בית המשפט בהחלטה דרמטית: בוטלה תוכנית לבניית 3,000 דירות ברמת גן

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עתירת עיריית רמת גן ותושבי כפר אז"ר נגד תוכנית להקמת 3,000 דירות, שהמדינה קידמה במהירות בדרום תל השומר ■ המדינה תיאלץ להכריע כעת אם התוכנית תוחזר לוותמ"ל

יעל דראל
יעל דראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כפר אז"ר
כפר אז"רצילום: עופר וקנין

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל את תוכנית הענק להקמתן של כ-3,000 דירות בדרום-מזרח רמת גן, שאותה קידמה המדינה במסלול המואץ של הוותמ"ל. לאחר תוכנית אפולוניה זוהי הפעם השנייה שבה תוכנית בנייה גדולה המקודמת במסלול זה מגיעה לפתחו של בית המשפט - ומוחזרת למוסדות התכנון לדיון מחדש, לאחר שבית המשפט מוצא פגמים בהליכי תכנונה.

החלטה דרמטית זו מגיעה בעקבות עתירה שהגישה עיריית רמת גן והאגודה החקלאית שיתופית בכפר אז"ר, המייצגת את תושבי המקום, נגד הבנייה הרבה בתוכנית, והליכי תכנונה. העתירה הוגשה בדצמבר האחרון נגד ועדת השרים לענייני דיור ונגד מינהל התכנון במשרד האוצר ונגד מטה הדיור, רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד האוצר.

תוכנית זו משתרעת על פני חטיבת קרקע בשטח של 560 דונם בחלקה הדרום-מזרחי של רמת גן, ממזרח לכביש 4 ומצפון לכביש 461, בתחום המשבצת החקלאית של כפר אז"ר. התוכנית כוללת מתחם מגורים בן 3,050 יחידות דיור ושטח של 67 דונם למבני ציבור, בתוספת שטח של 23 דונם כרזרבה לצרכים עירוניים, ובסך הכל כ-90 דונם שטח ציבורי בנוי. עוד כוללת התוכנית 104 דונם של שטח ציבורי פתוח וכן 360 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר.

הטענה המרכזית של עיריית רמת גן נוגעת למחסור חמור בשטחי ציבור שהובטחו לה, לטענתה, במתחם החדש - אך לא קוימו בתוכניות הסופיות. העתירה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, באמצעות עו"ד חן עמידור ממשרד עורכי הדין עמידור.

ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן
ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גןצילום: מוטי מילרוד

בעתירה נכתב בין השאר כי בעוד שחוות הדעת המקצועיות והסיכומים מול המדינה בהליך התכנוני נעו סביב הקצאות קרקע בגודל של 100-80 דונם שטחי ציבור, הרי שבפועל הוקצו לעיריית רמת גן 44 דונם בלבד לטובת שטחי ציבור ולטענת העירייה, השטחים המצומצמים שהוקצו בנושא זה לא יאפשרו לה לתת שירותים מוניציפליים לשאר שטחי העיר. שטחים אלה אמורים לשרת את תושבי המתחם החדש ולאפשר את פינויים של מבנים רבים ממרכז העיר הוותיק ברמת גן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעירייה טוענים בהקשר זה כי המתחם החדש הוא אחת מעתודות הקרקע האחרונות של העיר, וכי קיצוץ שטחי הציבור בתוכנית החדשה, יפגע ביכולתה של העיר להעניק שירותים מוניציפליים ולהתפתח כראוי.

טענותיהם של תושבי כפר אז"ר, כפי שעלו מן העתירה, נגעו לכך שרוב שטחי התוכנית מוקצים על חשבון השטחים החקלאיים של כפר אז"ר, המהווה מובלעת כפרית באזור - וצביונה צפוי להשתנות, בשל צפיפות גבוהה מדי ובינוי לגובה שאינו תואם את צרכי האזור ואת תשתיותיו. עוד טענו העותרים כי ההליך כולו נוהל במחטף תכנוני, וכי הליך שמיעת ההתנגדויות הוסתר מהציבור.

שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר, קיבל כאמור את מרבית טענות העותרים, וקבע כי התוכנית במתכונתה הנוכחית תבוטל. "התוצאה היא שאין איפוא מנוס אלא להורות על ביטול החלטותיהן של המשיבות ועל החזרת הדיון בתכנית אל הוותמ"ל. הוותמ"ל תקיים דיון מחדש בתכנית ותשקול להורות על הכנת תכנית חדשה, או להורות על העברת התכנית כפי שהיא לוועדה המחוזית, קרי העברת הליכי התכנו למסלול הקונבנציונלי לפי חוק התכנו והבנייה", ציין השופט בהחלטתו.

עורך דין אמיר שפיצר, ממשרד עו"ד שפיצר ושות', המייצג בעלי זכויות בתחום התוכנית, מסר בתגובה: "פסק הדין מציג עמדה ברורה ועקבית של בתי המשפט הנכבדים, אשר חוזרים ומבהירים לרשויות התכנון ולגורמי המקצוע, חזור והבהר, שאמירות שלטוניות כלליות, בדבר בהילות בקידום הליכי תכנון, אינן יכולות לשמש אצטלה לדילוג על בחינה מהותית, מקצועית, עניינית ונטול פניות - של משמעות התכנון על סביבת המקרקעין ועוצמת הפגיעה בבעלי הזכויות בהם.

לדבריו, "עיתוי פרסומו של פסק הדין, יממה בלבד לאחר הודעת הוותמ"ל על אישור תוכנית גני אז"ר, בה מתעוררות סוגיות תכנון דומות, ומתקיימים הליכים משפטיים מקבילים, יחייב את הוותמ"ל לערוך חשבון נפש בדבר התנהלותו בתכנית זו, ובכל מקרה, להשהות את פרסום התכנית עד לסיום בחינה זו, ולימוד קביעותיו החשובות של בית המשפט הנכבד בפסק דין זה".

מהותמ"ל נמסר: "מדובר בתוכנית חשובה בלב אזור הביקוש ובסמוך לציר הרכבת הקלה, המאפשרת היצע יחידות דיור כולל דירות קטנות ולהשכרה עבור הזוגות הצעירים. יש להבהיר כי בית המשפט החזיר את התוכנית המדוברת לתכנון בותמ"ל, ולא ביטל אותה. אנחנו לומדים את ההחלטה ונפעל בהתאם להחלטת בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker