרמה לרוב הוועדות המקומיות להימנע ממילוי ההנחיות. בשנת 2012 עתרה רגבים לבג"ץ בנדון. בעקבות העתירה הודה משרד הפנים במחדל המתמשך, והצהיר כי "הנהלים ירועננו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד בועז ארזי מתנועת רגבים מתח ביקורת על הממצאים העולים מתשובת המדינה ואמר כי בימים אלה נשקלת הגשת עתירה נוספת לבג"ץ בנושא, לאחר שהתנועה כבר הגישה עתירה דומה ב-2012. "הצעד הראשון בסדרי מנהל תקין הוא שהשלטון המרכזי יכיר את המתרחש בשטח מבחינת התכנון והבנייה במדינת ישראל. במשך שנים אנחנו לוחצים בעניין, ועדיין ההתנהלות היא כשל מדינת עולם שלישי", אמר. 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: ״שתי הוועדות - גבעת שמואל ושורקות אכן הגישו דו"חות אולם עקב טעות טכנית, נשלחו לכתובת דוא"ל שאינה נכונה. עקב עובדה זו, הדו"חות ייבדקו כעת״. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker