זהירות: מדיניות עיריית תל אביב שתחייב אתכם בהיטלי השבחה גבוהים

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב צפויה לאשר מדיניות לחיזוק מבנים בעיר בהתאם לתמ"א 38, אך מוכרי הדירות באזורים אלה יחויבו בהיטלי השבחה של 50% - בניגוד למקובל

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> עיריית תל אביב מקדמת תוכנית מדיניות לחיזוק מבנים לפי תמ"א 38, שתכלול סטנדרטים קשוחים לגביית היטל השבחה. על פי מכתב של היועץ המשפטי של העירייה, מוכרי דירות בשכונות שבהן תופעל המדיניות ישלמו היטלי השבחה של 50% מפוטנציאל ההשבחה הטמון בתוכנית, בניגוד למקובל.

מסמך המדיניות כולל גם חוות דעת שהוצאה ממשרד היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד עוזי סלמן, בעניין חיוב היטל השבחה במכירת מקרקעין בשל תוכנית לחיזוק מבנים. היועץ המשפטי מסתמך על הוראת שעה לחוק התכנון והבנייה שהיתה תקפה עד 2010, וקבעה שהיטל ההשבחה בגין חיזוק מבנים יהיה בשיעור של עשירית בלבד מגובה ההיטל המקורי, ובלבד שהוצא היתר בנייה מכוח התמ"א.

וכך כתב היועץ: "המחוקק ראה לנכון לקבוע כי תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית משביחה, בשונה מתוכניות מתאר ארציות אחרות. כל מימוש אחר מעבר לתקופת הוראת השעה מחייב בהיטל השבחה בשיעור הרגיל, 50%".

במארס השנה נכנס לתוקף תיקון לחוק (תיקון מס' 96), שמעניק פטור מלא מתשלום היטל השבחה לפרויקטים שבהם נעשה חיזוק מבנים, ואולם חוות הדעת של היועץ אינה מאזכרת את התיקון הזה.

סוגיה אחרת היא שאלת עיתוי החבות. כפי שפורסם ב-TheMarker, עיריית תל אביב כבר החלה לגבות היטלי השבחה בשיעור מלא מבעלי נכסים שמכרו דירות, גם במבנים שבהם כלל לא הוגשו תוכניות חיזוק ושיפוץ מכוח תמ"א 38. בעירייה נימקו את הטלת ההיטל בכך שמרגע שהמבנים נמצאו זכאים לחיזוק יש בהם פוטנציאל להשבחה, ולפיכך יש לגבות היטל השבחה על אותו פוטנציאל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, בשני מקרים שנידונו על ידי שמאים מכריעים נקבע כי לא ניתן לגבות היטל השבחה בגין תוכנית כללית לחיזוק מבנים, ולכן הזכויות בתמ"א אינן מוקנות בשל פוטנציאל, אלא רק במצב שבו הוצאו היתרי בנייה. במקרה מסוים עירערה העירייה על החלטת שמאי מכריע לבית משפט השלום. הערעור נדחה, ובאחרונה עירערה העירייה שוב לבית המשפט המחוזי.

חבר מועצת העיר ויו"ר מפלגת הירוקים פאר ויסנר אמר בעניין: "לצערי, מדיניות העירייה בנוגע לתמ"א 38 שערורייתית. לא ייתכן כי גוף שמצהיר בכל מקום אפשרי שהוא נגד התמ"א, ובפועל לא מקדם מדיניות ברורה או הוצאת היתרים מתוקף התוכנית, ידרוש היטלי השבחה על תוכנית שהוא מכשיל. קיים פער בין הוראות התוכנית לשטח - פרויקטים רבים תקועים, והסיבה העיקרית היא עמדת העירייה בנוגע לתוכנית. העירייה רוצה למסות מצב היפותטי שברוב המקרים לא יהפוך למציאות".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "תיקון מס' 96 לחוק נכנס לתוקף ב-28 במארס, והוא מעניק פטור מלא מהיטל השבחה במקרקעין בשל קבלת היתר בנייה לפי תמ"א 38. בהתאם להוראות החוק האמור, הוועדות המקומיות אינן גובות היטל השבחה בשל קבלת היתר בנייה לפי תמ"א 38".

מעיריית תל אביב נמסר: "התיקון החדש מתייחס לפטור מגביית היטל השבחה בעת הוצאת היתרי בנייה הכוללים מימוש זכויות לפי תמ"א 38, ולא להיטל השבחה שנגבה בעת מכירת נכס בגין הזכויות מכוח תמ"א 38. בעסקת מכירה גובה העירייה היטל השבחה מלא, שכן מתן ההטבה לא יוביל להגשמת מטרת התוכנית - חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker