רק שינוי חקיקה ימנע סחבת בפרויקטי תמ"א 38

אם בתום שנה לא יסתיים המו"מ בין הדיירים ליזם, הדיירים ישאו בעלויות. לקשישים יינתן פתרון הולם, והדיירים שמתנגדים לא יגררו סתם את הפרויקט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 בתל אביב
פרויקט תמ"א 38 בתל אביבצילום: עופר וקנין

לא מעט דובר על הבעיות הרבות המעכבות, ולעיתים אף מכשילות, את מימושם של פרויקטי תמ"א 38, ובהן דיירים מתנגדים, חוסר כדאיות כלכלית, יזמים לא רציניים וחסרי כל ניסיון בתחום הבנייה, ביורוקרטיה, היטל השבחה וכו'.

קיצור המשא ומתן, עם דגש על פתרון הולם לדיירים קשישים, עשוי להביא לשינוי דרמטי בהתממשותם של פרויקטי תמ"א 38 ובפרק הזמן שהם לוקחים.

ישנם סוגים רבים של דיירים – כאלה המעוניינים בפרויקט ודוחפים למימושו בכל הכוח; כאלה שנמנעים, יושבים על הגדר ומחכים שיעשו עבורם את העבודה; קשישים החוששים משינוי; ומתנגדים אחרים שהסיבות להתנגדותם שונות ומגוונות, חלקן הגיוניות וחלקן פחות. אחרי הכל פרויקט מסוג זה מהווה עבור רבים את העסקה החשובה ביותר שיבצעו במהלך חייהם.

הקושי המרכזי בהתנהלות מול הדיירים הוא בניהול המשא ומתן. עבור רבים מהם, שלא ניהלו משא ומתן משמעותי בחייהם, מדובר בהתנסות ראשונה ומורכבת. אין לצפות שהדיירים יידעו לבד כיצד להתנהל מול היזם, ולכן היזמים מממנים עבור הדיירים עורך דין ומפקח שילוו אותם לאורך כל ההליך. אלא שחוסר הניסיון של הדיירים עלול להאריך מאוד את המשא ומתן בשל דרישות כאלה ואחרות, וקרו כבר לא מעט מקרים בהם משא ומתן נתקע או התפוצץ לאחר שלוש ואף חמש שנים, בשל התנגדויות של דיירים.

פתרון אפשרי לבעיה זו הוא החלת תיקון חוק, אשר יגביל את משך זמן המשא ומתן שניתן לנהל — לתקופה של שנה. כך שמצד אחד יינתן זמן סביר להעלאת דרישות הדיירים מול היזם ובדיקה מעמיקה של הפרויקט, ומאידך הגבלת הזמן תייצר מסגרת עבודה ריאלית לשני הצדדים ותסכל סחבת המשרתת את הדיירים שמתנגדים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כל בניין שירצה לצאת לפרויקט תמ"א 38, יוכל לעשות זאת רק אם מילא בקשה פורמלית ליציאה לפרויקט והגיש אותה לרשות המפקחת. הבקשה תכלול את יום תחילת ההתקשרות עם היזם ופרטיו, פרטי הבניין, פרטי הנציגות שנקבעה וסוג הפרויקט אותו הבניין מעוניין להוביל. אם בתום שנה לא יסתיים המשא ומתן והצדדים לא יחתמו על הסכם סופי ומחייב, תחייב העירייה את אותו הבניין לבצע את הפרויקט לבדו, ותשית על הדיירים את עלויות החיזוק והשיפוץ.

אם לדייר לא תהיה היכולת הכלכלית לשלם, תירשם זכות בדירה לטובת העירייה, וכאשר הדירה תימכר, הרשות תגבה את חלקה. כך יוכלו הדיירים לנהל משא ומתן בזמן סביר עם מיטב בעלי המקצוע על התמורות המסחריות בעסקה, אך גם יבינו שזו חובה לחזק ולשפץ את הבניין, שכן בכל העולם כך נהוג.

חלק גדול מההתנגדויות מגיעות מדיירים קשישים, שכל רצונם הוא להישאר בביתם המלא בזיכרונות, והדבר האחרון שהם מעוניינים בו הוא שינוי. באוכלוסייה יוצאת דופן זו יש לנהוג במשנה זהירות, רגישות וכבוד. בסוף יולי תוקן החוק לעידוד מיזמי פינוי־בינוי, ונקבעו בו תמורות בסיסיות לדיירים קשישים, המתנגדים לתהליך מסיבות אובייקטיביות. באותו אופן, יש לעדכן את הוראות התמ"א. תנאי בסיסי, לדוגמה, הינו כי בשום אופן אותו אדם לא יתגורר בדירה בזמן החיזוק במקרה של תמ"א 38/1, ועל היזם לשאת בעלויות האריזה וההובלה וכמובן שכירות במקום אחר. תנאי נוסף הינו מציאת דירה באזור הפרויקט, שכן השינויים והמעבר לסביבה לא מוכרת יכולים ליצור פחדים ותסכולים רבים.

הגבלת משך זמן המשא ומתן בין הדיירים ליזם בפרויקטים תטיב עם כל הגורמים — הדיירים יוכלו לנהל משא ומתן מקצועי, ממוקד ויעיל עם היזם הנבחר, ופרויקטים יקודמו וייצאו לפועל בזמן סביר. לדיירים הקשישים יינתן פתרון הולם, והדיירים שמתנגדים לא יגררו סתם את הפרויקט.

הכותבת היא מנהלת מחלקת התחדשות עירונית בחברת ינושבסקי הנדסה ובניין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker