בעלי קרקע בצפון ת"א: לא ייתכן שהעירייה היא מבעלי הקרקע - ותכריע לגביה

בעלי זכויות בקרקע בעיר טוענים כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מעכבת את הדיון בהתנגדויות, ותוכל לדון בהן באופן הגון רק אם ימונה בורר חיצוני מוסכם ■ הסיבה: עיריית תל אביב בעצמה היא בעלת זכויות על הקרקע וגם לה יש אינטרס

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

בעלי זכויות על הקרקע בתוכנית תא/3700, התקפה בצפון תל אביב עד אזור צומת גלילות, מאשימים את עיריית תל אביב בניגוד עניינים.

לטענת בעלי הזכויות בגוש הגדול, העובדה שעיריית תל אביב היא גם חלק מהבעלים של קרקעות במתחם, יוצרת בעיה בשיקול הדעת שלה בנוגע לחלוקת הזכויות הנובעות מהתוכניות המפורטות של תוכנית תא/3700. הם יוצאים נגד מצב שבו מי שתכריע לגבי זכויות ותמורות של בעלי הקרקע - היא בפועל גם אחת מהמחזיקות בזכויות בקרקע. מכאן טוענים בעלי הזכויות כי הדבר מעמיד את העירייה בניגוד עניינים מובהק בדיונים בהתנגדויות, שרובן נוגעות להקצאות של הקרקע ולתמורות השונות שיקבלו בעלי הזכויות.

לפיכך, בעלי הזכויות במתחמים 5-1, שלהם הוכנו תוכניות מפורטות, דורשים מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית תל אביב למנות בורר מוסכם לדיון בהתנגדויות לתוכניות. עוד נטען כי לוחות הזמנים שבהם ניתן לדון בתוכניות מצטמצמים, ולפיכך יש למהר למנות שמאי בורר בהקדם.

לדברי עוה"ד שמואל שוב ונעמה שיף ממשרד שוב ושות', המייצגים את בעלי הקרקעות, יש למנות את הבורר המוסכם לאור כך שמרבית ההתנגדויות לתוכנית הן באשר להקצאות שניתנו לבעלי הזכויות, מה שמעמיד את עיריית תל אביב בניגוד עניינים כבעלת זכויות בעצמה.

בעלי הזכויות בהתנגדויות טוענים כי יש פיצול מיותר של זכויות פרטניות בין בניינים שונים, טעויות בקביעת המקדמים שצריכים לקבל בעלי זכויות במתחמים שונים, וחלוקה לא נבונה של זכויות למלונאות ולמסחר - מוקצים לבעלי קרקעות קטנים, באופן שיוביל לתביעות פירוק שיתוף רבות, במקום להקצות את הזכויות האלו לעיירה ולגופים גדולים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי עו"ד שיף, שהגישה התנגדויות בשם קבוצה גדולה של בעלי הזכויות, "מתכננים פיצלו זכויות של אנשים במגרשים שונים ועשו סלט אחד גדול. אם קנית קרקע לשלוש יחידות דיור, אז קיבלת במקרה הטוב יחידה בבניין אחד ושתי יחידות בבניין אחר. במקרה הפחות טוב קיבלת חלקי דירות במספר בניינים. מה תעשה עם שליש דירה בבניין? חלוקה כזאת פוגעת גם באנשים וגם בעירייה, שמטרתה בסופו של דבר שיפתחו את האזור ויבנו, וחלוקה כזו תעכב משמעותית את הפיתוח.

"אנשים שקנו זכויות ליחידת דיור אין להם אפילו יחידת דיור אחת להיכנס אליה. כמו כן, בעת החלוקה קיבלו בעלי זכויות פרטיים זכויות ליחידות במלונות, אבל מה יעשה אדם פרטי עם אחזקה כזאת? בין בעלי הזכויות נמצאות חברות שהעיסוק שלהם הוא פיתוח נכסים למכירה, גופים עסקיים, העירייה והמדינה".

שיף מוסיפה: "אם יש גוף שגם ככה מתכוון לפתח נכסי מסחר או מלון ולמכור אותו, למה לא לתת לו את המלונות. מאלצים ככה אנשים פרטיים למכור את הנכס שלהם, במקום שאפשר מראש היה לחסוך את זה. הרי אין פה עניין של פגיעה בשווי, אם יוצאים מהנחה שכל בעל זכות מקבל שווה ערך ליחידות המגיעות לו, אז תנו לחברות העוסקות בכך את המלונאות, ותנו לפרטיים את הזכות לדירה שביקשו".

עורכי הדין מזכירים בפנייתם לעירייה כי על פי חוק התכנון והבנייה, על הוועדה המקומית לאשר תוכנית שבסמכותה תוך 12 חודשים ממועד הגשתה. ההודעה על הגשת התוכנית לוועדה במתחם 1 פורסמה ב-3 בינואר 2018, וביתר המתחמים ההודעות פורסמו ב-25 בפברואר השנה, לכן יש לוועדה חודשים ספורים לדון בהתנגדויות. עם זאת, עד היום עוד לא נקבע מועד לדיון בהתנגדויות, ולאור רגישות התוכנית והשפעתה ברמה הכלל-ארצית. הצפי הוא שהוועדה המקומית תל אביב בתקופת הבחירות המקומיות תיזהר מלדון בה. לטענתם, אין מקום לסחבת נוספת שתעכב אישור התוכניות.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "אין כל יסוד לטענות הפונים בדבר ניגוד עניינים והן נדחות על הסף. חוק התכנון והבנייה אינו עורך הבחנה בין תהליכי הפקדה או אישור של תוכניות בסמכות ועדה המקומית בהן העירייה מהווה בעלת זכויות בתחומן, ובין תוכניות שבהן העירייה אינה בעלת זכויות. תוכנית תא/3700 והתכניות המפורטות מכוחה, אינן התוכניות הראשונות ואינן התוכניות האחרונות בהן לעירייה קיימות זכויות קנייניות בתחום התכנית. טענות בדבר ניגוד עניינים של הועדה המקומית כאשר העירייה היא בעלת זכויות בתחום התוכנית נדחו בעבר על ידי ועדת הערר כאשר הועלו ונדונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker