המחוזי ביטל הפקעה שתיכנה עיריית פתח תקווה בשטח מגורים

בית המשפט קבע כי "ההפקעה תמנע איכות חיים סבירה ולכן היא מבוטלת"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה ביטל הפקעה שתיכננה עיריית פתח תקווה בשטח מגורים. שופט בית המשפט אברהם יעקב קבע, כי ההפקעה שמתכננת עיריית פתח תקווה תימנע איכות חיים סבירה ולכן היא מבוטלת. "בנסיבות אלו אני סבור כי לכאורה לפחות, על פי ניסיון החיים המצטבר, תפיסת החזקה בשטח המבוקש לא תאפשר למשיבים לנצל באופן סביר את יתרת המקרקעין שלהם".

ההחלטה התקבלה במסגרת תובעה שהגישה עיריית פתח תקווה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה פתח תקווה נגד 14 בעלי אדמות פרטיים. במסגרת התובענה ביקשה מבית המשפט להורות לתושבים למסור לחזקתה קרקע בשטח של 1,460 מ"ר בשכונת כפר גנים, שלפי תוכנית בניין עיר, מיועד להפקעה. השטח כולל חצר של בית מגורים והוא מיועד להרחבת רחוב בית העצמאות עבור צרכי ציבור, במסגרת תוכנית בניין עיר מאושרת.

את הבקשה להפקעת הקרקע פירסמה העירייה עוד בשנות ה-90' אך את המכתבים בדבר ביצוע ההפקעה הוציאה 17 שנה מאוחר יותר, בינואר 2007. היחידים שהתנגדו להפקעה היו בני זוג שרכשו את הקרקע ב-1994, ובינואר 2007 טענו באמצעות עו"ד עפר טויסטר ושילה הרשקוביץ ממשרד טויסטר, כי הרחבת הכביש תקרב את הכביש לביתם, בעקבות כך עומס התנועה יגדל, הם יסבלו מרעש וזיהום אוויר מה שימנע מהם איכות מגורים סבירה. לחלופין טענו כי תוכנית העירייה היא לבצע את ההפקעה באופן מדורג ובהמשך בכוונתה להפקיע שטח נוסף, בעקבות זאת ידרשו להרוס חלקים מביתם.

טענה נוספת שנטענה על-ידי עו"ד טויסטר היא כי הרשות בחרה להמתין 20 שנה מהיום בו אושרה תוכנית ההפקעה ועד ביצוע ההפקעה בפועל - מה שמוכיח כי התוכנית אינה מיידית, כפי שטוענה העירייה.

בית המשפט קיבל את טענת בני הזוג ודחה את תובענת העירייה. בפסק הדין נכתב, "ההפקעה המבוקשת תביא לכך שהכביש הנמצא כיום במרחק של למעלה מ-10 מטרים מביתם של המשיבים יורחב, עומס התנועה בו יגדל והוא יהיה במרחק של 2.10-2.40 מטרים מהבית. כתוצאה מכך תיפגע משמעותית החצר שבין חזית הבית לרחוב, קירבה שתמנע איכות חיים סבירה בבית. אם ברצון הרשות לטעון אחרת, עליה להוכיח כי המצב העובדתי הנכון שונה מקביעה זו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את הרשויות יוצגו ע"י עו"ד יחזקאל ריינהרץ ממשרד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker