עיריית תל אביב - אקס טריטוריה?

דולפין מינצר-כרמון
עמית נסים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דולפין מינצר-כרמון
עמית נסים

תמ"א 38 כשמה כן היא: תוכנית מתאר ארצית, אשר מלוא כל הארץ כבודה. אלא, שממדיניות עיריית תל אביב באשר לבחינת בקשות מכוח תמ"א 38, נראה לכאורה כי היא רואה עצמה חופשית לסטות מהוראות התמ"א ולהחיל לגבי הבקשות האמורות דין משלה. על פי התמ"א, מקום שבו חלה תוכנית בניין עיר מפורטת, המאפשרת תוספת קומות למבנה קיים, תותר תוספת הבנייה מכוח התמ"א, עם ההטבות הנלוות לה, אך תקרת זכויות הבנייה תהיה בהתאם לתוכנית המפורטת החלה במקום, ולא ניתן יהיה לחרוג מהגבלות הגובה שנקבעו בה.

הטעם שביסוד הגבלה זו הוא טעם תכנוני-אדריכלי, ולפיו במקום שרשויות התכנון כבר נתנו את דעתן באשר להיקף זכויות הבנייה הנוספות במסגרת תוכנית מקומית, מן הראוי שלא לאפשר חריגה מקווי התכנון שנקבעו בתוכנית, באמצעות תוכנית ארצית גורפת, שמעצם טבעה אינה רגישה למצבים מקומיים או אזוריים ספציפיים.

עם זאת, כאמור, אף שהיקף תוספת הבנייה ייקבע על פי התוכנית המפורטת, הזכויות יינתנו מכוח התמ"א. מימוש הזכויות יחייב חיזוק של הבניין מכוח תמ"א 38 ומנגד יינתנו בגין זכויות אלה כל התמריצים וההקלות הניתנים מכוח התוכנית. תמריצים והקלות אלה כוללים הפחתה בשיעור בעלי הדירות הדרוש לצורך ביצוע תוכנית הבנייה, הקלות במס שבח ופטור מהיטל השבחה.

במסגרת תמ"א 38 ניתנה לוועדה המקומית סמכות שבשיקול דעת לסרב לתת היתר לתוספות בנייה מכוח התמ"א, אך זאת מטעמים מיוחדים בלבד, הנוגעים לשיקולים "תכנוניים או אדריכליים, נופיים, ולכושר הנשיאה של התשתיות במגרש" (או בשכונה או ברובע).

בחינת המדיניות של עיריית תל אביב מלמדת, לכאורה, כי בניגוד להוראות המפורשות של התמ"א, העירייה פועלת על פי שיקולים שבינם לבין טעמים תכנוניים או אדריכליים אין ולא כלום, ופועלת מתוך שיקולים זרים לחלוטין להוראות התמ"א. לפי מדיניותה המוצהרת של עיריית תל אביב, לא יוענקו זכויות בנייה מכוח תמ"א 38 באזורים מסוימים בעיר, כמו באזור לב העיר, וזאת אף שלפי התוכנית המפורטת החלה במקום, ניתן לבצע תוספות בנייה, ואף בהיקף גדול יותר מכפי שמעניקה התמ"א - וברור כי אין מגבלה תכנונית לאשר פרויקט לפי התמ"א.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כיום עיריית תל אביב מתנה קבלת היתרי בנייה במתחמים אלה בביצוע עבודות החיזוק לבניין על פי התמ"א - אך מסרבת להעניק את ההטבות הנלוות. העובדה שהעירייה מוכנה לתת היתרי בנייה מראה כי סירובה לאשר פרויקטים לפי התמ"א אינו קשור לשיקולים לפיהם נקבע כי ניתן לדחות בקשות למימוש התמ"א - שיקולים תכנוניים או אדריכליים או נופיים, או שיקולים הנוגעים לכושר הנשיאה של התשתיות שבגינם יש להימנע ממתן ההיתר. מכאן ברור, שסירוב העירייה למתן הזכויות על פי התמ"א נובע משיקולים אחרים - וככל הנראה קשור בשאיפה לגבות היטל השבחה. האמנם "מדינת תל אביב" היא אקס-טריטוריה?

במוקדם או במאוחר מדיניות עיריית תל אביב המונעת את יישום התמ"א באזורים נרחבים בעיר תובא לפתחו של בית המשפט, אשר יכריע האם "על גגות תל אביב" משהו ישתנה.

-

הכותבים הם עורכי דין המלווים עסקות מכוח תמ"א 38

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker