שפל של 8 שנים: ענף הבנייה בנפילה - היזמים נוטשים את הפריפריה

בעוד הירידה הכוללת בהתחלות הבנייה בשנה זו הגיעה ל-20.2% - במחוז חיפה הן נפלו ב-43%; במחוז הצפון ב-27% ובמחוז הדרום – ב-26% ■ במחוז תל אביב התחלות הבנייה ירדו ב-2%

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בטבריה
אתר בנייה בטבריהצילום: גיל אליהו

ענף הבנייה נמצא בנפילה, והמחצית הראשונה של 2018 היא החלשה ביותר מבחינת התחלות בנייה, מאז 2010 - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). בהשוואה למחצית הראשונה של שנה שעברה, התחלות הבנייה השנה ירדו ב-21%. המחוזות שבהם הבנייה מצטמקת במהירות הרבה ביותר נמצאים בפריפריה, ואת הנפילות הגדולות ביותר מבחינת התחלות בנייה רשמו קרית מוצקין נתיבות ובאר שבע.

ברבעון השני של השנה החלו בהקמת 11,228 דירות. מדובר אמנם בעלייה לעומת הרבעון הראשון של השנה, שבו היה שפל של 9,945 התחלות, ואולם עדיין מדובר במספר קטן ובאחד מהרבעונים החלשים ביותר בעשור הנוכחי. למעשה, סך התחלות הבנייה במחצית הראשונה של 2018 הוא הנמוך ביותר מאז המחצית הראשונה של 2010. הנתון הנמוך בולט במיוחד על רקע היעדים המוצהרים של משרד האוצר: להגיע לרף של 60 אלף התחלות בשנה. בפועל, קצב התחלות הבנייה השנתי מגיע לכ-40 אלף בלבד.

ניתוח שנתי של הלמ"ס של התחלות הבנייה בשנה שחלה בין יולי 2017 ליוני השנה מגלה גם דפוס ברור מאוד של יזמים בבנייה: מפחיתים את הבנייה באזורי הפריפריה, ומתכנסים לאזורי הביקוש. וכך, בעוד הירידה הכוללת בהתחלות הבנייה בשנה זו הגיעה ל-20.2%, במחוז חיפה היא נפלה בלא פחות מ-43%, במחוז הצפון היא ירדה ב-27% ובמחוז הדרום – ב-26%; במחוז תל אביב, מנגד, הירידה בהתחלות הבנייה היתה של כ-2% ובמרכז, של 5.5%. בירושלים הירידה בבנייה היתה של 18.5%.

בשנים האחרונות יזמים וקבלנים שברו את הכלל הבסיסי, שלפיו בונים איפה שיש ביקוש. עליות המחירים באזורי הביקוש גרמו ליזמים להרחיק מהמרכז לאזורים שונים כמו עפולה, חריש וקרית גת וליצור שם טרנדים, שהיו במידה רבה וירטואליים. הערים הללו - שבמשך תקופה מסוימת כיכבו בצמרת הבנייה בישראל – נעלמו מהטבלה הזאת זה מכבר. גם מבצעי מחיר למשתכן שהסיטו ביקוש של זוגות צעירים לאזורים לא מבוקשים, תרמו להתפשטות הבנייה למקומות שבמשך שנים נזנחו על ידי יזמים מחוסר ביקוש.

בימים של התמעטות עסקות וירידה בביקוש – האזורים האלה ראשונים להינטש. ניתן לחבר את נתוני הידלדלות התחלות הבנייה בפריפריה, לנתונים שהביא הכלכלן הראשי באוצר בשבוע שעבר, על ירידה בביקושי משקיעים בפריפריה: "כשבוחנים כיצד מתפלגות רכישות המשקיעים בין הערים השונות במחצית הראשונה של 2018 לעומת 2015 - שנת השיא ברכישות המשקיעים - ניכרת הנטישה של המשקיעים את ערי הפריפריה, בפרט אלה שנהנו אז מתנופת בנייה חזקה, כמו קרית גת, עפולה וחריש. כך בעוד שב-2015 נמנו קרית גת ועפולה על 20 הערים המובילות ברכישות המשקיעים, ירדו ערים אלה למקומות 44 ו-22 במחצית ראשונה של 2018", נכתב בסקירת הכלכלן הראשי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף, ירדו הביקושים לדירות בפריפריה גם על ידי זוגות צעירים, מה שבין היתר בא לידי ביטוי בחוסר ההיענות שלהם להגרלות במחיר למשתכן בערי הפריפריה. כך ניתן להסביר את הירידות החדות בהתחלות הבנייה באזורים אלה, ואת העובדה ששלוש הערים שרשמו בשנה שנבדקה את הירידות החדות ביותר הן ערי פריפריה. בקרית מוצקין, אלופת הירידות בהתחלות הבנייה, היתה ירידה של 63%, כ-1,050 התחלות, מה שגרר את כל מחוז חיפה להיות שיאן הירידות. מנגד, בעיר חיפה חל דווקא גידול של 34% בהתחלות הבנייה. בבאר שבע ירדו התחלות הבנייה ב-41% ל-819 דירות בלבד, ואילו בנתיבות ההתחלות נחתכו במחצית ל-527.

שיאניות הבנייה בישראל היו ונותרו תל אביב וירושלים. בתל אביב התחילה בבנייה של 3,028 דירות ביון יולי 2017 ליוני 2018, בירושלים 2,390, ובמקום השלישי ראש העין, שגוררת אחריה ביקוש עקב עתודות הבנייה הרבות בה, עם 1,686 התחלות בנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker