השיווק האגרסיבי של משרד השיכון לא יועיל

שלום שטרית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בתקופה האחרונה אנחנו מתעוררים בכל בוקר לכותרות המבשרות לציבור על רפורמות מרחיקות לכת בתחום הדיור, כמו האצת תוכניות בנייה של 113 אלף דירות, גל שיווק נוסף להקמת 6,723 דירות ועוד. על פניו נראה כי משרד השיכון והשר העומד בראשו הפנימו את מצוקת הדיור, ופועלים ללא לאות על מנת להילחם בבועת הנדל"ן. יחד עם זאת, הציבור שמשתוקק לדיור במחיר ריאלי חייב להבין כי השיווק האגרסיבי של משרד השיכון זורע חול בעיניו בכמה אופנים.

ראשית, אחד הקריטריונים המשמעותיים ביותר לקביעת מחיר דירה לשיווק הוא מחיר הקרקע. לכן, כל עוד משרד השיכון ממשיך לשווק קרקעות במחירים מופקעים, הסיכוי שמחירי הדירות יהיו סבירים הוא קלוש ביותר.

על מנת להמחיש את התיאבון הבריא שיש למשרד השיכון נשווה בין שני פרויקטים שאנו משווקים. הפרויקט הראשון הוא ביקנעם. הפרויקט מכיל 52 יחידות דיור לפי "מחיר למשתכן", ועלות קרקע (כולל פיתוח) ליחידת דיור בו הגיעה לכ-220 אלף שקל. בשיטת "המחיר למשתכן" של משרד השיכון, המשרד קובע את מחיר הקרקע, והזוכה במכרז הוא זה שמציע את מחיר הדירה הסופי המינימלי בפרויקט שיוקם במקום.

הפרויקט השני הוא באור עקיבא, ויש בו 86 יחידות דיור. במקרה זה נרכשה הקרקע במכרז רגיל של המינהל בכ-110 אלף שקל ליח"ד. את ההפרש במחיר (110 אלף בתוספת מע"מ) "שאבה" המדינה מהמשתכן.

באור עקיבא זכינו בפרויקט תמורת 8,000 שקל למ"ר, ובאפשרותנו להציע שם דירות זולות יחסית לדיירים הפוטנציאליים. ביקנעם זכינו בפרויקט תמורת 9,000 שקל למ"ר. אם הגורמים האחראים במדינה היו מאפשרים לרכוש קרקעות ביקנעם באותו מחיר כמו באור עקיבא, ניתן היה לספק דיור זול יותר ולהביא לירידת מחירי הדירות במקום. הדבר קורה בכל עיר ועיר בישראל: המדינה רוצה להרוויח, הקבלנים צריכים למכור במחיר ריאלי והציבור מפסיד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפיכך, משרד השיכון חייב להתגבר על התיאבון שלו, ולשווק קרקעות במחיר ריאלי על מנת שהציבור באמת ירוויח מהקמפיינים המרשימים של המשרד. על הציבור להבין כי בתסריט הטוב ביותר, שאינו לוקח בחשבון תקלות (ואלו לצערנו קורות), התוכנית של שר השיכון תתורגם לדיור זמין רק בעוד כ-3 שנים - 3 חודשים עד שייצא מכרז, עוד 3 חודשים עד להודעה לזוכים, 3 חודשים לקניית הקרקע, 6 חודשים לתכנון והוצאת אישורים לבנייה, ו-18 חודשים לבנייה. על מנת שהפרויקט הגרנדיוזי של משרד השיכון באמת יהווה פתרון לבעיה ויצליח "לפוצץ" את הבועה, עליו לתת מענה מיידי הן למחירי הקרקעות תוך התחייבות למחירים הוגנים, הן לצמצום הביורוקרטיה בכל השלבים של ביצוע התוכנית.

למען הסר ספק, אין תומך נלהב ממני בשיווק אגרסיבי של דיור מוזל. אך במקרה זה, צר לי לראות כי המשרד פועל באופן לקוי למימוש תוכניותיו, מה שיוביל לכישלונן של תוכניות אלה.

-

הכותב הוא הבעלים של חברת הנדל"ן שתית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker