המינהל הקפיא שיווק מגרשים במועצה האזורית מטה יהודה

ההקפאה נעשית על רקע רצונה של עיריית בית שמש לספח את מגרשי המכרז

רנית נחום-הלוי

>> מינהל מקרקעי ישראל ביטל מכרזים לשיווק 13 מגרשים לתעשייה ומסחר ביישוב נוחם, שבשטח המועצה האזורית מטה יהודה. במינהל מסבירים כי ההקפאה נעשתה על רקע התנגדות עיריית בית שמש להמשך פרסום המכרז.

בחודש האחרון מתנהל מאבק עיקש בין עיריית בית שמש למועצה האזורית מטה יהודה בעקבות החלטת שר הפנים אלי ישי לספח משטח המועצה 3,000 דונם של אזורי תעשייה ותעסוקה אל שטחה של בית שמש. לפני כחודש התערב בית המשפט העליון בעניין, והוציא צו מניעה שעיכב את החלטת שר הפנים לספח את השטחים. שינוי הגבולות יידון בשבוע הבא בבג"ץ.

המגרשים שביקש המינהל לשווק נכללו בשטחים המיועדים לסיפוח. את המכרז לשיווק פירסם המינהל במהלך מאי, אך בתחילת יוני פורסמה הודעת הקפאה, שעליה היה חתום גם משרד התמ"ת. כיום מתברר כי שר התמ"ת שלום שמחון מתנגד להקפאת השיווקים כפי שקבע המינהל, והוא דורש לחדש את המכרז עוד לפני בירור סוגיית סיפוח השטחים בבג"ץ.

"מודעת ההקפאה פורסמה גם בשם משרדי ללא תיאום עמי", כותב שמחון לשר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. "ברצוני להביע את התנגדותי למהלך זה, מתוך ראייה שפיתוח אזור התעשייה חשוב ביותר בהיבטים הכלכליים ללא כל קשר לשיוכו המוניציפלי שיידון במסגרת בג"ץ המועצה האזורית מטה יהודה נגד שר הפנים".

משמעות החלטת שר הפנים שניתנה לפני כחודש לספח 3,000 דונם משטחי המועצה האזורית מטה יהודה היא כי תשלומי הארנונה הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה שקיבלה מטה יהודה יועברו מעתה לעיריית בית שמש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההחלטה גררה אחריה פעולות מחאה של תושבי המועצה האזורית מטה יהודה, שהפגינו מול בית השר ישי. בהמשך הוציא בית המשפט העליון לבקשת המועצה האזורית מטה יהודה צו מניעה ארעי שהקפיא את החלטת השר, ובשבוע האחרון הוגשו כ-6,000 התנגדויות על ידי תושבי המועצה האזורית מטה יהודה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים. תגובות נזעמות נוספות נשמעו גם מצד חברות תעשייה, בהן חברת תנובה, שטענו כי ועדת הגבולות שהחליטה על סיפוח השטחים כלל לא נתנה להן זכות שימוע, וכי בעוד שהארנונה המשולמת על ידיהן כיום מסתכמת ב-40 שקל למ"ר, הארנונה הממוצעת בבית שמש היא יותר מ-80 שקל למ"ר.

במועצה האזורית מטה יהודה טוענים כי המהלך של ישי יביא לפגיעה במפעל חייהם, וכי התנהלות ועדת הגבולות והחלטת השר אינן מידתיות ומהוות פגיעה קניינית.

"בית המשפט העליון הרי הקפיא את החלטת שר הפנים", אומר בתגובה יו"ר המועצה מטה יהודה, משה דדון, "ומכאן שהשיווקים היו צריכים לצאת כמתוכנן ולא להתבטל. מלבד זאת, בין משרד התמ"ת למועצה האזורית קיים הסכם חתום כי מי שיהיה אחראי על השיווקים זו החברה הכלכלית מטה יהודה, שהשקיעה בפיתוח הקרקע מיליוני שקלים. ככה לא מנהלים מדינה. אני מאוד מקווה שאין שיקולים זרים מאחורי ההחלטה, על אף שהיא מעלה הרבה סימני שאלה".

את עיריית בית שמש מייצגים עוה"ד דוד ליבאי ומוטי ברקוביץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker