חוף אכזיב שוב גועש: הוועדה המחוזית עצרה היתרים לחלק מהמבנים בפרויקט

הארגונים הסביבתיים הצליחו להשהות את היתרי הבנייה של שישה בניינים בחלק הצפון מזרחי של הפרויקט באכזיב ■ היזמים טוענים כי מדובר בעיכוב ביורוקרטי נוסף - אולם מטה המאבק להצלת החוף מקווה כי יש סיכוי לעצור את הבנייה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף אכזיבצילום: ליאור חורש
גילי מלניצקי

הישג לארגונים הסביבתיים או דחיה נוספת של הקץ? ביום חמישי האחרון נרשמה מהמורה נוספת בדרך לשכונת המגורים החדשה שנבנת בסמוך לחוף ולגן לאומי אכזיב.

ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה מחוז צפון החליטה על השהיית מתן היתרי בניה לחמישה מבנים נוספים בהם כ-180 דירות, בפרויקט של חברות צמח-המרמן ואלקטרה מגורים.

ועדת הערר התכנסה בעקבות ערעור שהגישה אגודת אדם טבע ודין, הפועלת להגנה על הסביבה, כנגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נהריה ונגד החברות היזמיות בפרויקט. בעוד שהבניינים באזור הדרום מזרחי של הפרויקט כבר לקראת אכלוס, הארגונים הסביבתיים פנו לבית המשפט בטענה שהיזמים תכננו מבנים על המגרשים המיועדים לבנייה באזור הצפון מזרחי, תוך חריגה ממגבלות היתר בנייה ובכפוף לנספח בניה שאיננו בתוקף ואינו מתיר רבים מהשינויים שמתכוונים לבצע היזמים בשטח. כך למשל היזמים תכננו שישה מבנים בעוד נספח הבינוי מאפשר ארבעה בניינים.

בעקבות הדיון שנערך, קבעה ועדת הערר המחוזית כי הוועדה המקומית בנהריה חרגה מסמכותה כשאישרה בניה שסוטה בצורה ניכרת מנספח הבינוי שאושר על ידי הוועדה המחוזית. "ניוד זכויות בתחומי התוכנית מהווה שינוי מהותי - שהסמכות לאשרו היא בידי הוועדה המחוזית - והוא טרם נדון או אושר על ידה", נכתב בהחלטת ועדת הערר. "הבניין השישי לא יוכל לקום, או שיוכל בנפח חלקי בלבד - אם לא תאושר התכנית החדשה".

עוד נכתב כי אישור שינויים מרחיקי לכת בתכנית בדרך של הקלה, שמתירה הוועדה המקומית, היווה "סטיה בלתי הפיכה מהוראות התכנית בכדי לאפשר רעיון תכנוני שטרם בשל וזו לדעתנו היפוך היוצרות...היקף הסטיות המוצע ברקע הבקשה להיתר ומהותן, מצדיקים לפי הנסיבות בחינה בידי הוועדה המחוזית. מלבד תוספת הקומה, הבינוי המוצע כולל שינוי של מספר המבנים במגרש ואופן פריסתם. אלו שינויים מהותיים בוודאי בסביבה בה מצויה התכנית". לפיכך נקבע כי מי שתדרש להכריע בשינויים בתכנית היא הוועדה המחוזית - ולא הוועדה המקומית.

מכאן עולה בעיה נוספת וזו נוגעת למספר יחידות דיור שכבר החלו במאמצי השיווק שלהן.

מהיזמים צמח המרמן ואלקטרה מגורים נמסר כי "הבנייה נמצאת בשיאה וחלקו הגדול של הפרויקט יאוכלס כבר בחודשים הקרובים". עוד הבהירו כי "ההחלטה מתייחסת לשלבים עתידיים של הפרויקט, שטרם הוחל בבנייתו וטרם שווקו בו דירות. בהחלטה הובהר כי התכנית כולה בתוקף ואילו ישנם אישורים נשרדים - שהחברות יטפלו בהמצאתם בהקדם. החברות בטוחות כי ההיתר יתקבל בהקדם".

הארגונים הסביבתיים רואים בהחלטה מצע טוב לבחינה מחודשת של הפגיעה בערכי הטבע באזור. תכנית הבנייה לפיה פועלות היום החברות, אושרה לראשונה ב-1994, ולכן חוק שמירת הסביבה החופית - שנחקק בשנים האחרונות ומגביל בנייה בתחום 300 מטר מהמים - לא חל לגביה.

לדברי עו"ד אלי בן ארי מאדם טבע ודין, "טוב עשתה ועדת הערר על שעצרה את מתן ההיתרים לבנייה הלא מרוסנת בחוף אכזיב. הדבר יתרום משמעותית להגנה על אינטרס ציבורי ארוך טווח, שבשמירה על רצועת חוף יקרת ערך זו. המקרה של אכזיב מחדד את הנחיצות שבאסדרה כוללת של חופי ישראל והגנתם מפני תוכניות בניה המסכנות את החופים. במושב הכנסת הקרוב אנחנו נמשיך לקדם את התיקון לחוק החופים שנועד להתמודד באופן כולל עם תוכניות בניה ישנות ולספק הגנה לחופים מפני המשך בניה הנוגדת את האינטרסים הציבוריים. בשטח כבר קיימת בנייה של 14 מבני מגורים שכנגדם תלוי ועומד הליך נוסף של אדם טבע ודין בבית המשפט העליון. הטענות בהליכים דומות, אלא שלגבי ההיתרים הקודמים נדחו הטענות בערכאות הנמוכות ועתה הדברים תלויים ואולי ישפיעו על החלטת בית המשפט העליון".

תום פישר, ממטה המאבק להצלת חוף אכזיב, הוסיף כי: "החלטה משמחת מאוד. אחרי שנים ארוכות של מאבק, אנו זוכים לראות כעת את הפירות. אמנם באיחור ואמנם כבר יש נזק בלתי הפיך במקום, אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. אנחנו מקווים שהוועדה המקומית בנהריה תלמד את ההחלטה ותפסיק לאפשר ליזמים להשתולל ולמקסם את זכויותיהם על חשבון הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker