ביהמ"ש דחה את בקשת רמי לוי: ההסכם לרכישת קרקעות במתחם הולילנד תקף

בית המשפט: המבקשים נטלו סיכון משנכנסו לעסקה ולכן אין הם יכולים לטעון כעת לביטולה; ההסכם שריר וקיים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשת רמי לוי לביטול ההסכם לרכישת  קרקעות במתחם הולילנד בסכום של כ-145 מיליון שקל.

"טענת המבקשת (חברת ספיר וברקת נדל"ן, בבעלות רמי לוי וחברת נהור, רנ"ה), כי עצם קיומה של חקירת המשטרה במועד כריתת ההסכם מהווה טעות המזכה את המבקשת בביטול ההסכם, לא נתקבלה על דעתו של בית המשפט ולכן קובע כי תוקפו של ההסכם שריר וקיים. המבקשת מושתקת לטעון טענה זו שנית", נכתב בהחלטה.

בפברואר 2010 ביצעה חברת ספיר וברקת נדל"ן, שבבעלות איש העסקים רמי לוי וחברת נהור, עסקת מכר במקרקעין שבמתחם הולילנד. בית המשפט אישר את העסקה על ידי כונס הנכסים והנאמנים תמורת 144.7 מיליון שקל.

במסגרת העסקה, רכשה החברה מגרש בשטח של כ-10 דונם במתחם הולילנד, ועליו זכויות לבניית ארבעה מגדלים שיכללו 220-265 דירות ומתחם מסחרי בשטח של כ-1,600 מ"ר. חודשים ספורים לאחר העסקה, הגישה החברה בקשה לבית המשפט לבטל את העסקה על בסיס החקירה שנפתחה ובטענה כי היא עשויה להשפיע על המקרקעין, המשך הבנייה וניצול הזכויות.

הנאמנים במקרקעין, עו"ד אמיר ברטוב ועו"ד קובי אמסטר וכונס הנכסים הזמני המייצג את בנק לאומי, הנושה העיקרי בקרקע, עו"ד עופר שפירא ביקשו מבית המשפט לדחות את הבקשה בטענה כי לא נפל פגם במכר או במוכרים, לא נעשה שינוי במקרקעין ולא ניתן להגיש בקשה לביטול הסכם על בסיס חקירת משטרה שנפתחה ומחשש שהתוכנית תבוטל או תשונה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך קבע בית המשפט בהחלטתו כי חברת ספיר וברקת נד"לן, נטלה על עצמה סיכון שנכנסה לעסקה ולכן אין היא יכולה לטעון כעת לביטולה עקב חקירת המשטרה שנפתחה. עם זאת בית המשפט סייג את דברו כשציין כי במידה ותוכנית הבניה תשונה, לחברה יש אפשרות להגיש פיצוי לפי סעיף 197 לחוק.

"לא כל טעות מהווה עילה לביטול הסכם", קבע בית המשפט, "לא זו בלבד שההסכם לא סוכל שכן התוכנית עומדת בתוקפה וגם במידה ותשתנה אין בה כדי לסכל את ההסכם שכן הדבר הוא במסגרת הסיכון שהמבקשת נטלה על עצמה. ביטול חוזה ייעשה על-ידי בית המשפט רק כאשר מדובר בטעות חמורה ביותר. בצדק נטען על-ידי הנאמנים, כי גם במידה ויהיה שינוי בתוכנית החלה על המקרקעין המבקשת תהיה זכאית לפיצוי".

לפני כחודש קבעה הוועדה המחוזית בראשות הממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים, רות יוסף, כי יש להכין תוכנית מתאר מפורטת חדשה למתחם הולילנד. הוועדה קבעה כי התוכנית החדשה תאפשר לבטל חלק מהבניינים המתוכננים שטרם נבנו ולהפכם לשטחים פתוחים ומבני ציבור. כמו כן, קבעה כי יש לבחון חלופות למגרשים שטרם נבנו, שינוי תצורת הבנייה, והקטנת זכויות הבניה. בתוך כך, החליטה הוועדה על הגבלת הוצאת היתרי בנייה חדשים במתחם, גם לפרויקטים שכבר אושרו בעבר.

רמי לוי מסר כי ילמד את ההחלטה ויפעל בהתאם.

לדברי עו"ד עופר שפירא, כונס הנכסים, ההחלטה משקפת את המצב המשפטי בישראל, שלפיו רכישת מקרקעין מעבירה אל הקונה את מלוא היתרונות והחסרונות הנוגעים לתוכניות ולפיתוח המקרקעין בתקופה שלאחר ביצוע העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker