הגרלת ענק של מחיר למשתכן אחרי יום כיפור – לאחר שהאוצר קיבל היתר מיוחד

בעקבות חשיפת TheMarker לפיה הגרלות מחיר למשתכן מעולם לא הוסדרו כחוק, פעל בימים האחרונים מנכ"ל משרד האוצר להסדרת הנושא מול משרד השיכון, האחראי על קיום ההגרלות ■ 5,814 יחידות דיור יוגרלו, בהן לראשונה גם דירות בנס ציונה, אור עקיבא ובנימינה

מחיר למשתכן בקרית מוצקין
מחיר למשתכן בקרית מוצקיןצילום: דורון גולן

ביום חמישי הקרוב צפויה להתקיים ההגרלה השישית הגדולה של מחיר למשתכן, שנדרשה לאישור מיוחד של משרד המשפטים בשל טענות וחוות דעת שהתקבלה במשרד המשפטים לפיהן מנגנון ההגרלות שעליו מתבססת תוכנית הדגל הממשלתית בתחום הדיור אינו חוקי.

ההיתר המיוחד התקבל בעקבות חשיפת TheMarker לפני שבועיים, אז נודע כי התוכנית שהושקה לפני כשלוש שנים, ושבמסגרתה נרשמו כ-130 אלף משקי בית להגרלת דירה מוזלת - מעולם לא קיבלה היתר לעריכת הגרלות, כפי שמתחייב מתוקף חוק העונשין.

בעקבות החשיפה, פעל בימים האחרונים מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד להסדרת הנושא מול משרד השיכון, האחראי על קיום ההגרלות. 

במכתב ששלח לפני חמישה ימים בנושא למשנה למנכ"ל משרד השיכון, בני דרייפוס, ציין באב"ד כי "למיטב ידיעתנו העמדה העדכנית של מחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים היא כי הקצאת זכות כאמור באמצעות עריכת הגרלה טעונה היתר של שר האוצר לפי החוק". במכתבו מציין באב"ד כי החליט להעניק היתר להגרלות מחיר למשתכן, שבוצעו מכוח החלטות הממשלה והחלטות מועצת מקרקעי ישראל מהשנים האחרונות - הנוגעות לתוכנית במתכונתה הנוכחית.   

ההגרלה השישית תהיה פתוחה להרשמה עד ה-11 באוקטובר, ותוצאות הזוכים ימסרו ב-20 באוקטובר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדירות שיוגרלו יהיו בנתניה, אשקלון, חדרה, אופקים, ביתר עילית, קרית מוצקין, באר יעקב, עתלית, גבעת עדה, אילת, פרדס חנה, בית שמש, נס ציונה, חיפה, נהריה, מודיעין, רמלה ואור עקיבא. ההגרלה לא תכלול את הקרקעות הבעייתיות של שכונת מכבי יפו בתל אביב - אליהם ציפו נרשמים רבים לתוכנית, היות והקבלנים לא ניגשו כלל לשניים מתוך שלושת המכרזים על הקרקע. המכרזים בתל אביב נדחו על ידי הקבלנים בשל ריבוי מחזיקים בקרקע שיש להגיע מולם להסדרים על הפינוי - מה שעלול לעכב את מימוש הפרויקט על הקרקע ולפגוע בכדאיות הכלכלית ליזמים.

נדמה שבמשרדי הממשלה המתינו לשיווק הקרקעות באור עקיבא כדי להכריז סופית על מועד ההגרלה - שכן מתוך 5,814 דירות שיוגרלו - 875 מהדירות יוצעו באור עקיבא. 

רק היום הודיעו ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על הצלחת שיווק קרקעות לבניית 1,250 יחידות דיור בשכונת אור ים - רובע מגורים חדש בדרום העיר. במכרז זכו ארבע חברות: קחם חברה להשקעות, אלמוג ב.ז בניה, ב.ס.ט ייזום נדל"ן ואודור נכסים.

המכרז באור עקיבא שילב שטחי מסחר ומגורים ונכללו בו 5 מתחמים. שטח ממוצע לדירה במכרז הוא 108 מ"ר, ומחיר הדירות במתחם צפוי לשקף הנחה של 25% ממחיר דירה ממוצעת בשוק.

לפי ההערכות, מחיר דירה בשטח 85 מ"ר הכוללת מחסן חניה ומרפסת, יוצע החל מ-823 אלף שקל, ודירה בשטח 129 מ"ר הכוללת מחסן חניה ומרפסת, תוצע בהחל מ-1.13 מיליון שקל.

כמות גדולה של דירות תוגרל גם בערים באר יעקב ובאשקלון - שם יוצעו 1,245 דירות ו-1,144 דירות בהתאמה. גם נהריה תרכז כמות גדולה של דירות - 386 יחידות דיור - למרות שלאחר הגרלות קודמות התקשו חלק מהקבלנים לאתר כמות מספקת של זוכים שהיו מעוניינים לממש את זכייתם.

נס ציונה ובנימינה-גבעת עדה צפויות לרכז עניין רב מצד המגרילים שכן בהן נערכות הגרלות מחיר למשתכן לראשונה, ומוגרלות בשתיהן יחד רק כ-180 דירות. הדבר מקטין כמובן את סיכויי הזכייה בדירה בערים אלו, ונותן עדיפות לבני המקום.

כל ההגרלות מיועדות לסדרות א' ו-ב', כאשר תנתן עדיפות למגרילים שהם הנרשמים המוקדמים לתכנית - מסדרה א'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker