מחקר שפירסם בנק ישראל מצא: הטרור פוגע במחירי השכירות

לא רק גודל הדירה או מספר החדרים: גם הקרבה למוקד הפיגוע יכול לעלות או להוריד את גובה השכירות שתשלמו ■ המחקר מצא שגל טרור הסכינים ב-2015 פגע במחירי השכירות בירושלים בעד 3%

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שער שכם, 2017
שער שכם בירושלים, 2017. הקירבה לזירות פיגועים השפיעה על מחירי השכירותצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מזה שונים יודעים בשוק הנדל"ן שמחירי נכסים והשכירות שתגבה עבורם הם הרבה יותר ממחיר למטר מרובע ומיקום מרכזי - אלא גם הקרבה לתחבורה, שירותים ציבורים וקהילתיים, מרכזי בילוי ומסעדות ואפילו טיב פנסי הרחוב בשכונה. אולם מחקר חדש שפרסם בנק ישראל מצביע על אירועי טרור בעיר כמרכיב שעלול להשפיע על שכר הדירה שגובה בעל נכס.

המחקר, שערך נדב בן יצחק עבור בנק ישראל בשיתוף עם המחלקה לכלכלה של האוניברסיטה העברית, בחן את השתנות מחירי השכירות לדירות למגורים בירושלים, לאחר גל הטרור שפרץ בספטמבר 2015 (טרור הסכינים). המחקר עקב אחרי מחירי השכירות בין 2013 ל-2017, והשווה את תנודות המחירים לדירות בירושלים לעומת תל אביב, בה חלו פחות פיגועי דקירה ודריסה.

מהמחקר עולה כי בירושלים ירדו מחירי השכירות ב-2%-3% עם תחילת גל הטרור ובשנה מאז התרחשו, וככל שחלה קרבה גבוהה יותר למוקדי האיום כמו הקו הירוק ושער שכם, חלו ירידות משמעותיות יותר במחיר. ככלל, רמת מחירי השכירות בעיר כולה ירדה – היות וזו נתפשה כיותר מסוכנת. אולם בקרבה לשכונה שחל בה אירוע בטחוני או נחשבת עם רגישות בטחונית, נראו שכונות בהן הורגשו הירידות במחיר באופן ניכר יותר. עם זאת, לא מדובר בירידות דרמטיות אלא בירידות של עשרות או מאות שקלים ממחיר השכירות החודשית.

המחקר לקח בחשבון מרכיבים שונים שעלולים להשפיע על השתנות המחירים, ומצא קשר בין מועד אירועי הטרור למועד ירידת המחירים. בנוסף, המחקר איפשר להתחקות אחר גורמים שונים שמעצבים ומשפיעים על מחירי השכירות, שאינם נוגעים רק למדדים הרגילים של גודל הדירה, מיקומה ומספר החדרים בה, אלא גם למרכיבים סביבתיים ולאקלים עירוני. המחקר דגם תנודות מחירים לפני, במהלך ואחרי גל הטרור, של כ-30 אלף דירות בירושלים וכ-60 אלף דירות בתל אביב.

המחקר מצביע על עלייה של מחירי השכירות בדירות שנדגמו בערים אלה בין 2013 ל-2017, שבתל אביב הגיעה לכ-10%, ובירושלים לכ-4.5%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker