מדד יד2: בעוד שוק הדירות מאט - מחירי השכירות ממשיכים לעלות

בעוד בשוק מכירת הדירות נרשמת בלימה, מחירי השכירות הממוצעים עלו במאי ב-3.5%

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

>> ב-27 ערים מתוך 31 שנבדקו במדד yad2 ו-Themarker נרשמה במאי עלייה בדמי השכירות, ורק בארבע נרשמה ירידה. ברמה הארצית מדובר בעלייה של 3.5% לעומת אפריל. המדד כולל את כל מחירי הדירות המבוקשים למכירה ולהשכרה כפי שפורסמו באתר yad2.

העלייה הגדולה ביותר שנרשמה במחירי השכירות במדד מאי היתה בעכו עם 15%. גם בקריית ביאליק (14.5%) וברמלה (9.5%) נרשמה עלייה חדה. בשלוש הערים הגדולות היתה גם כן עליית מחירים: בתל אביב נרשמה עלייה של 3.6%, בירושלים - 2.3%, ובחיפה עלייה צנועה של 0.9%.

עוד ערים שבהן נרשמו עליות בחודש האחרון: חדרה - 7.2%, רמת השרון - 6.8%, כפר סבא - 4.5%, באר שבע - 5.2%, טבריה - 4.7%, נהריה - 4.8%, וראשון לציון - 4.5%.

בתל אביב עמדו דמי השכירות הממוצעים לדירת שלושה חדרים על 5,033 שקל בחודש - ירידה של 1.4% לעומת החודש הקודם. בדירות ארבעה חדרים היתה ירידה של 0.3% לרמה של כמעט 6,000 שקל בחודש, ובדירות חמישה חדרים היתה עלייה של כמעט 800 שקל (12.6%) לרמה של 8,000 שקל.

מינואר, מחירי השכירות בעיר שמרו על יציבות. מחיר ממוצע להשכרה של דירת שלושה חדרים נותר כמעט ללא שינוי, מחירה של דירת ארבעה חדרים ירד בכ-230 שקל ומחיר דירת חמישה חדרים עלה בכ-335 שקל בחודש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המספרים מראים לעתים עליות וירידות חדות מאוד בדמי השכירות במהלך חודש אחד, אך מומלץ להתייחס למגמה ארוכה יותר. זאת, מכיוון שדמי השכירות נמוכים בהשוואה למחירי הדירות ולכן גם שינוי של כמה מאות בודדות של שקלים יכול לגרום לעלייה בשיעור ניכר.

ייתכן כי התופעה שנרשמה בחודש האחרון קשורה לצעדי הממשלה בשוק הדיור. אחת הטענות שהועלו נגד המלחמה של משרד האוצר במשקיעי הנדל"ן היא שיציאתם של האחרונים מהשוק תצמצם את היצע הדירות להשכרה, מה שיגרום לעלייה בדמי השכירות ולפגיעה בשוכרים. כמו כן, המבוכה שנוצרה בשוק בעקבות הצעדים השונים שנקטה הממשלה בתקופה האחרונה גרמה להאטה משמעותית ברכישת דירות, בשעה שהרוכשים הפוטנציאליים ממתינים לראות כיצד יתפתח השוק. כתוצאה מכך, זוגות רבים יותר ממשיכים לעת עתה להתגורר בשכירות, מה שמגדיל את הביקוש לדירות להשכרה, ותורם לעליות מחירים. כך, המדינה דואגת או לפחות מנסה לדאוג, לזוגות צעירים, אך ייתכן כי היא מחבלת ביכולתם לשכור דירה.

עלייה של 1.7% במחירי הדירות

לפי נתוני המדד, העלייה במחירי הדירות אמנם נבלמה, אבל עדיין לא נרשמה ירידה. מתוך 31 ערים שנסקרו נרשמה עליית מחירים ב-27 ערים ובסך הכל עלייה ממוצעת של 1.7%.

מדד yad2 ו-Themarker מבוסס כאמור על מחירי דירות המבוקשים על ידי בעלי הדירות באתר, ולא על עסקות שנחתמו בפועל. לכן, יש להניח שיש פער של 5%-10% בין המחירים המוצגים למחירי העסקות בפועל.

שלוש הערים שבהן היו עליות המחירים החדות במרכז הן: רמת השרון (4.4%), רעננה (3.6%), ותל אביב (3%). שלוש הערים המובילות בעליות בפריפריה הן: עכו (6.8%), קריית ביאליק (5.3%), וקריית אתא (4.3%).

עיקר השינוי ברמת השרון התרחש בדירות הגדולות. מחירה הממוצע של דירת חמישה חדרים בעיר במאי הגיע ל-2.65 מיליון שקל - עלייה של 6% מאפריל. מחיר דירת ארבעה חדרים עלה ב-12% ל-2.01 מיליון שקל, ומחירה של דירת שלוש חדרים דווקא ירד ב-4.8% לרמה של 1.48 מיליון שקל.

ברעננה, עיקר השינוי היה דווקא בדירות הקטנות: דירת שלושה חדרים בעיר עולה בממוצע 1.65 מיליון שקל - עלייה של 4.9% בהשוואה לאפריל. מחיר דירת ארבעה חדרים עלה ב-3.6% ל-1.82 מיליון שקל, ודירות חמישה חדרים התייקרו לרמה של 2.33 מיליון שקל - עלייה של 2.2%.

דירת שלושה חדרים בתל אביב התייקרה ב-8.1% למחיר ממוצע של 1.54 מיליון שקל. ברעננה דירה בגודל דומה עולה יותר, אך יש להביא בחשבון את ההומוגניות של רעננה, שבה רוב השכונות משתייכות לחתך חברתי-כלכלי בינוני עד גבוה, לעומת תל אביב שבה המחירים הממוצעים משקללים גם נכסים בשכונות עניות יחסית, וכן שונות גדולה מאוד באיכות הנכסים וגודלם.

מחיר דירת ארבעה חדרים בתל אביב הגיע לרמה של 2.02 מיליון שקל בממוצע, אחרי ירידה של 3.1%. מחירי דירות חמישה חדרים עלו בממוצע ב-4% לרמה של 2.8 מיליון שקל.

השבוע פירסם מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר את נתוני העסקות לאפריל. מהנתונים עולה כי ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2010 עד אפריל 2011) דווקא היתה ירידה של 10.9% במחירי הדירות.

אלא שהנתונים של מינהל הכנסות המדינה בודקים רק את ממוצע מחירי עסקות, ולא משווים מחירים לגבי אותו נכס או בין נכסים דומים. לכן, ירידת המחירים יכולה להיות מוסברת גם על ידי מעבר של הרוכשים לפריפריה, ורכישת דירות זולות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker