לראשונה: קיבוץ יוכל לרכוש מהמדינה זכויות בנייה ולשייך את הדירות לחבריו

החלטה תקדימית של רשות מקרקעי ישראל קבעה כי קיבוץ רעים יוכל לרכוש ממנו את הזכויות לבנייה בקרקע שהתב"ע עליה אושרה

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיבוץ רעיםצילום: גוגל מפס
יעל דראל

לראשונה קיבוץ יוכל לרכוש מרשות מקרקעי ישראל את הזכויות לבנייה בקרקע שהתב"ע (תוכנית בניין עיר) עליה אושרה. מדובר בהחלטה תקדימית של רשות מקרקעי ישראל שאישרה לקיבוץ רעים מעוטף עזה את ביצוע העסקה, שתאפשר כעת לבצע שיוך דירות לחברי הקיבוץ באמצעות הענקת חכירת משנה לחבריו.

ברקע גם מתנהלת עתירה שהוגשה לפני כמה חודשים על ידי קיבוץ רעים, באמצעות עורכי הדין חגי שבתאי וגלי פלד ממשרד חגי שבתאי ושות', נגד רשות מקרקעי ישראל. הטענה המרכזית בעתירה, שעדיין לא הוכרעה, נגעה לכך שלמרות שורה של החלטות שהתקבלו במרוצת השנים במועצת מקרקעי ישראל - שמטרתן היתה לאפשר לחברי הקיבוצים לרכוש זכויות בבתי המגורים שלהם – הרי שבפועל הדבר אינו מתאפשר.

לטענת הקיבוץ, הליך השיוך נועד להקנות ביטחון כלכלי וסוציאלי לחבר הקיבוץ בבית מגוריו ולעגן את זכותו בדירה. עוד נטען בעתירה, כי לפי החלטות השיוך, הקשר החוזי בין הקיבוץ לבין רמ"י ביחס לבתי המגורים של החברים – אמור היה להתנתק ובמקומו להיווצר קשר חוזי אישי וישיר בין המינהל לבין חבר הקיבוץ עבור בית מגוריו. היות שישנם קיבוצים שלא היו מעוניינים לבצע שיוך דירות לחברים, כי חששו מהפרטה של הקיבוץ - שייתכן ואף תביא לפירוק הקיבוץ - הרי שלטובת קיבוצים אלה נוצרה "חלופת האגודה".

"חלופת האגודה" היא החלטה המעגנת את זכותם של הקיבוצים לרכוש במרוכז מרשות מקרקעי ישראל את זכויות המגורים בקיבוץ. לפי מסלול זה, בקיבוצים מתחדשים, רוכש הקיבוץ את הזכויות בכל מגרשי המגורים של החברים, הן הקיימים והן הפוטנציאליים - וחותם על חוזה ישיר עם רמ"י. בהתאם לכך, הקיבוץ מחכיר למעשה את דירות המגורים לחבריו בחכירת משנה. עם זאת, עד כה חלופה זו מעולם לא מומשה. לאחר הגשת העתירה החליט המינהל לאשר לקיבוץ את רכישת הזכויות בקרקע המתוכננת לבניה, אולם העתירה עצמה טרם הוכרעה וממשיכה להתנהל בבית המשפט.

עו"ד חגי שבתאי מסר לאחר ההחלטה: "זהו יום חג לתנועה הקיבוצית. חלופת האגודה היא חלופה שמקנה לקיבוצים רבים כלי נכון לאיזון החברתי בין החברים ובין מוסדות האגודה ויש לשמר את הכלי הזה ולהיאבק נגד הניסיון הפקידותי לבטל את ההחלטה. מקרה קיבוץ רעים מוכיח שהנהגה נחושה של קיבוץ בגיבוי משפטי נכון וברוח גבית של התנועה הקיבוצית, יכולה להזיז הרים ולזכות את הקיבוץ בנכס לדורות הבאים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר אמר: "חשיבותו של הרגע היא בהוכחה כי חלופת האגודה היא אפשרית ומעשית. זהו רגע משמעותי מאוד לעשרות קיבוצים, למאות העוסקים במלאכה ולאלפי חברי קיבוצים אשר המתינו בדריכות להוכחה הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker