המינהל יהפוך לרשות מקרקעי ישראל - 250 עובדים יפרשו - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המינהל יהפוך לרשות מקרקעי ישראל - 250 עובדים יפרשו

(עדכון) בעלות הקרקעות תועבר לידי החוכרים ותצמצם את הביורוקרטיה הקיימת; נתניהו: השינויים יחלצו את ישראל ממשבר הדיור

20תגובות

מינהל מקרקעי ישראל יהפוך לרשות מקרקעי ישראל - כך הודיעו רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון אריאל אטיאס, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הממונה על השכר אילן לוין, ירון ביבי, שיהפוך למנהל רשות מקרקעי ישראל, וראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן במסיבת עתונאים שהתקיימה אחר הצהריים בלשכת רה"מ בירושלים.

במסגרת הרפורמה תוקם רשות מקרקעין שתחליף את מינהל מקרקעי ישראל והוא יעבור שינוי ארגוני. חוכרי אדמות מינהל המיועדת למגורים או לתעסוקה יקבלו את הבעלות עליה תמורת תשלום. הבעלות בקרקעות תועבר לידי החוכרים - וכך תצומצם המעורבות הממשלתית בשוק והבירוקרטיה הנדרשת מבעלי הנכסים, כשירצו לבנות או לבצע שינויים.

תפקידיה הרשמיים של רשות מקרקעי ישראל יהיו ניהול מקרקעין, שיווק מקרקעין ושמירה על קרקעות המדינה לדורות הבאים. במקביל, התכנון והפיתוח יועברו לרשויות המקומיות ולמשרד הבינוי והשיכון ואילו ניהול החוכרים יוצא לחברות חיצוניות במיקור חוץ.

רפורמה זו אושרה לפני שנתיים אך לא יצאה לפועל בגלל סכסוך עבודה עם עובדי המינהל. "חיכינו ליום הזה הרבה שנים והרבה חודשים", פתח ראש הממשלה את דבריו. "זה יום בשורה לעם ישראל. יש שתי סיבות יסודיות בגינן יש משבר דיור. האחת - יש לנו מדינה קטנה ואוכלוסייה שהולכת וגדלה; השנייה- היצע דיור מצומצם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נתניהו הוסיף כי "אין היצע כי יש עודף בירוקרטיה במדינה. בקבלת אשראי אנו במקום השישי בעולם. בהגנה על משקיעים אנו במקום החמישי בעולם. בתחומים הקשורים לתכנון ושיווק קרקע אנו נמצאים במקומות האחרונים בעולם".

"קשה מאוד לתכנן במדינה, וקשה מאוד לשווק את מה שתיכננו. כתוצאה מכך קיים מחסור של 8,000 יחידות דיור בשנה. כשיש ביקוש גדול והיצע קטן המחירים הולכים כלפי מעלה. זה מושפע מהריבית ומתנאים אחרים אבל אם לא נטפל בחסמים הללו הבעיה תלך ותחריף".

"התיקון היסודי הוא לתקוף את בעיות היסוד בתכנון ובשיווק. בתכנון: עושים מהלך יסודי בכנסת של חקיקה ממושכת, אבל אנו לא מחכים ומבקשים להביא לאישור את הווד"לים - כביש עוקף עד שיאושר החוק הקבוע".

"הרפורמה במינהל תגרום לייעול, לתוספת מומחים, לצמצום בכוח אדם וליצירת נורמות ניהול חדשות", אמר נתניהו. "רק לפני ימים אחדים אישרנו 80 תקנים לוועדות המשנה של הוועדות המחוזיות כדי לזרז את התכנון. היום אנו מתמקדים בציר השני - רפורמה במינהל מקרקעי ישראל".

נתניהו ציין כי "מצבת כח האדם תפחת מ-750 ל-500. עבודת המינהל תיועל, בנוסף לשינוי נורמות הניהול, ותמרוץ להשלמת העבודות. המינהל יתמקד בשיווק של קרקעות קיימות, איתור והשבחה של קרקעות חדשות, וגם בפיקוח על קרקעות המדינה". הוא הוסיף כי הרפורמה תושלם עם תהליך חקיקה מזורז להשלמת הפנסיה של עובדי המינהל: "תמיד אמרתי שלמען רפורמות יסודיות אני מוכן להיות נדיב מאוד עם העובדים וכך זה גם כעת".

נתניהו הדגיש כי בממשלה מתכננים מיקור חוץ במה שקשור בחוזים, חכירה והיוון. "אנו רוצים לשחרר את המסה העיקרית של העבודה לשיווק קרקעות ולהוציא החוצה פעולות אחרות. אמנו מעבירים מחכירה לבעלות 800 אלף יחידות דיור. האזרחים לא יצטרכו להיות במגע תמידי עם מינהל מקרקעי ישראל.

במשרדים הכלכליים אומרים היום שהרפורמה תצמצם הבירוקרטיה ואת ההכבדה על בעלי דירות, בתים ועסקים קטנים. מתן הבעלות על הנכס יבטל את התלות במינהל בכל הקשור לקבלת אישורים לביצוע פעולות שונות בנכס - מה שאמור להפחית את הביורוקרטיה והנטל הכספי שהכרוך בכך כיום.

במבנה החדש של הרשות, היא תתבסס על שלוש חטיבות - החטיבה העסקית תרכז את פעילות השיווק של הקרקעות המנוהלות על ידי המינהל, חטיבת שימור הקרקעות תעסוק בשימור קרקעות המדינה מפני פלישות והסגות גבול, וחטיבת השירות תהיה אמונה על מתן שירות מיטבי לבעלי החוזים ועל חידוש חוזים קיימים ו"תחזוקתם".

שר האוצר שטייניץ חלק שבחים לרה"מ, אשר לטענתו היה "הכוח המניע הגדול מאחורי הרפורמה". שטייניץ הוסיף כי "ההתייעלות הגלומה ברפורמה תאפשר לשווק קרקעות במהירות רבה יותר, ולקבל אישורים מהר, ולכן תאפשר לנו לתרום להקלת מצוקת הדיור תוך חצי שנה".

שטייניץ הדגיש כי "אנו עובדים על מספר צעדים נוספים של מסוי ורגולציה בנושא הנדל"ן שיתרמו לבלימת עליית המחירים".

שר השיכון אריאל אטיאס אמר כי "בסוף אנו צריכים להיות בעולם המעשה . החוק נותן כלים לבצע את הרפורמה וצריך לעבוד מול אנשים שישרתו את האזרחים. כל גוף שלא עובר רענון מתנוון והיא פוגעת בעובדים ובאזרחים. מינהל מקרקעי ישראל לא התאים עצמו לסביבה המשתנה".

ההסכם הסופי: כל עובד יקבל מענק בסך 30 אלף שקל

ההסכם הקיבוצי הסופי שהוצג מסדיר את תנאי הפרישה של עובדי המינהל. במסגרת ההסכם יקבל כל אחד מעובדי המינהל בין השאר "מענק חתימה ורפורמה" בסך 30 אלף שקל.

ההסכם, בו היה מעורב יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות עו"ד אבי ניסנקורן, נחשב ייחודי מאחר והוא קובע כי עובדים יקודמו בשכר ובדרגות גם על פי הישגים אישיים ולא רק על פי הוותק.

בנוסף ל"מענק חתימה ורפורמה", ימשיכו עובדי הרשות החדשה להיות עובדי מדינה, וכל ההסכמים הקיימים בשירות המדינה יחולו עליהם. טבלת השכר החדשה תתחיל מ-5,500 שקל ותגיע עד 15,850 שקל. הטבלה אינה כוללת עבודה נוספת, החזרי הוצאות, תוספת רפורמה וגמולי השתלמות.

לגבי תוספות שכר, סוכם על קידום אוטומטי וכללי בשכר לכל העובדים, בשיעור שנתי קבוע של 1%. במקביל יחול קידום לפי תוצאות: 95% מהעובדים יקבלו תוספת שכר ייחודית לפי ההישגים האישיים, בעלות של 1.9% מהשכר. העובדים יקבלו מענקים שנתיים בשיעור של 4% מהשכר הכולל. עם כניסת ההסכם לתוקפו, יקבלו העובדים תוספת רפורמה בשיעור של 7.5%.

כמו כן יקבלו עובדי המינהל תוספת רוטציה, במידה וימונו לתפקידים אלו, ויקבלו תוספת של עוד 5% מבלי לגרוע בקביעות העובד. עובדים בעלי תואר שני ומעלה הרלוונטיים לביצוע תפקידם, יקבלו עוד תוספת של 5% לשכרם. 

רוב עובדי המינהל המועסקים כיום באמצעות חוזי שכר אישיים יעברו להסכם קיבוצי. שכר העובדים ימשיך להיות מבוטח בפנסיה תקציבית, תוך המשך זחילה ועדכון בשיעור עליית המדד+2% ודרגת פרישה לפי הכללים הנהוגים בשירות המדינה.

עובדים שיפרשו  מרצון מהמינהל יקבלו תנאים מיטיבים, בדומה לתנאים בהסכמי רשות השידור. הפורשים במסלול גמלאות יהיו זכאים, למשל, ל-2 דרגות פרישה ולהגדלת הקצבה בשיעור של 10%. עובדים שיפרשו וצברו 65% פנסיה יקבלו מענקים של עד 5 חודשי משכורת קובעת, מענק הסתגלות של עד 11 חודשי משכורת קובעת, מענק נוסף בסך 105 אלף שקלים, וכן מענק לעובד ששכרו מתחת לשכר המינימום בסך 45,000 שקל ופידיון ימי מחלה.

הליך הפרישה מרצון לעובדים יתפרס על פני שלוש שנים, ומספר הפורשים יהיה עד 210 עובדים. במידה ומכסת הפורשים תתמלא לא יהיו עובדים שיפוטרו בכפייה. אם מכסה זו לא תתמלא, יפוטרו מקסימום 30 עובדים, ועוד 70 עובדים ינויידו לתפקידים אחרים בשירות המדינה. עוד נקבע בהסכם כי במידה ויהיו יותר מ-100 פורשים מרצון, לא יהיו פיטורים כלל. ההערכה היא שעובדים רבים ירצו לפרוש מהמינהל בשל התנאים המשופרים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#