"מציעים לנו בית ב-1.3 מיליון שקל - במרכז לא נמצא דבר כזה"

"לא נפרדנו מחלום הבית עם הגינה במרכז - זה החלום שנפרד מאתנו"

שלומית צור

חלום הדירה ההולך ומתרחק מהישג ידם של זוגות צעירים נתן אותותיו ביריד הדירות הארצי שקיים מרכז הבניה הישראלי בגני התערוכה בסוף השבוע האחרון. ביריד נכחו, כמדי שנה, דוכנים של החברות הגדולות - אפריקה ישראל, אשדר, שיכון ובינוי, מנרב, דמרי וייזמים נוספים. עמוסים במיוחד היו דווקא דוכנים המציעים פתרונות דיור בפריפריה הרחוקה.

בין הדוכנים הפעילים ביותר ביריד ניתן היה להבחין ביריד של תנועת אור, שכבר הקימה שבעה ישובים חדשים בנגב ובגליל. השלט "חצי דונם ב-165 אלף שקל בטללים"- קיבוץ שנמצא חצי שעה דרומית לבאר שבע - משך מתעניינים צעירים רבים. "לא זנחנו את החלום של בית עם גינה במרכז הארץ", אמרו שחף ונדיה מרמת גן, שהתעניינו במגורים בנגב, "זה החלום שזנח אותנו, ולכן האופציה של הנגב יותר ריאלית היום מתמיד".

יריד הדירות הארצי בתל אביב ביום שישיצילום: תנועת אור

גם רותם ונטשה מירושלים, שהתעניינו במגורים בגליל הסבירו כי "מציעים לנו בית צמוד קרקע על קרקע של חצי דונם ב-1.3 מיליון שקל. לא במרכז הארץ ולא בירושלים נוכל למצוא דבר כזה".

גם רזיאל (35) נשוי +2 עובד משרד הביטחון, התעניין במגורים בגליל. "אני גר ברמת גן ולעולם לא אוכל לקנות שם דירה. בטח שלא אקבל את התמורה שנותנים בגליל. לאנשים כמוני, שכל הזמן בנסיעות ועובדים בכל הארץ, זה הצעד הנכון. אין כמו ישוב קהילתי שאחד מכיר את השני ותומך בשני. אם אקנה דירה ברמת גן, מישהו מהשכנים יכיר אותי?".

בדוכן תנועת אור הסבירו כי התחום הדומיננטי ביותר בהחלטה למעבר לנגב או הגליל הוא התעסוקה, ועל כן מעמידים בפני המתעניינים מרכז תעסוקה שמציע פתרונות תעסוקה והצעות עבודה למי שמעוניינים להעתיק את חייהם הרחק ממרכז הארץ לשם איכות חיים במחיר שפוי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דוכן נוסף שזכה להתעניינות ערה היה הדוכן של חברת גרופית יסודות מקבוצת גרופית שבונה פרויקט הרחבה הכולל 166 יחידות דיור בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד הסמוך לכנרת. הפרויקט מציע וילות על מגרשים של חצי דונם, החל מ-1.04 מיליון שקל לוילה בת 4 חדרים. במקביל, בונה החברה פארק תעסוקה בן 75 אלף מ"ר משרדים בכניסה לקיבוץ

איתי ודורית (40) מגבעתיים החליטו לרכוש וילה בת 6 חדרים בהרחבה. "קנינו וילה של 6 חדרים על חצי דונם ב-1.15 מיליון שקל", אומר איתי, "אני לא רוצה לחשוב מה הייתי יכול לקנות בגבעתיים בסכום כזה".

לדברי עופר זרף מבעלי גרופית יסודות, "מדובר באזור עדיפות לאומית א', מה שמאפשר לחברות ומפעלים לקבל מענקים והטבות במיסוי במידה שיעתיקו את מעונם אלינו. כיום מספר חברות היי-טק מנהלות איתנו משא ומתן בקשר להעתקת מרכזי הפיתוח שלהן לאשדות יעקב".

לדברי זרף, גם המועצה האזורית עמק הירדן הקימה מרכז מיוחד המסייע לזוגות צעירים המעוניינים לרכוש בתים בקיבוץ, במציאת תעסוקה במרחק של עד 45 דקות. "15% מהמתעניינים לרכוש אצלנו יחידה בהרחבה הם ממרכז הארץ" ציין זרף. "חלקם בגלל שאין להם אפשרות לקנות בית במרכז, חלקם כאלה שכבר מאסו במרכז, חלקם צעירים וחלקם בני 60 פלוס, וישנם גם כאלה שרוכשים להשקעה בית שמאמינים שערכו יעלה בשנים הקרובות".

"הרבה אנשים עוצרים ושואלים אותנו אם יש לנו דירות ב-800 אלף שקל", סיפר מנהל המכירות הארצי של חברת אשדר תומר שולמן. "אני נאלץ להשיב שבאזור המרכז אין, אך אם יעלו קצת, אנחנו יכולים להציע דירות בפרויקט חדש של אשדר באור עקיבא - שם דירות 4 חדרים מתחילות במיליון שקל".

"הציבור הגיע לבדוק אם מחירי הדירות יירדו", אמר ערן רולס מבעלי מרכז הבנייה הישראלי. "המחירים במרכז לא יירדו. איפה כן הם צפויים לרדת? מחוץ למרכז. לזוגות צעירים שבאו לפה היום יש את האופציה לקנות דירת 4 חדרים ב-1.4 מיליון שקל בנתניה או באר יעקב או דירת 4 חדרים ב-800-700 אלף שקל בפריפריה.

"כשצריכים להחזיר משכנתא על דירה של 1.4 מיליון שקל, לא נשאר כלום בשביל לחיות. זוגות חכמים רואים את המחלפים שנבנים, את הכפלת הנתיבים בכבישים, ומבינים שאם היום לוקח להגיע מקרית גת לתל אביב תוך שעה, זה בדיוק כמו להגיע מהוד השרון לתל אביב בבוקר. אני סבור כי המהלך שהממשלה עושה בשנה האחרונה הוא נכון - הפשרת שטחים ועוד שטחים לבנייה בפרירפיה".

שכונת הגגות הירוקים , יקנעםצילום: מלניקוב אילייה

בניגוד לשנים קודמות גם ראשי ערים מהפריפריה הגיעו ליריד במטרה לחזר אחרי זוגות צעירים שהתייאשו מהמחירים הגבוהים, ביניהם ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי, שסיפר כי בחודש הבא ייצא מכרז של מינהל מקרקעי ישראל ל-600 יחידות דיור מתוך 1,500 יחידות דיור לשכונה אקולוגית. בנוסף, בלטה נכחותם של נציגי עיריות כמו עכו, אשקלון, קרית גת וחדרה.

מנכ"ל חברת הבנייה דניה סיבוס, רונן גינזבורג, שנכח ביריד סבור דווקא כי מחירי הדירות, גם במרכז הארץ, יכולים לרדת ב-10% כבר מחר: "עלויות הבנייה עולות ועולות בכל שנה, והרי מחצית מעלות של בניה זה ביצוע. כאן היכולת של הממשלה ברגע לשנות את המצב. זה לא חוכמה להפשיר עוד ועוד קרקעות, כשאין מי שיבנה. הסינים משחקים בנו ומכפילים את המחירים שהם דורשים עבור ביצוע כי הם יודעים מצוין שאין עובדים ישראלים. במקום להביא עובדים זרים ולקצר את משך הבניה, אין פועלים והכל מתייקר".

"אם בשנות ה-90 לקח בממוצע חודש לבנות קומה, כלומר שנה לבניין של 12 קומות, היום זה פי שנים כי אין פועלים. מחצית מהעובדים שיש היום הם פלסטינים וכל מהומה משתיקה אתרי בנייה לתקופה לא קצרה - ביום הנכבה למשל וביום העצמאות כל אתרי הבניה קפאו.

"מי ששולט על הכל זה פקידי האוצר שממשיכים להשתמש בסיסמה ש'ישראלים יעבדו'. אבל מבחן התוצאה קובע שישראלים לעולם לא יעבדו בבניין. ישראלים לעולם לא יירצפו ולא ייטייחו. רק עובדים זרים. אם מחר הממשלה תאשר הבאת 15 אלף עובדים זרים לענף הבנייה בישראל, אני מבטיח שמחירי הדיור יירדו ב-10%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker