ירון ספקטור: "צעדי האוצר יעלו את מחירי השכירות"

בעל פירמת ירון ספקטור שמאות: "הצעדים של האוצר אגרסיביים מדי, הם מחכים לתגובה בטווח המיידי, אבל זה ייקח שנה וחצי לפחות"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

>> השבוע פירסם מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר את דו"ח הפעילות של משקיעי הנדל"ן. מהדו"ח עולה כי שיעור הדירות שנרכשו למטרת השקעה ירד ל-26% מכלל הדירות, לעומת שיא של 33% שנרשם ברבעון השני של 2009. בנוסף, ישנה עלייה במספר המשקיעים שמוכרים את דירותיהם.

המלחמה במשקיעים אולי מפנה דירות, אבל במקביל פוגעת בשוק השכירויות, ונכון ל-2011 מחירי השכירות עדיין לא ירדו, ונראה כי הזוגות הצעירים שמתקשים לקנות דירה כיום יתקשו בקרוב גם לשכור דירה.

"לאור החוק החדש אני רואה משקיעים שמוכרים דירות וזורקים את השוכרים מהדירה, מה שיביא בסוף לעלייה בדמי השכירות. כיום מה שקורה זה שלוחצים על כפתור אחד וגורמים לבעיה במקום אחר", כך אומר ירון ספקטור, כלכלן ושמאי מקרקעין ובעל פירמת ירון ספקטור שמאות.

אתה מרגיש את ההשפעה של משרד האוצר על השוק?

"הרבה פעמים נוטים לחשוב שנתוני משרד האוצר מנותקים מהשטח. אבל אני ראיתי הרבה עומס על אדריכלים לפני שנה, והשנה העומס עבר לקבלני הביצוע. המשמעות של זה היא שהשוק מגיב, והיצע הדירות גדל. הקבלנים מדווחים שלפעמים אין להם כוח לתת הצעות מחיר ליזמים מרוב בקשות שהם מקבלים, וזה גורם להם להציע מחירים גבוהים יותר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האם צפויה ירידת מחירים?

"כשיהיה היצע דירות גדול, השוק יתמתן. מחירי הדירות לא נגזרים רק מעלות הבנייה אלא מההיצע והביקוש. לי נראה שהצעדים של האוצר אגרסיביים מדי. הם מוסיפים גזירות כי הם מחכים לתגובה בטווח המיידי, אבל שוק הנדל"ן מגיב לאט, וזה ייקח שנה וחצי לפחות. עומס הצעדים שננקטים עלול לגרום לתגובת יתר".

אתה חושש מכך?

אם הצעדים יימשכו אנו עלולים לראות ירידה אגרסיבית מדי, ואז תהיה בהלה לכיוון השני. הדבר עלול להכניס את שוק הנדל"ן למשבר. רוכשי דירות שרואים שהמחירים עולים מנסים להקדים את הרכישה שלהם. כשהם מגלים שהמחירים מפסיקים לעלות ואפילו יורדים, הם מעכבים את ההחלטה ומחכים שהמחירים יירדו, ואז יכולה להיות ירידת מחירים, שעלולה להיות גם חריפה מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker