נתניהו נכנע לקבלנים: תוכנית ה"סופרטנקר" תכלול קרקעות פרטיות

על פי הטיוטה החדשה של החוק להאצת הבנייה, ניתן יהיה לכלול בתוכניות המקודמות גם קרקעות שאינן בבעלות המדינה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים, המכונה "חוק הסופרטנקר" של בנימין נתניהו, לא יחול רק על קרקעות מדינה, אלא גם על קרקעות פרטיות - כך עולה מתזכיר החוק המעודכן, שפורסם על ידי היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה, שלומית ברנע. במקביל, חזרה בה הממשלה מהניסיון לקבוע כי תוכנית שתיכלל במסגרת חוק זה תהיה חזקה יותר אפילו מתוכניות מתאר ארציות, ובטיוטה הנוכחית נקבע כי התוכנית חזקה יותר מתוכניות מתאר מחוזיות בלבד.

על פי "חוק הסופרטנקר", יוקמו בכל המחוזות של משרד הפנים ועדות לדיור לאומי (וד"ל), שיעסקו אך ורק בתוכניות שיוגדרו כתוכניות לדיור לאומי, שכוללות 200 דירות ומעלה. הוד"ל תכלול צוות מצומצם בן שמונה חברים, בראשות יו"ר הוועדה המחוזית או מי שמונה לצורך כך על ידי שר הפנים, והיא תקבל סמכויות מורחבות לדון בהליכים מהירים בתוכניות.

בתזכיר החוק המעודכן נקבע כי בנוסף לוועדות ברמה המחוזית, תוקם ועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לתוכניות לדיור לאומי, שתכלול 7 חברים, שאף לה יינתנו סמכויות נרחבות לדיון מהיר בתוכניות. מדובר בשינוי לעומת התזכיר הקודם, שלא דיבר על הקמת ועדה שכזו.

ואולם עיקר החידושים טמונים בסעיפים אחרים של החוק. ראשית, בתזכיר המקורי נאמר כי בתוכניות ייכללו אך ורק קרקעות של המדינה. הדבר עורר תרעומת בהתאחדות הקבלנים, שתבעה מהממשלה לכלול בתוכניות גם קרקעות בבעלות פרטית. ואכן בתזכיר המעודכן נקבע כי ניתן יהיה לקדם באופן מהיר גם תוכניות על קרקע שאינה בבעלות המדינה, ואולם כתנאי להגשת תוכניות אלה יש לקבל את אישור מתכנן המחוז.

סעיף אחר שעורר ביקורת ותרעומת קשה על החוק כלל קביעה, ולפיה "תוכנית סופרטנקר" יכולה לבטל תוכניות מתאר ארציות, כולל תמ"א 13 שאוסרת על בנייה בסמיכות לחוף הים. בתזכיר הנוכחי נאמר מפורשות כי כוחה של התוכנית חזק מכל תוכנית אחרת, למעט תוכניות מתאר ארציות.

צילום: TheMarker
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קביעה אחרת בתזכיר החדש אומרת כי אם הוועדה לא תדון בתוכנית במשך 14 יום, נציג ראש הממשלה בוועדה יכנס ישיבה מיוחדת בנוגע לתוכנית שבה ייקבע גורלה. בגירסה הקודמת של החוק נאמר כי אם הוועדה לא תדון בתוכנית במשך 14 יום, התוכנית תופקד אוטומטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker