"ההוראות לגבי מסחר במושבים לא ישנו דבר"

העליון החליט כי בעלי נחלות במושבים יוכלו להשתמש בחלקות החקלאיות שלהם לשימושים מסחריים, זיו שחורי חושב אחרת

רז סמולסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בפסק הדין של בית המשפט העליון שניתן לפני שבוע בעניין קרקעות הקיבוצים והמושבים, נקבע כי בעלי נחלות במושבים יוכלו להשתמש בחלקות החקלאיות שלהם לשימושים מסחריים. בכך, ביקש בית המשפט לתת אפשרות פרנסה במושבים, לאחר ירידת קרנה של הפעילות החקלאית. מצד שני, בית המשפט קבע כי בעלי הנחלות לא יוכלו להשכיר את המבנים לגורם שלישי.

"בג"ץ הלך עד אמצע הדרך ולא סגר את זה עד הסוף. היה צריך לאסור את השימושים המסחריים לגמרי או לאפשר השכרה של הנכסים האלה. זו החלטה פרווה", טוען זיו שחורי, מנכ"ל קניון שבעת הכוכבים.

האם ההחלטה מיטיבה עם הקניונים ומבטלת למעשה את התחרות שלכם עם המושבים?

"ברשפון לדוגמה, מושב שנמצא קרוב אלינו, יש חנויות קטנות רבות בתוך הנחלות. הארנונה ושכר הדירה שלהן נמוכים, והן יכולות ליהנות מיתרונות שאין במרכזים מסחריים. בג"ץ אמור להוציא אותן מהמושבים. לנו, בעלי הקניונים והמרכזים המסחריים זה טוב.

"מחירי השכירויות אמורים לעלות ומן הסתם זה יתגלגל לצרכנים והמוצרים יתייקרו. מצד שני, הבג"ץ פותר את חוסר השוויון כלפי הקניונים שרבים מהם סגורים בשבת על פי חוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אבל כל זה רק בתיאוריה. בסופו של דבר לא נראה לי שיהיה שינוי במסחר, משום שמאוד קל לעקוף את ההוראה. אם מישהו יאכוף את הפסיקה ויקיים אותה - ודאי שהעוסקים במסחר יצטרכו לצאת מהמושב ולשלם ארנונה ודמי ניהול במרכזי מסחר. ובאופן עקרוני, אם הביקוש יגדל המחירים יעלו. אבל אני לא רואה את זה קורה".

אתה חושב שתהיה תעשייה של ישראבלוף כדי לעקוף את פסק הדין?

"אל תפקפקו ביכולות של עם ישראל לאלתר. בעל הנחלה יכול להיות זכיין של החנות וככזה מותר לו להפעיל עסק. בעל הנחלה גם יכול להיות בעלים ברמה של אחוז אחד, ואז הוא הופך לבעל העסק.

"אני יודע שהרבה בתי בד, חביצת גבינות ונגריות הן כן בבעלות המושבניקים עצמם. אני גם לא רואה את המעצבות שפועלות במושבים עוברות למקום אחר. השוק המסחרי לא צפוי להשתנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker