בגלל מחיר למשתכן: התאוששות ברכישת דירות חדשות; יזמות הנדל"ן למגורים בשפל

למרות ההתאוששות, קצב מכירת הדירות השנתי נותר נמוך יחסית לשנה שעברה ■ בעוד שמכירת הדירות החדשות בתל אביב נמצאת במגמת עליה חדה מאז תחילת השנה, המכירות במחוז המרכז נמצאות בירידה מתונה ■ בעקבות הירידה בביקוש - מלאי הדירות החדשות למכירה בבנייה ביוזמה פרטית ירד אף הוא

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה שבה מוקמות בין היתר דירות לתוכנית "מחיר למשתכן"
שכונה שבה מוקמות בין היתר דירות לתוכנית "מחיר למשתכן"צילום: עופר וקנין

מכירת הדירות החדשות ממשיכה להתאושש, אחרי השפל שפקד את הענף בשליש הראשון של השנה - כך עולה מסקירת הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). ואולם, קצב מכירת הדירות השנתי נותר נמוך בכ-20% יחסית לקצב המכירות ב-2017, וחלק משמעותי מהן נמכרות במסגרת מבצעי "מחיר למשתכן", כך שענף יזמות הנדל"ן נתון עדיין בירידה, תולדה של הירידה בכמות העסקות שמאפיינת את השוק בתקופה זו. הדבר בא לידי ביטוי גם בירידה במלאי הדירות החדשות המוצעות למכירה, שהגיע באוגוסט לרמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2017.

בשמונת החודשים הראשונים של השנה נרכשו כ-14 אלף יחידות דיור חדשות, לעומת כ-17 אלף שנרכשו בשמונת החודשים הראשונים של 2017, וכ-21 אלף בשמונת החודשים הראשונים של 2016, כך שאין ספק שמכירות היזמים נמצאות בתקופת שפל. עם זאת, קצב המכירות בחודשים האחרונים עומד על כ-1,900 דירות חדשות לחודש, בעוד שבין פברואר לאפריל נמכרו כ-1,600.

מנתוני המגמה שנבדקים על ידי הלמ"ס, ניתן לראות כי החל מחודש מארס השנה, נרשמה עלייה במספר הדירות החדשות שנמכרו, ב-1.1% בממוצע לחודש - מכ-1,690 דירות לכ-1,790. זאת לאחר שביולי 2015 עד פברואר 2018, מספר הדירות החדשות שנמכרו ירד ב-1.6% בממוצע לחודש, מכ-2,790 דירות לכ-1,680. ואולם בלמ"ס לא מציינים את שיעור הדירות החדשות שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן שנכלל בסקירה. מנתוני מדדי מחירי הדירות, ניתן ללמוד כי שיעור זה נע בין רבע לשליש מכלל הדירות החדשות שנמכרות, ולאור זה, קשה לראות בנתונים החדשים סימני התאוששות של השוק, בכל הקשור למכירות בשוק החופשי.

ניתוח של המאפיינים הגיאוגרפים של שוק הדירות החדשות, מעלה היפוך מגמות בין שני המחוזות הגדולים מבחינת מכירות – תל אביב והמרכז. בעוד שמכירת הדירות החדשות בתל אביב נמצאת במגמת עליה חדה מאז תחילת השנה, המכירות במחוז המרכז נמצאות בירידה מתונה מאז המחצית השנייה של השנה שעברה. מחוזות הפריפריה נמצאים במגמת ירידה, כשהמחוז הבולט ביותר מבחינה זו הוא מחוז חיפה, שבמחצית הראשונה של שנה שעברה היה, יחד עם מחוז המרכז, אחד מהמובילים במכירות, אולם מאז חלה בו ירידה תלולה במכירות.

ובענף הבנייה, כשלא מוכרים דירות – לא בונים. מלאי הדירות החדשות למכירה בבנייה ביוזמה פרטית, שבו משתמשים לצורך אמידת היצע הדירות, ירד בחודש אוגוסט ל-24,406 דירות, ירידה של כ-6% לעומת אוגוסט שעבר. הדבר נובע מירידה בקצב התחלות הבניה ביוזמה פרטית, שעולה על הירידה בקצב רכישת הדירות החדשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker