"החלטת בג"ץ גרמה למושבים לאבד מוטיבציה לביצוע הרחבות"

ההחלטה שאוסרת על מושבים לגבות כספים מרוכשי מגרשים בהרחבות עיכבה את הפיתוח של 30-35 אלף יחידות דיור במגזר החקלאי

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בין 2008 ל-2010 צומצם מאוד מספר המגרשים ששוחררו לבנייה במושבים שכלולים בהסדר המושבים, ומספרם הכולל הגיע בתקופה זו ל-565 בלבד, לעומת ממוצע של 1,663 מגרשים בכל אחת משלוש השנים 2004-2006 - כך עולה מדו"ח שהוצא מטעם המינהלה ליישום חוק ההסדרים במגזר המשפחתי (חובות המושבים), שפורסם באחרונה. ההערכות הן כי הסיבה העיקרית לירידה בשיווק המגרשים נעוצה בהחלטת בג"ץ, שלא לאפשר למושבים לגבות כספים מרוכשי מגרשים בהרחבות.

המינהלה פועלת זה 18 שנה מכוח חוק גל, שנועד לעגן את הטיפול בחובות המושבים, ומהדו"ח עולה כי עד כה הצליחה לגבות 1.9 מיליארד שקל מהחוב, שנצבר מאז שנות ה-80 ומגיע ל-22.9 מיליארד שקל.

צילום: ניר קידר

"בשלוש השנים האחרונות מספר המגרשים לבנייה צומצם דרסטית, שכן המושבים נתקלים בקשיים רבים ואין להם תמריץ וכדאיות לבצע הרחבות בתנאים הקיימים. מגמה זו, במיוחד במושבים החלשים בפריפריה, היא קריטית למושבים אלה", נכתב בדו"ח. המינהלה אינה מציינת מהם הקשיים, אך מקורות כלכליים במושבים טוענים שלמגמה זו, הפוגעת ביכולתם של המושבים בישראל לקלוט אוכלוסיות גדולות נוספות ולהפחית בכך את הלחץ על מחירי הדיור, כמה סיבות - ובראשן פסיקת בג"ץ שביטלה את החלטות המינהל לאפשר למושבים לגבות מרוכשי המגרשים סכום מסוים שישמש להחזר החובות ולשיקום תשתיות.

בעקבות הפסיקה נאסרה כליל גביית כספים מהרוכשים, הן לפירעון החוב והן להשוואת תשתיות במושבים לתשתיות שהוקמו בהרחבות. לדברי המקור, מושבים רבים איבדו את המוטיבציה לבצע הרחבות, מפני שמשמעותן ויתור על שטחים חקלאיים ללא תמורה. לפי הערכת הכלכלנים המצויים בנושאי נדל"ן בהתיישבות, קיים פוטנציאל בנייה לא ממומש במושבים בהיקף של 25-30 אלף יחידות דיור בשטחים שאושרו לבנייה בוועדת הפרוגרמות של משרד החקלאות.

סך כל המגרשים ששווקו באמצעות פעולות המינהלה להסדר החובות, מגרשים שרובם ככולם שימשו להרחבות הקהילתיות במושבים - בין לשיווק לרוכשים פרטיים ובין להקצאה לבני מושבים שביקשו להתגורר במושבים שהקימו הוריהם - הגיע בשנים 1996-2010 ל-18.4 אלף מגרשים בשטח של 350-500 מ"ר כל אחד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המינהלה מציינת בהודעתה כי נותרו 85 אגודות שיתופיות שחובן הוסדר אך לא נפרע, וכי נקבעו להן מועדי החזר מוסכמים. בתוכנית העבודה של המינהלה ל-2011 נכתב כי ייעשה מאמץ להשלים את פירעון חובן של 14 אגודות שיתופיות מהאגודות החייבות, וכן ייעשה מאמץ מיוחד ברמת הפרט לסיים את הטיפול בחובם של חברי המושבים בקו העימות על גבול לבנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker