הוותמ"ל אישרה להפקדה: 3,475 דירות חדשות ביישוב הערבי טורעאן

זהו מהלך משמעותי עבור הציבור הערבי שבמשך עשרות שנים יישוביו לא נכללו בתוכניות ייעודיות של ועדות התכנון

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היישוב טורעאן בגליל התחתון
היישוב טורעאן בגליל התחתוןצילום: אייל טואג

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) החליטה להפקיד תוכנית הכוללת את הרחבת היישוב טורעאן שבגליל התחתון. בתוכנית נקבעה תוספת של 3,475 יחידות דיור, שייבנו בבניינים משותפים של שלוש-שש קומות, בשונה מהבנייה המסורתית ביישובים הערביים, המתאפיינת במבנים צמודי קרקע. בנוסף לדירות, התוכנית כוללת כ-47 דונם עבור מבני ציבור, וכן שטחים המיועדים לספורט ולנופש על שטח של 29 דונם.

בסך הכל התוכנית מתפרשת על שטח של 1,800 דונם לכיוון דרום טורעאן ואל עבר הגבול עם כפר קנא, כשחלק ניכר מהקרקעות הנכללות בתוכנית הן קרקעות פרטיות המיועדות לשטחי תעסוקה ומסחר.

כיום היישוב מונה כ-14 אלף תושבים, מרביתם ערבים מוסלמים. זהו מהלך משמעותי עבור הציבור הערבי שבמשך עשרות שנים יישוביו לא נכללו בתוכניות ייעודיות של ועדות התכנון. בכך מהווה הוותמ"ל כלי חשוב עבור פיתוח היישובים הערביים. עם זאת, שלב זה עדיין לא מהווה את אישורה הסופי של התוכנית, אלא פותח אותה להתנגדויות והערות מצד הציבור.

התוכנית כוללת גם הקמת כביש המחבר בין אזור התעסוקה החדש שייבנה לבין כביש 77 (המוביל מנצרת לטבריה), וכן כביש היקפי המחבר את השכונה החדשה עם הבינוי הקיים ביישוב. לאורך הכביש ההיקפי יוקמו מבני מגורים משולבים עם חזיתות מסחריות. כמו כן, במסגרת התוכנית יועתק קו מתח עליון העובר כיום במרכז היישוב, אל צידי כביש 77.

מתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו, ציינה כי "בהמשך למאמצי הממשלה לקידום התכנון והפיתוח ביישובי החברה הערבית, ולאחר עבודה מאומצת של יזמי התוכנית והרשות המקומית, החליטה הוותמ"ל על הפקדת תוכנית שמהווה אבן דרך משמעותית בהרחבת טורעאן. תוכנית זו מצטרפת לתוכנית שאושרה בוותמ"ל בצפון טורעאן, ששווקה באחרונה על ידי רשות מקרקעי ישראל וכוללת גם תוספת עוגנים כלכליים אשר יובילו לצמיחה ועצמאות כלכלית של היישוב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker