ועדת הפנים תמליץ: שדה דב ימשיך לפעול - גם במחיר גירעון בתקציב רשות מקרקעי ישראל - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הפנים תמליץ: שדה דב ימשיך לפעול - גם במחיר גירעון בתקציב רשות מקרקעי ישראל

ועדת הפנים של הכנסת קיבלה את עמדתו של ראש העיר ת"א רון חולדאי - ותמליץ לממשלה על המשך פעילות הטיסות האזרחיות משדה דב - גם לאחר יולי 2017 ■ באוצר מתנגדים - ומזהירים מהבור הגירעוני שאליו עלולה להיקלע רשות מקרקעי ישראל

25תגובות
עופר וקנין

שדה התעופה האזרחי בשדה דב ימשיך לפעול גם לאחר יולי 2019 - מועד פינוי שדה התעופה הצבאי, ולפחות עד שיתקבלו היתרי בנייה ותאושר התוכנית לקרקעות בשדה דב ובגוש הגדול - כך תמליץ ועדת הפנים של הכנסת. ההחלטה התקבלה בתום דיון רב משתתפים שנערך היום בוועדת הפנים שבראשה עומד ח"כ יואב קיש. המלצת הוועדה תדרוש הליך חקיקה שיאפשר את המשך קיומו של השדה, שכרגע פועל מתוקף סמכות צבאית-בטחונית.

כיום מונחות בפני גופי התכנון שתי תוכניות לשטחי שדה דב והסביבה. האחת, תוכנית להקמת 16 אלף יחידות דיור שאושרה להפקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב והוכנה על ידי רשות מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב ובשיתוף נציגי מנהלי הגוש הגדול במשך כ-6 שנים. תוכנית זו מחייבת את סגירת השדה, בכפוף להחלטות קודמות שקיבלה הממשלה ומערכת המשפט. התוכנית השנייה, המכונה "חלופת חולדאי" ומקודמת על ידי ראש עיריית תל אביב, היא תוכנית "בוסרית" המציעה בנייה של 8,000 יחידות דיור. חלופת חולדאי הוצגה באחרונה בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב והיא מבטיחה את המשך הפעלת השדה כשדה אזרחי.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, אמר בתום הדיון כי "הלוואי שיכולתי להחזיר את הגלגל לאחור עם החלטות הממשלה שהתקבלו לגבי הקרקעות של שדה דב והשבתם לבעליהן, אבל זה לא המצב. עם זאת, כרגע אין סיבה לעצור את הפעילות האזרחית החיונית בשדה, מבלי שהתקבלה ואושרה תוכנית בנייה. בדיוק כשם שהתקבלה בהרצליה החלטה שלא לסגור את שדה התעופה האזרחי לפעילות עד שלא ייצאו היתרי בנייה לקרקע עליו פועל השדה, כך ניתן לעשות בשדב דב. בינתיים נרוויח זמן למצוא פתרון משלים ולא נגדע מתושבי אילת את החמצן".

במהלך הדיון תמכו רוב חברי הכנסת, בהם ח"כ חיים ילין, יעל גרמן ואורן חזן, בעמדתו של ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי. לטענת הלוי, העתקת הפעילות של שדה דב לתוך נתב"ג אינה מייצרת מענה מתאים, ופוגעת בבריאותם של תושבי אילת שנתמכים בשירותי רפואה במרכז, בעסקים ובתיירות – תחום העיסוק המרכזי של תושבי אילת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף הציגו הצדדים טענה כי העתקת הפעילות הפנים ארצית לנתב"ג תפגע משמעותית בקיבולת הטיסות הבינלאומיות לשדה התעופה, שגם ככה עמוס מאוד בחודשי השיא ונדרש לשטחים נוספים ומסלולי המראה ונחיתה נוספים.

עופר וקנין

ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי אמר: "סגירת שדה דב משמעה ביטול רפורמת שמיים פתוחים. מאחורי הקלעים אומרים כל בעלי המקצוע בתחום התעופה שנתב"ג יקרוס ושאסור לסגור את שדה דב. אלא ששר האוצר רוצה לסגור את השדה בגלל התחשבנויות כספיות. נכון, המדינה תצטרך לשלם פיצויים לבעלי הקרקע שאולי יגיעו ל- 8 מיליארד שקל, אבל לא גורמים כזה נזק לעיר אילת בשביל לתת לבעלי הקרקעות לממש את זכותם לנדל"ן ולהעשיר את קופת האוצר. ננצח את הראייה המטומטמת שמסתכלת דרך החור של הגרוש של משרד האוצר".

אם שדה דב יישאר פעיל – יתגלה בור גירעוני של רמ"י שיחייב את התערבות האוצר

דניאל מלצר, רפרנט רשות מקרקעי ישראל במשרד האוצר, הביעו בדיון התנגדות להמלצה שקיבלה הוועדה והצביע על כמה סיבות שבגללן לא ניתן להמשיך להפעיל את שדה דב, למרות צרכיהם של תושבי אילת וחשיבותו לתיירות הפנים ארצית והבינלאומית. לדברי מלצר, הסכם הפינוי של שדה דב הוא חלק מהותי מהסכם פינוי בסיסי צה"ל לדרום שנחתם בין האוצר לבין משרד הביטחון. בדיון עלה כי התזרים שיאפשר את פינוי הבסיסים והקמתם בדרום,  נשען במידה רבה על השיווקים של הקרקעות שיפונו בשדה דב. כך, אם שדה דב ימשיך לפעול והקרקעות לא יפונו במהירות – לאוצר לא יהיה איך לממש ולממן את פינוים של בסיסי צה"ל, במיליארדי שקלים. הדבר יהווה סכנה ממשית להכנסותיה של רשות מקרקעי ישראל (רמ|י), שגם ככה מצויה בהספדי של הכנסות בשל תכנית מחיר למשתכן שהגיעו לכ-5 מיליארד שקל.

דחיית מתווה הפינוי של שדה דב תקשה כנראה על רמ"י לעמוד בתשלום השנתי שהתחייבה להעביר למערכת הביטחון - כ-2.5 מיליארד שקל מתוך סכום כולל של 35 מיליארד שקל בשנים הקרובות - בתמורה לפינוי הקרקעות של בסיסי צה"ל במרכז והעברתם לדרום. אם רמ"י תיקלע לגירעון, יצטרך האוצר לשפות אותה בכ-1.5 מיליארד שקל, בהתאם להתחייבותו לרשת ביטחון לתשלומיה למערכת הביטחון. רמ"י אמנם מוגדרת מפעל עסקי, אך לכולם ברור שהיא זרוע של המדינה, וגירעונותיה יכוסו בכל מקרה. עם זאת, היקלעותה האפשרית לגירעון בעייתית, ומעידה על השימוש חסר האחריות של המדינה בכספיה. לצד הזינוק בהכנסותיה, מתנפחות הוצאותיה בקצב מסחרר בשל השימוש הגובר שעושה בה המדינה, ובעיקר האוצר, כ"קופה ב'" לצורכי פרויקטים שונים הקשורים לדיור.

בנוסף, הטענות של האוצר ממחישות כיצד הוותמ"ל משמש כלי חשוב עבור המשרד כדי לממש ולבצע את ההתחייבויות התקציביות שלו – ולא רק בכדי לתת מענה למצוקת הדיור והתכנון. גורמי מנהל התכנון והאוצר העריכו כי יהיה ניתן להעביר בוותמ"ל תוכנית מפורטת לחלק מהקרקעות באזור שדה דב והגוש הגדול עד לתחילת המחצית השנייה של 2019, ושתוכנית כזאת למעשה כבר נמצאת בתכנון. זאת למרות שהתכנית המתארית שהוגשה להפקדה לוועדה המחוזית – עדיין לא אושרה, לא עברה דיונים בהתנגדויות, ואין לדעת אם התהליך יימשך פחות משנה או יותר משנתיים.

ח"כ יואב קיש
אמיל סלמן

בנוסף הסביר נציג האוצר כי כרגע חלופת חולדאי אינה מגובשת או מקודמת בגופי התכנון באופן שעונה על הדרישות מתוכנית מתאר. עוד נטען כי הערכות שקיבלו מרשות שדות התעופה מצאו כי נתב"ג יצליח לשאת את הפעילות של שדה דב. לטענתו תושבי אילת יקבלו תעדוף לטיסות פנים על פני נוסעים אחרים וכן הם יזכו לעדיפות בשעות ההמראה והנחיתה.

בנוסף קבעו נציגי האוצר כי הטענות לגבי צרכיהם של תושבי אילת לשירותים רפואיים לא ייפגעו עם סגירת שדה דב. לדבריהם, נתונים שהובאו לידי האוצר מצביעים על כך שמענה לצרכיהם הרפואיים מתקבלים גם בבית החולים בילינסון ובתל השומר - ולכן מעבר לנתב"ג אינו פוגע בגישתם למוקדי הרפואה.

בנוסף טענו נציגי האוצר נגד טענת ועדת הפנים, ולפיה על הקרקע מקודמת תוכנית מתארית ותכנית ותמ"לית מפורטת שעבודות הפיתוח למימושן יוכלו להתחיל כבר תוך שנה. על פי נתיגי האוצר מדובר בעבודות מורכבות בהן עבודת תשתית רחבה שכוללת גם את קווי הביוב ודרישות הרכבת הקלה. לכן לדברי נציגי האוצר, אין טעם להיערך להארכת הפעילות גם אחרי סגירת השדה הצבאי, שכן צריך צריך יהיה להתחיל בעבודות הפיתוח עוד לפני הוצאת היתרי בנייה ומתוקף תוכנית המתאר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#