הקשת המזרחית: "אין טעם בקיומן של המועצות האזוריות"

בתנועה טוענים כי אין הצדקה לכך שמפעלים המקיפים ערי פיתוח משלמים ארנונה למועצות ולא לערים

שלומית צור

תנועת הקשת המזרחית הדמוקרטית פנתה לשר הפנים, אלי ישי, בבקשה לבחון את הרחבת הפעולה הממשלתית לשינוי שטחי השיפוט בין מועצות אזוריות לערי פיתוח, כדי להגדיל את היצע יחידות הדיור ולחזק את ערי הפיתוח מבחינה כלכלית.

במכתב ששלחה התנועה לישי היא מציינת כי באחרונה עולה על סדר היום הציבורי סוגיית גבולות שטחי השיפוט בין מועצות אזוריות לערי פיתוח, על רקע העברת 3,000 דונם מהמועצה האזורית מטה יהודה לעיר בית שמש. "מהלך זה של משרדך הביא להגשת עתירה בנושא לבית המשפט העליון ולביקורת ציבורית מגורמים עסקיים משלמי ארנונה מופחתת למועצות. אנו סבורים כי התנגדות המועצה האזורית מטה יהודה, שבידיה כ-600 אלף דונם לעומת 44 אלף דונם של העיר בית שמש, מנסה לשמר שריד היסטורי של חלוקת הארץ בימים אחרים ולקבוצות מועדפות. גם התנגדות התעשיינים והסוחרים למהלך של העברת השטחים בין מטה יהודה לבית שמש היא בעינינו ירושה של משלמי ארנונה מגוחכת כתוצאה מעסקות עבר בין תעשיינים וחקלאים הפועלים נגד האינטרס לצדק חברתי".

צילום: אפלבאום תומר

"יישובי המועצות האזוריות נהפכו לפרברי וילות"

בקשת המזרחית טוענים כי אין הצדקה לכך שמפעלים המקיפים ערי פיתוח משלמים ארנונה למועצות אזוריות ולא לערים עצמן, ולכן שינוי הגבולות הכרחי.

"כיום הארנונה המשולמת למועצות האזוריות משמרת העברת תקציבים מהתמורה בקרקע לקבוצה מצומצמת שרבים מחבריה במושבים הם כיום משפרי דיור ורוכשי יחידות משק למגורים, ומזמן רבים מהם אינם חקלאיים", נכתב במכתב. "לא ייתכן שמפעלים המקיפים את הערים ועיירות הפיתוח יעבירו את תמורת הארנונה למועצה האזורית, שבה מספר התושבים פחות בהרבה. ההתיישבות האידיאולוגית החקלאית עברה מהעולם ויישובי המועצה האזורית נהפכו לפרברי וילות עבור העשירון העליון בישראל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד ציינה התנועה כי אין עוד הצדקה לקיום המועצות האזוריות: "כ-90% מאוכלוסיית ישראל מתגוררת בשטחי שיפוט של יישובים עירוניים, המהווים 13% משטח המדינה. זאת, בעוד ש-81% משטחי המדינה נמצאים בחכירתן של המועצות האזוריות, ובשנים האחרונות נגרע מהן 0.01% מאדמותיהן לטובת היישובים העירוניים. המועצות האזוריות הן שריד ארכיוני לחלוקת הארץ בימים רחוקים, ואין יותר טעם בקיומן. עתודות השטחים העצומות שאינן נדרשות עוד לעיבוד חקלאי יכולות להוות את התשתית לעשייתו של צדק חברתי ולמשאב קרקעות זמין וראוי עבור מצוקת הדיור שממנה סובלים צעירי ישראל".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות בישראל וראש מועצת רמת הנגב, שמוליק ריפמן, הגיב בחריפות למכתב: "הקשת המזרחית היא הגורם הפעיל ביותר בישראל בתחום שימור רגשות הקיפוח, ההסתה והכוחנות המשמשים כולם יחד לטובת מהלכים של ניתוק ערכי הציונות והיהדות בישראל. מכיוון שהשנאה מעוורת את עיניהם, בוחרים חברי התנועה שלא לראות את העובדות בשטח, המצביעות על כך שהמועצות האזוריות הן היחידות המאפשרות לזוגות צעירים ומשפחות צעירות יכולת קיום, התפתחות ומחיה בתנאים ראויים, כדי שיוכלו להמשיך ולבנות את חייהם ביישובי המדינה.

"לא נחטא לאמת אם נציין כי האינטרסים שלאורם צועדת התנועה אינם ציוניים או ערכיים, אלא מדובר באותם האינטרסים של שולחיהם - כרישי הנדל"ן ששמו להם למטרה להשתלט על כל חלקה פורחת ולהופכה למשטחי בטון וזכוכית. בישראל 2011 התושבים ראויים ליותר מזה", הוסיף ריפמן. "מרכז המועצות האזוריות ימשיך להגן על זכותם של האזרחים לאיכות חיים גבוהה יותר, לחינוך איכותי ולכלל היתרונות שמציעים החיים ביישובים קהילתיים, מושבים וקיבוצים".

במכתב ששלח ריפמן לישי, הוא דרש ממנו לגנות את מכתבה של הקשת המזרחית ואף לא להיפגש עם נציגי התנועה, עד שיחזרו בהם מדבריהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker