ההכנסה הצדדית בסכנה? פסיקה תקדימית נגד השכרה ב-Airbnb

דירת מגורים הפועלת כדירה להשכרה לטווח קצר גורמת לירידת שווי של נכסים בבניין ולפגיעה במתקנים המשותפים - כך קבעה המפקחת על רישום המקרקעין במשרד המשפטים בתל אביב ■ ההחלטה יכולה להוות תקדים משפטי בהליכים דומים ובגיבוש מדיניות לגבי דירות Airbnb

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט נגד Airbnb בניו אורלינס
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

איום על הכנסתם הצדדית של מאות בעלי נכסים בתל אביב: המפקחת על רישום המקרקעין במשרד המשפטים במחוז תל אביב, יעל ענתבי שרון, קבעה כי השכרת הדירה לטווח קצר מהווה הפרה של תקנון הבית המשותף. הפסיקה ניתנה לגבי תביעה שהגישה נציגות בית משותף בתל אביב נגד אחד מבעלי הדירות, שהשכיר אותה באמצעות Airbnb לתקופות קצרות. המפקחת אסרה על השמשת הדירה לשכירות לטווח קצר בבניין החל מ-1 בינואר 2019. 

התביעה עוסקת בנכס ברחוב חברון בעיר, ובו 19 דירות, שנרשם כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים. ב-2015 נקבע לבניין תקנון, שעליו הסכימו כל בעלי הדירות בנכס. מלבד התייחסות לפרטים טכניים, כמו שיעור חלקם ברכוש המשותף לפי כל דירה ועוד, התקנון הגדיר גם את השימוש המותר בדירות המגורים וקבע כי "השימוש בדירות יהיה אך ורק למגורים, אפילו לא שימוש מעורב".

את התביעה הגישה הנציגות המשותפת נגד אחד הדיירים המתגורר דרך קבע בצרפת ומבקר בדירה בתדירות נמוכה, רק כמה פעמים בשנה. ביתר הזמן הוא משכיר את הדירה לאורחים מתחלפים לתקופות קצרות.

הנציגות עתרה בטענה כי הדייר עושה בדירה שימוש מלונאי ונוהג בה כדירת נופש ולא כדירת מגורים כמחוייב בחוזה. הדיירים טענו כי ביקורי האורחים המתחלפים תדיר גורמים נזק לציוד, למערכות ולמתקנים שונים בבניין, כיוון שעושיחם בהם שימוש לא נכון. כך לטענתם נגרמת פגיעה ממשית הן לערך הבניין והן למערכותיו בפועל.

הדייר הצרפתי טען מצדו כי מדובר בקניינו הפרטי שלגביו לא יכול להשפיע תקנון הבניין המשותף. במיוחד כיוון שלא היה חלק מגיבושו, כי רכש את הנכס מאוחר יותר. עוד טען כי הדירה משמשת לצרכי מגורים בלבד ולא חרגה לשימוש מסחרי או משרדי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
דירה המוצעת להשכרה ב-Airbnbצילום: Airbnb

המפקחת ענתבי שרון ראתה בתקנון מסמך המחייב את בעלי הנכסים ולכן פנתה לשאלת הגדרת השימוש של הדירה, והתבססה על הכרעות בעניינים דומים. היא קבעה כי דירה למגורים תחשב כזו שהדייר שהה בה ברציפות במשך כמה חודשים כמגורי קבע, והשכרתה לדיירים ארעיים לטווח קצר חורגת משימוש למגורים. לפיכך, הדייר שלקח על עצמו את התקנון המשותף עם רכישת הנכס, חייב לכבד את הכללים – מה גם שמטרתם לשמור על המערכות המורכבות לחניה ומעליות בבניין ולא לייצר בהם בלאי או נזק משימוש לא נכון.

בהכרעת התביעה קבעה המפקחת כי הדייר הצרפתי לא יורשה להשכיר את דירתו לפרקי זמן קצרים באופן מתמשך. הוא ישלם שכר טרחה והוצאות בסך 8,500 שקל.

"מדובר בבניין שנבנה באיכות גבוהה ומותקנים בו מתקנים וציוד יקר ערך, חלק מהם דורשים לימוד מדויק על מנת להפעילם", נכתב בפסק הדין. "על רקע ייחודו של הבניין, נראה כי הסעיף בתקנון המוסכם המונע שימוש בדירות שלא למגורים, לא בא לאוויר העולם סתם כך, והוא נועד להגן על הבית המשותף והרכוש המשותף היקר המותקן בו ולוודא בין היתר כי רמתו בסיום הבנייה תיוותר על כנה".

המפקחת הגדירה את האחריות של כלל דיירי הבניין לשמור על טיב הנכס וערכו כמוגדר בתקנון המשותף. פסיקתה מקבעת את התפישה שלפיה מתן שירותי Airbnb על בסיס קבוע יכולה להיחשב כפגיעה בשווי הנכס ואף פוגעת באיכות חייהם של יתר הדיירים.

החלטה זו כמובן איננה גורפת או מחייבת דיירים שאינם דיירי בניין זה ברחוב חברון, אולם יכולה להוות תקדים בהכרעות עתידיות.

לפי האתר Airdna, שמנתח את פעילות Airbnb, כ-1,000 איש מנהלים כ-4,500 דירות פעילות מתוך 8,800 המוצעות באתר בתל אביב. בעונת התיירות הם מצליחים להניב לעצמם הכנסה משולשת מזאת שהייתה מתקבלת עבור תשלום שכירות לדירה. כך למשל, דירת 3 חדרים שהייתה מושכרת בתל אביב ב-7,000 שקל לחודש, מעניקה לבעליה הכנסה של 700–1,500 שקל ללילה בעונת התיירות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker