קרדן: ערך המגרשים בהולילנד יירד בכ-4.5 מיליון שקל בעקבות שינוי התוכניות למתחם

ועדת התכנון בירושלים החליטה שלא להוציא היתרי בנייה עד הכנת תוכנית מתאר חדשה

רנית נחום-הלוי

בעקבות פרשת הולילנד: חברת קרדן נדל"ן, המחזיקה ב-30% מחברת הולילנד פארק המקימה את פרויקט המגורים הענק במתחם הולילנד שבירושלים, מעריכה כי ערך המגרשים של החברה יירד בכ-4.5 מיליון שקל.

ההערכות מגיעות בהמשך להחלטת הוועדה לתכנון ובנייה במחוז ירושלים לשנות את התוכנית במתחם ולא להוציא היתרי בנייה לשום מגרש במתחם לפרק זמן של שלוש שנים מהיום, או עד הכנת תוכנית מתאר חדשה, לפי המוקדם מביניהם.

בשבועות האחרונים פורסם בעיתון TheMarker כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים קבעה, כי יש להכין תוכנית מתאר מפורטת חדשה למתחם הולילנד. התוכנית תאפשר לבטל את התוכנית הקיימת, תבטל חלק מהבניינים המתוכננים שטרם נבנו ותהפכם לשטחים פתוחים ומבני ציבור. כמו-כן קבעה הוועדה כי יש לבחון חלופות בנייה למגרשים שטרם נבנו, הפחתת זכויות הבנייה ושינוי המצב התכנוני. משמעות ההחלטה היא הנמכה משמעותית של הבניינים במתחם הולילנד, צמצום זכויות הבנייה והקטנת מספר יחידות הדיור.

פרויקט הולילנד בירושליםצילום: דניאל בר און

"חברת הולילנד בוחנת באמצעות יועציה את ההשלכות החשבונאיות של החלטת הוועדה המחוזית, ואת השפעתן על שווי המגרשים אליהם מתייחסת ההחלטה", נכתב בהודעת החברה. "להערכתה הראשונית של החברה, ההפחתה כאמור תהיה בהיקף של כ-4.5 מיליוני שקלים. הפחתה זו לא מתייחסת להפחתה בגין מגרש 7 והשפעות נוספות של ההחלטות ככל שיהיו".

מתחם הולילנד, הממוקם בדרום מערב העיר ירושלים, משתרע על שטח של כ-162 דונם. את פרויקט הולילנד מקימה חברת הולילנד פארק באמצעות חברות פולאר השקעות (60%), קרדן נדל"ן (30%) ובנק לאומי (10%), לאחר שרכשה קרקע בשטח של 121 דונם הכולל בנייה של 11 בנייני מגורים בני 14-17 קומות, מהם שני מגדלים בני 32 קומות, כמו כן בניין נוסף שיועד למלונאות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פרשת הולילנד התפוצצה באפריל 2010, אז נערכו לראשונה חיפושים במשרדי החברות על-ידי משטרת ישראל על רקע חשדות למתן שוחד. לפי הודעת הפרקליטות, התגבשה תשתית ראייתית לכאורה לפיה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם את אישורן של תוכניות הבנייה ופרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור.

במארס 2011 פורסם כי נשקלת העמדתם לדין של מספר חשודים בפרשה, בכפוף לשימוע, בעבירות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוספות. בין החשודים היו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, ראש לשכת אולמרט שולה זקן, סגני ראש העיר - אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר, אורי שטרית, וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

מדיווח חברת קרדן לבורסה עולה כי עד מועד הדו"ח השלימה חברת הולילנד פארק את הקמתם של שמונה בניינים במתחם, הכוללים כ-642 דירות. שלושה בניינים נוספים נמצאים בתכנון (במגרשים מס 13,14,15), שניים מהם מיועדים למגורים והשלישי למלונאות. בנוסף מחזיקה החברה במגרש נוסף למגורים (מספר 7), בו מבוצעות כיום עבודות דיפון וחפירה בהתאם להיתר בנייה בתוקף.

קרקע אחרת במתחם נמצאת בבעלות איש העסקים רמי לוי וחברת נהור, אותה רכשו במהלך 2010 מחברת נידר שבבעלות משפחת רחמין תמורת 145.5 מיליון שקל. על הקרקע ניתן להקים 264 דירות ופרויקט מסחרי בשטח של 1,600 מ"ר בנוי. לוי ונהור מבקשים היום מבית המשפט לבטל את העסקה בעקבות החקירה הפלילית שנפתחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker