העתירה של זוכי מחיר למשתכן באור יהודה: המדינה מרוקנת מתוכן את התוכנית - ופוגעת בזוכים

משרד הבינוי והשיכון אישר את הארכת לוחות הזמנים ומסירת הדירות בפרויקט באור יהודה - במשך זמן כפול מזה שהתחייבה אליו גינדי ■ הזוכים פנו לבית המשפט: המועדים שנקבעו במכרז הם בגדר המלצה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון בהגרלת מחיר למשתכן
שר האוצר משה כחלון בהגרלת מחיר למשתכןצילום: חיים מסיקה

כ-200 עותרים זוכי הגרלת מחיר למשתכן בפרויקט גינדי בפארק באור יהודה, פנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, נגד משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וגינדי החזקות. הסיבה: משרד הבינוי והשיכון התיר לגינדי להאריך את תקופת העבודות בפרויקט לבניית 1,140 דירות ל-44 עד 52 חודשים ממועד מסירת המגרש, במקום 22 כמופיע בתנאי המכרז של רמ"י.

לטענת העותרים, צעד זה הוא הפרה בוטה של תנאי המכרז. מעבר לכך, לטענתם, למשרד הבינוי והשיכון אין את הסמכות להתיר את השינוי - הפוגע באופן מהותי בתוכנית מחיר למשתכן.

העותרים, המיוצגים על ידי עוה"ד ליאור לוי ואבי גולדהמר, טוענים כי המועדים הנקובים במכרז של רמ"י הם בגדר תנאי מהותי, וכי גינדי החזקות זכתה על בסיס מועדים אלה - וכך גם המגרילים שניגשו להגרלה הפעילו את שיקוליהם. העותרים הניחו שהחברה תעמוד במחויבויותיה, ומכאן סברו כי יוכלו לשאת בתשלומי שכירות של כ-22 חודשים מרגע מסירת המגרש.

לטענת העותרים, החברה לא התכוונה מלכתחילה לעמוד בלוחות הזמנים הנקובים, וחמור מכך - גם רמ"י לא לקחה ברצינות את לוחות הזמנים וחישוב משך בניית הפרויקט הנקובים במכרז. לפני כמה שבועות הפנו את טענותיהם חלק מהתושבים, ויו"ר מטה הדיור, זאב בילסקי, התערב בנושא, לצד גורמים נוספים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, מחברת גינדי החזקות ומהרשות המקומית. באותו זמן הוסכם כי זמני המסירה יקוצרו ל-36 עד 42 חודשים, וכי היתרי החפירה יוקדמו ויינתנו במהלך החודש הקרוב כדי לזרז את התהליכים.

ואולם, העותרים אינם שבעי רצון מההחלטה שהתקבלה: "האם המועדים שנקבעו במכרז הם בגדר המלצה ואינם מחייבים? האם לא ניתן להעריך מועדי ביצוע של עבודות בנייה?" שואלים העותרים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אף שבמכרזים הראשונים שיצאו לדרך במסגרת מחיר למשתכן נוכחו לדעת ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד הבינוי והשיכון כי הזמנים שהוגדרו קצרים כך שקשה לעמוד במועד הביצוע - כיום נדמה שממשיכים לפעול באותה הצורה. רמ"י אף ספגה ביקורת על מכרזים היוצאים לקרקעות לא בשלות לעבודה.

אור יהודה
אור יהודהצילום: עופר וקנין

במשרד הבינוי והשיכון מסבירים חדשות לבקרים כי מועד מסירת הדירות נקבע לאחר שהמשרד בוחן את נסיבותיו הפרטיות של הפרויקט, היקף הבנייה, מספר הדירות, החלטות ועדת התכנון, שינויים שהתגלו בקרקע, היקף החפירות וכו'. לטענתם, המועד הנקוב בחוזה בין רמ"י לבין החברה הזוכה במכרז - לא מחייב את החוזה שבו נקשרים הזוכים והחברה שזכתה בפרויקט. לכן, לטענתם, אין פגם או ליקויים במחויבויות של החברה לרוכשי הדירות, ואין בכך הפרה של לוחות הזמנים.

ואולם העותרים טוענים כי "לא ברור מה מכל הדברים שבוחן משרד הבינוי והשיכון לא ידוע בעת פרסום המכרז". יתרה מכך, טוענים העותרים כי יש פה פגיעה בהליכי המכרז והמינהל התקין, שכן ייתכן והיו חברות שהחליטו לא לגשת למכרז כי הבינו שלא יוכלו לעמוד בלוחות הזמנים. כמו כן, העותרים קראו לבטל את ההחלטה על הארכת המועדים ולחייב את החברה למועד הסיום המקורי במכרז.

מהחברה נמסר כי "שיווק הדירות נמצא בעיצומו ובשבוע הקרוב אנו צופים שייגמר סבב השיווק הנוכחי. החברה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם העירייה, רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון, ובונה בהתאם להנחיות התב"ע. פרויקט בית בפארק הינו פרויקט דגל שיבנה במיקום הטוב ביותר בגוש דן".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "המשרד קיבל לידיו את העתירה ויגיב לה בבית המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker