פישר: הטענות שהבנקים יודעים לתמחר סיכונים נשמעו גם לפני משבר הסאב פריים - משכנתא - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פישר: הטענות שהבנקים יודעים לתמחר סיכונים נשמעו גם לפני משבר הסאב פריים

הנגיד: אם 0.5% מהלווים במשכנתאות יפגרו בתשלומים, הבנקים יחלו להפסיד

36תגובות

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דורש היום (ג') מנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, להבחין בין זוגות צעירים שרוכשים דירה לראשונה לבין משקיעים שרוכשים דירות להשכרה, ולא להחיל על הזוגות הצעירים את המגבלה החדשה שעליה הכריז בנק ישראל השבוע שעבר בתחום המשכנתאות.

לפי המגבלה החדשה, הבנקים לא יוכלו לתת משכנתא ששיעור ההלוואה בריבית משתנה בהן גבוה מ-33%. כיום 86% מהיקף המשכנתאות שניתנות במשק הן בריבית משתנה. בדיון בוועדה היום, שאותו יזם גפני, משתתפים  פישר והמפקח על הבנקים, דודו זקן.

פישר נענה לבקשתם של גפני ומשתתפים נוספים והבטיח לבדוק את האפשרות להחריג את הזוגות הצעירים, שלוקחים משכנתא לשם רכישת דירה ראשונה, מההוראות החדשות.

"יש בועה בשוק הדיור והיא עלולה לגרום נזק", אמר גפני בפתיחת הדיון, "הבעיה המרכזית היא לא בבנק ישראל. הפיתרון האמיתי נמצא בידי הממשלה. איני יודע אם יש לך אפשרות להתמודד עם הבעייה הקיימת עם המשכנתאות. יש למצוא נוסחה שתאפשר לתת משכנתאות זמינות לציבור ומצד שני להבטיח יציבות פיננסית לבנקים. כשזוג צעיר, מהישוב, במעמד ביניים, לא יכול היום לרכוש דירה. הגבלת המשכנתא תהווה הכבדה נוספת על זוגות צעירים".

"צריך לעשות הבחנה בין מקבלי המשכנתאות בדירות זולות, בקרב זוגות צעירים שזו דירתם היחידה, ובין דירות להשקעה", פנה גפני לנגיד והוסיף "אני לא יודע אם יש לך אפשרות לעשות משהו בנידון, אבל אם אין אפשרות כזאת צריך לייצר אותה".

בלומברג

"קצב הגידול של אחוז המשכנתאות בתיק הבנקים עולה מהר מאוד"

הנגיד אמר בתגובה כי "הפתרון החיוני לבעיות בדיור בארץ הוא גידול בהיצע הדירות. לבנק ישראל יש את היכולת לטפל רק בביקוש. חלק ממה שאנו עושים מתייחס להיצע בנושא מימון הקבלנים. בגדול אנו יכולים להשפיע על הביקוש לדירות" רוב המשברים הפיננסים בעולם התחילו בשוק הנדלן והדיור בארה"ב , אירלנד וספרד. אסור לנו לתת לזה לקרות כאן ולהפוך לבועה שתתפוצץ. אם זה יקרה נהיה ממש בבעיה והצלחנו לא להיכנס אליה בשלוש השנים האחרונות".

פישר הוסיף כי "אנו מתחילים, למרות כל הספקות של כולם, לראות שינויים משמעותיים בשיעור הבנייה בארץ. ב-2008 התחילו לבנות 30 אלף דירות וב-2010 התחילו לבנות 40 אלף יחידות דיור. אני לא בא לחלק מחמאות, אבל לשר השיכון ולאוצר היה חלק בזה. השינויים שרה"מ והממשלה מנסים לבצע ביחס להיצע הקרקע ולא פחות משיווק הקרקע זה לזרז את תהליך התכנון. אנו צריכים לשווק יותר קרקע ולמצוא דרך לזרז את תהליכי התכנון".

"26% מתיק האשראי של הבנקים מבוסס על משכנתאות. מדובר בריכוזיות די גדולה. אם יתחילו בעיות בשוק הדיור זה ישפע על היציבות של הבנקים. קצב הגידול של אחוז המשכנתאות בתיק של הבנקים עולה מאוד מהר".

הנגיד הדגיש כי הגידול למשכנתא מהיר בשנים האחרונות. בשנת 2008 נרשם גידול של 12% בהיקף המשכנתאות, בשנת 2009 היה גידול של 13% ובשנת 2010 גידול של 17%".

לדברי הנגיד שיעור ריבית הפריים בתחילת 2009 היה 74% לעומת 48% כיום. עדיין אין המדובר באחוז קטן. שיעור הלוואות בריבית משתנה (עד לתקופה של 5 שנים) מגיעה כיום ל-32% כלומר 80% מהיקף המשכנתאות היא בריבית משתנה או פריים. המדובר באחוז ענק".

עוד אמר הנגיד כי "כל עוד משקי הבית יכולים לשלם הם לא נכנסים לבעיות וגם הבנקים לא נכנסים לבעיות. כך אנו שומרים על משקי הבית ועל היציבות של המערכת הפיננסית. אנו צריכים לשמור על היציבות של הלקוחות כי זה חלק מהתפקיד שלנו".

"הבנקים לא מרווחים הרבה מהמשכנתאות"

פישר הוסיף כי "יש תחרות בין הבנקים בתחום המשכנתאות, ומשקי בית משלמים בממוצע 0.6% מעל ריבית בנק ישראל, כלומר 3.6% ולא 4.5% כלומר רוב הציבור משלם ריבית נמוכה מהפריים. המשמעות היא שהבנקים במצב יחסית בעייתי כי הם כמעט ולא מרוויחים כלום מהמשכנתאות. כאן יש ממש תחרות. למשל, אם חצי אחוז של המשכנתאות שנותנים הבנקים ללווים ייכנסו למצב של חדלות פירעון, אזי הבנקים יתחילו להפסיד כסף וזה מאוד שברירי. הבנקים אומרים לנו שאין דברים כאלה בהיסטוריה של המדינה כי משקי הבית תמיד משלמים. אולם זה יכול להשתנות".

הנגיד הוסיף כי "הבנקים יודעים לנהל סיכונים ומשקי הבית מאוד מתוכחמים. תפקדינו זה למנוע משבר. לכן אנו לא רוצים שמשקי הבית יקחו על עצמם סיכונים יותר מדי גדולים כי זה יגרום להם נזק למערכת הפיננסית נזק ובעיות במערכת הפיננסית ויגרמו לכל המשק כולל התקציב בעיות גדולות. תפקידנו למנוע משבר".

"בצעדים החדשים אין פגיעה ביכולת של משקי הבית לקחת משכנתא. אנו מנסים להוריד את רמת הסיכון שהלווים צריכים לקחת על עצמם. אנו שומרים עליהם דרך השינויים שאנו עושים כעת ולא צריך להיות פגיעה גדולה. אנו מורידים את רמת הסיכון של הלקוחות ובדרך זו מגינים גם על המערכת הפיננסית. אבל הסיבה שאנו צריכים לקחת בחשבון את מה שקורה כי בעבר לא היתה תופעה דומה למה שקורה כעת. שינוי קטן במצב המשק יכול להשפיע על משקי הבית ויגרום להם בעיות גדולות ביכולת ההחזר לשלם ולכן זה החובה שלנו להגן עליהם ובדרך הזו מה שטוב ללקוחות זה גם טוב למערכת הפיננסית ולמשק".

"הלוואה בריבית משתנה היא מלכודת דבש"

המשנה בפועל לממונה על התקציבים באוצר, ראובן כוגן, אמר כי "אחת הסיבות המרכזיות לגידול במחירי הדירות היא הריבית הנמוכה שהונהגה על ידי בנק ישראל בעקבות המשבר הפיננסי העולמי.עובדה זו הוזילה את מימון הדירות וגרמה לגידול בביקוש לדירות. הריבית הנמוכה דחפה חלק מהציבור לרכישת דירות מעבר למה שתכננו בעולם הריביות הרגיל. זה תרם חלק נכבד לעליות האחרונות במחירי הדיור. רה"מ ושר האוצר פועלים להגדלת ההיצע של קרקעות".

המפקח על הבנקים, דודו זקן, ציין כי  "יש גידול בנטל החוב של הלווים. הסיכון בהלוואות לדיור גדל, ההלוואה הממוצעת גדלה, ההחזר החודשי גדל, התקופה לפירעון המשכנתא גם היא גדולה. מי שלא יכול להחזיר משכנתא ל-20 שנה לוקח הלוואה למשך 30 שנה. כל הדברים הללו מגדילים את הסיכון של הלווים ואחר כך של מערכת הבנקאית".

זקן הוסיף כי "הלוואה בריבית משתנה היא מלכודת דבש. אנו רואים תופעה שבריבית נמוכה לווים לוקחים הלוואה גדולים, מתוך הנחה שניתן לעבור למסלול של ריבית קבועה אבל זו צפויה להיות גבוהה יותר".
 

הסטודנטים: מענישים אותנו

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, פנה במהלך הדיון לפישר ואמר שהוא מודע לכך שהאחריות של בנק ישראל היא ליציבות המערכת הפיננסית. "במציאות הנוכחית אתה השחקן המשמעותי ביותר בשוק הדיור. האם שאלתם מהי המשמעות שזוגות צעירים לא יוכלו לקנות דירה? לאן אתם רוצים שנלך? או שנגור עם ההורים עד גיל 40, או שנגור בפארקים. דיברו פה קודם על הורדת הביקוש- גם הביקוש של הצעירים להמשיך ולגור במדינה הזו הולך ויורד", אמר שמולי.

"אנחנו שומרים על הצעירים שלוקחים את המשכנתאות דרך זה שאנחנו לא נותנים להם לקחת את המשכנתאות הכי מסוכנות", השיב פישר,  "צעירים נכנסים לבעיה כי הם לוקחים משכנתאות שלא מתאימות להם. אפשר היום לקבל משכנתא בריבית קבועה צמודת אינפלציה ולשלם פחות ממה שהיו משלמים במסלול של ריבית משתנה. את זה השארנו פתוח".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#