לאחר שנים של דשדוש: שוק הנדל"ן של טירת הכרמל מתעורר

המחירים עולים ותוכנית להקמת 5,400 יחידות דיור צפויות להיבנות בעיר

רנית נחום-הלוי

מינהל מקרקעי ישראל כשל בשנים האחרונות בניסיונותיו לשווק קרקעות בטירת הכרמל, לאחר שכלל לא הוגשו הצעות למכרזים. ואולם רוחות של שינוי החלו מנשבות, ובשנה הקרובה צפוי להסתיים שיווקם של עשרות מגרשים המיועדים לבניית 1,800 דירות חדשות בעיר. יזמים חדשים נכנסו למקום בשנה האחרונה, ומחירי דירות 4 חדרים מגיעים כבר לכמיליון שקל.

בשבוע האחרון חנכו שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, וראש עיריית טירת הכרמל, אריה טל, את אתר הבנייה החדש בשכונת גלי כרמל בטירת הכרמל. מבחינת טירת הכרמל מדובר בצעד משמעותי משום שבעיר לא נבנו פרויקטים חדשים במשך יותר מעשור.

טירת הכרמל מצטרפת לרשימה המתארכת של ערים בפריפריה שנהפכות לאלטרנטיבה זולה לאזורי הביקוש. למשרד הבינוי והשיכון יש תוכניות להקמת 5,400 יחידות דיור בעיר בשנים הקרובות, ובהן 1,800 הדירות ששיווקן מתנהל בימים אלה בגלי כרמל. פרויקטים אלה הולכים לשנות את פני העיר ולהכפיל את האוכלוסייה שלה.

תוכנית בניין העיר לפיה תיבנה השכונה החדשה אושרה כבר לפני שבע שנים, אך שיווקה התעכב בשל קו מתח גבוה שהיה במקום. רק בשנה האחרונה, בעקבות התערבות ועדת החסמים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי, נמצא המימון בסך 60 מיליון שקל הנחוץ להטמנת הקו, והשיווק יצא לדרך.

מתחילת השנה כבר שווקו בשכונה 420 דירות חדשות כחלק מהפרויקט החדש, על ידי חברות הנדל"ן בונה הצפון, שבבעלות פנחס אולשיביצקי, ושרבט שבבעלות גיורא שרבט. במכרזים אלו נרשמו עליות מרשימות במחירי הקרקע בעיר. כיום המחירים בטירת הכרמל משתווים למחירים בעפולה ולרמות המחירים מלפני כשנה באור עקיבא שליד קיסריה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כך לדוגמה, קרקע לבניית 69 דירות שווקה בתחילת 2010 בכ-6 מיליון שקל, כולל פיתוח - כ-88 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור. במכרזים האחרונים שהיו בעיר נמכרו המגרשים לבונה הצפון ושרבט ברמות מחירים של 130-170 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור - עליות מחיר של עד 90% לעומת 2010.

כבר כיום משווקת חברות אלה דירות 4 חדרים בעיר במחיר התחלתי של כמיליון שקל. מחיר זה גבוה מרמות המחיר של דירת 4 חדרים בעפולה, שם נמכרות דירות דומות בכ-850 אלף שקל. המחירים בעיר דומים לרמות המחירים באור עקיבא, ואף גבוהים מהן במעט.

חברת בונה הצפון שתקים במסגרת הפרויקט שישה בניינים של שמונה קומות, מעריכה כי דירות גן בפרויקט יימכרו בכ-1.25 מיליון שקל.

נוף לים

"זיהינו בטירת הכרמל נישה של ביקושים רבים שנוצרו בזמן האחרון", מסביר אולשיביצקי ל-TheMarker, "אנו מאמינים בפוטנציאל הרב בבניית דירות למגורים בעיר ושיווקם לקהלי יעד שלא בהכרח מהאזור".

אטיאס ציין בכנס כי גם טירת הכרמל תיהנה מהחלטת הממשלה לתת מענקים בהיקף של 100 אלף שקל לזוגות צעירים שירכשו דירה בנגב ובגליל. 60 אלף שקלים יועברו ישירות לרוכשים, ו-40 אלף שקלים יינתנו לקבלן.

בחודשים הקרובים ימשיך מינהל מקרקעי ישראל לשווק בשכונה כ-600 דירות, ובהמשך השנה ישלים את שיווק שאר הדירות בשכונה. ההערכות הן כי המחירים ימשיכו לעלות ואף עשויים להשתוות לאלה שבחיפה.

"בחברת שרבט הסכמנו לשלם 170 אלף שקל ליחידת דיור במקום היות ומדובר בשכונה חדשה ומתפתחת בטירת הכרמל, שמשקיפה לים. זה מקום יפהפה ופסטורלי, מנותק ומבודד מטירת הכרמל הישנה, במרחק של כ-10 דקות מחיפה. כיום אין אלטרנטיבות אחרות באזור", מציין גיורא שרבט.

"יש אוכלוסייה גדולה בטירת הכרמל שרוצה להישאר במקום ולא לעבור לחיפה", אומר מנכ"ל אנגלו סכסון חיפה, דרור אלוני, "המחירים בעיר עדיין ריאליים, שכן בפרויקטים החדשים בעיר המחירים מגיעים לחצי מהמחירים באזורים הטובים של חיפה". עם זאת, יש לציין כי באזורים יוקרתיים פחות של חיפה, כמו שכונת רמת הנשיא, משווקות דירות במחירים קרובים למחירים בטירת הכרמל.

מאמצע 2010 נהפכה טירת הכרמל למוקד משיכה גם לעסקים רבים, המחפשים קרקעות זמינות וזולות. מינהל מקרקעי ישראל החל לשווק במקום קרקעות להקמת מבני תעשייה, מסחר ומלונאות, והמכרזים נסגרו בהצלחה, לאחר כישלונות רבים של מכרזים דומים בעשור האחרון.

התוכניות הבאות של משרד הבינוי והשיכון לפיתוח טירת הכרמל כוללות מימון הקמת מבני ציבור וקידום פרויקטים של פינוי-בינוי. "באזור החדש כבר מתעניינים עובדי היי-טק", מוסיף ראש העיר טל, "חברות נדל"ן משווקות את הדירות לפני שעלה הבניין הראשון, מה שמוכיח כמה אנשים צמאים לפרויקטים ועד כמה היו חסרים פרויקטים למגורים בעיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker