רשות המסים: רוכשי הדירות לא ישלמו מראש מס של 7.5%

על פי התיקון לחוק שמקדמת רשות המסים: תשלום המס יועבר מחשבון ליווי הפרויקט במקום מרוכשי הדירות עצמם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות המיסים מקדמת תיקון 70 לחוק מיוסי המקרקעין לפיה הקונים לא ייאלצו לשלם למס הכנסה 7.5% מערך הדירה להבטחת תשלומי המס על ידי הקבלן, כך נודע ל-TheMarker.

בכך מתקנת רשות המיסים את תיקון 70 לחוק מיסוי המקרקעין שנחקק באפריל 2011 וקבע נוהלים חדשים לגביית מס שבח. לפי התיקון שנעשה בזמנו,  רוכש דירה יעביר לשלטונות המס בין 7.5%-15% מכל עסקת מקרקעין, על חשבון המס שחייב המוכר. סכום זה יהווה מעין ערובה על חשבון הוצאות המס שחייב המוכר ולאחר הסדרת התשלום, אמורה העסקה להירשם בפנקסי הרישום המקרקעין בטאבו.

להצעה שפורסמה לראשונה ב-TheMarker היו מתנגדים רבים שטענו בין היתר כי ההליך החדש רק יעכב ויסרבל עסקות נדל"ן, בין היתר היות וכ-80% מהעסקות על מקרקעין פטורות ממס שבח - ולכן אין סיבה שרשות המסים תחזיק בידיה כעירבון 15% מהיקף העסקה.

בין היתר, נשמעה ביקורת מצד הבנקים בטענה כי החוק החדש שאושר סותר את חוק מכר דירות המחייב רוכשים להפקיד את כל כספי הרכישה ישירות לתוך חשבון הליווי של הפרויקט הקבלני, המנוהל אצל הבנק המלווה את הפרויקט. במידה שלא יעשו כן, לא יהיה לרוכשי הדירות ביטוח כמבוקש על פי דין. עוד טענה שהועלתה על ידי הבנקים הינה שהם לא יכולים לעקוב אחרי הכספים המשולמים לשלטונות המס שהינם חלק בלתי נפרד מכספי הפרויקט.

על פי ההצעה, שגובשה על ידי דר' חיים גבאי, סמנכ"ל בכיר בהליכי מיסוי מקרקעין ואחד מהמועמדים לתפקיד מנהל רשות המסים במקום יהודה נסרדישי, מס הכנסה יגבה את תשלום המס מחשבון העודפים של לווי הפרויקט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החשבון המלווה הינו חשבון שנקבע בחוק מכר דירות כחשבון בו הקבלנים אמורים להפקיד את כל התקבולים בגין הפרויקט. חשבון זה מתנהל אצל הבנק המלווה אשר נותן לקונים בטוחות להבטיח את הכספים ששילמו לקבלן בעבור הדירה.

מדובר על הסדר פנימי אשר יפורסם בין כל פקידי מס הכנסה, והוצג בפני בנק ישראל והתאחדות הקבלנים. גבאי טען שלכל הצדדים המעורבים יש אינטרס לקבל את ההסדר בשביל לא לסבך עסקות קנייה מקבלנים.

"היה ובחשבון הלווי לפרויקט בנייה יישארו עודפים, מס הכנסה אשר היה אמור לקבל מהקונה 7.5% מהתשלום אותו שילם לקבלן, יקבל עתה תשלום על חשבון חובותיו של הקבלן לרשות המסים בסך של 24% מהעודפים אשר ייוותרו בחשבון המלווה, עידכן גבאי. הוא הוסיף כי הסידור הישן לפיו הקבלן יכול לפנות לפקיד השומה ולקבל טופס 50 (דו"ח שומת מס הכנסה של הקבלן), המסדיר עם פקיד השומה את ענייניו נשאר בעינו.

מטרת רשות המסים הינה שהקבלנים יסדירו את חובותיהם לרשויות המס ויחד עם זאת להקל על הרוכשים בקבלת האישור לרישום הנכס בטאבו על שמם. עד עתה, כל עוד היה חוב לקבלן במס הכנסה, הרוכש אשר שילם את כל התקבולים לקבלן והרשויות השונות היה מנוע מלרשום את הדירה על שמו בטאבו.

ההסדר המוצע יכול לזרז את רישום הנכסים על שם הרוכש בטאבו וימנע כשלים כמו שקרו בפרשת חפציבה בה אנשים שילמו כסף והקבלנים נעלמו - והרוכשים לא יכלו לרשום את הדירה בטאבו על שמם.

באפריל 2011 נחקק תיקון 70 לחוק מיסוי מקרקעין במטרה לפשט את החוק ולייעל את גביית המס. התיקון קבע שרוכש דירה לא יהיה בן ערובה ביחסים שבין המוכר לשלטונות המס ויעביר 7.5% מהתשלומים אותם הוא אמור לשלם למוכר ישירות ומראש לשלטונות מס שבח - במידה שהמוכר לא נתן לו אישור על כך שכבר הסדיר את התשלום.

גבאי סיפר כי לאור התיקון עלו טענות מטעם הבנקים אשר קבעו כי הרוכשים חייבים להפקיד את כל כספי הרכישה ישירות לתוך חשבון הליווי של הפרויקט הקבלני, אשר מנוהל אצל הבנק המלווה את הפרויטק. במידה שלא יעשו כן, לא יהיה לרוכשי הדירות ביטוח כמבוקש על פי דין לכספים שכבר שילמו לקבלן על הפרויקט. עוד טענה שהועלתה על ידי הבנקים הינה שהם לא יכולים לעקוב אחרי הכספים אשר משולמים לשלטונות המס אשר הינם חלק בלתי נפרד מכספי הפרויקט.

גורמים במערכת הבנקאית טוענים כי השינוי המוצע לא מהווה פיתרון, מפני שהוא מחייב להחזיק חשבון בנקאי נוסף בתוך ליווי הפרויקט שלא יהיה ברור באיזה שלב יהיה ניתן להעביר ממנו כספים ומי יכול לעשות זאת. והערכה בבנקים שאם זה ייכנס תיקון החוק לתוקף ישנם כאלף פרויקטים נדל"ניים בארץ אשר עלולים להיתקע משום שלא ידעו כיצד לפעול במצבים אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker