מהי הפקעת מקרקעין?

לעיתים רשויות נדרשות להליך של רכישה כפויה של נכסים למטרות ציבוריות. הליך ההפקעה מתחיל בשינוי ייעוד הקרקע ועשוי לארוך שנים. מתי יכולות הרשויות לבצע את ההליך, ומה עולה בדבר זכויות הקניין המעוגנות בחוק?

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן שעשועים
גם עבור בנייה של גן שעשועים, רשות ציבורית יכולה להפקיע קרקעצילום: רמי שלוש

מה עושים כשמתחם מסויים נמצא בידיים פרטיות ויש בו מחסור במבני ציבור ובדרכים? במקרה כזה מבצעים הפקעה מבעלי הקרקע. הפקעת מקרקעין היא הליך של רכישה כפויה של זכויות פרטיות המבוצע על ידי רשות ציבורית, למטרה ציבורית ולרוב בתמורה לתשלום פיצויים לבעל המקרקעין המופקעים. על פי החוק בישראל יכולות הרשויות השונות — כגון ועדות מקומיות לתכנון ולבנייה, נתיבי ישראל, נת"ע ועוד — להפקיע קרקעות פרטיות לצורכי מטרות ציבוריות. צרכים אלה יכולים לכלול סלילת כבישים, הקמת מחלפים, תוואי רכבת קלה, שטחים ציבוריים פתוחים, שבילי אופניים, מוסדות ציבור וחינוך, גני שעשועים ועוד. יש כמה חוקים שמכוחם אפשר לבצע הפקעה, וכשרשות מקומיות מעוניינת להפקיע קרקע היא משתמשת בחוק התכנון והבנייה, שבו מוגדרות המטרות הציבוריות שלשמן מותר לה לבצע הפקעה.

הליכי הפקעה של ועדה מקומית נחלקים לשני שלבים. בשלב הראשון, משונה ייעוד הקרקע למטרה ציבורית ובעלי הקרקע רשאים להגיש תביעה בגין ירידת ערך הקרקע. בשלב השני מבוצעת ההפקעה בפועל, ואז זכאים בעלי הקרקעות לפיצויים נוספים, אך מופחתים, בגין לקיחת הקרקע בייעודה החדש מהם. לא פעם קורה שחולפות שנים רבות בין שני השלבים.

עו"ד יפעת בן אריה, מנהלת מחלקת התכנון והבנייה והליטיגציה במשרד עו"ד צבי שוב, מציינת: "עבור רוב בני האדם הקרקע היא המשאב היקר ביותר, ולאור עליית קרנה של זכות הקניין במסגרת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו לזכות יסוד מן המעלה הראשונה, יש להימנע ככל הניתן מפגיעה בבעל הקרקע". לדעתה, ראוי לבחון פעם נוספת את פיצול התביעות וטרטור בעלי הקרקע בשני הליכים ולאחד את הכל תחת הליך משפטי אחד. כמו כן, ראוי היה כי חלק מההסדרים הקיימים כיום בחוק התכנון והבנייה יעברו שינוי באופן שזכויותיו של הפרט יעוגנו בצורה טובה יותר מהנהוג כיום. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker