פקיד היערות שמעכב 5,000 דירות גרם לישי להקים ועדה חדשה נגד חסמים

הוועדה בראשות אמיר ברנע תפעל לבדיקת החסמים ואופן הטיפול בהם, בין היתר באמצעות שיפור התיאום בין משרדי הממשלה ותוספת כוח אדם לוועדות התכנון והבנייה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> נא להכיר את אחד החסמים הגדולים בתחום התכנון והבנייה בישראל, לפי משרד הפנים: פקיד היערות.

פקיד היערות הוא עובד משרד החקלאות שתפקידו להגן על עצים מפגיעות ועקירות לא מבוקרות - מדובר באחד התפקידים "הירוקים" בממשלה. ואולם, במפגש של שר הפנים אלי ישי עם מנהלי האגפים במשרד הבהירו לו האחרונים כי זהו אחד החסמים הגדולים והמתסכלים בתחום התכנון והבנייה - כזה שגם הסופרטנקר של נתניהו לא יוכל לו. לפיכך החליט ישי להקים ועדה שתבחן את מכלול החסמים שניצבים בפני ועדות התכנון והבנייה.

פרופ' אמיר ברנע
פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

במפגש עם ראשי האגפים הובהר שהליך אישור הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שיזם נתניהו יתמשך על פני כמה שנים, ועל כן גם אם תאושר, לא תפתור את בעיות התכנון והבנייה בשנים הקרובות. עוד הובהר כי "תוכנית הסופרטנקר" שיזם נתניהו, כדי לתת מענה גם לטווח הקרוב, תיתקל באותם חסמים שמכשילים כיום את קידומן של תוכניות רגילות.

החסמים מתבטאים בעיקר בחוסר סינכרון בין נושאי התפקידים במשרדי הממשלה. פקיד היערות שמונע קידום תוכניות ל-5,000 דירות הוא רק דוגמה לצורך בתקציבים כדי לפתור חסמים פיסיים בשטח, ולמחסור החמור בכוח אדם מקצועי בוועדות המחוזיות. "הרפורמה והוד"לים זה דבר יפה, אך בלי התמודדות אמיתית עם הבעיות, כולל הקצאת המשאבים ההכרחית, לא ניתן לפתור את הבעיות השורשיות של התכנון והבנייה", אמר בכיר במשרד הפנים.

בעקבות הישיבה החליט השר להקים ועדה מקצועית בראשות פרופ' אמיר ברנע, שתבדוק את הדרכים להתמודד עם החסמים. בוועדה יהיו חברים אנשים בעלי רקע וניסיון תכנוני, המכירים את משרד הפנים, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון. במשרד הפנים מסרבים לנקוב בשמותיהם, בטענה שהמועמדים לוועדה עוברים בדיקה למניעת ניגוד עניינים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה אמורה לפעול במהירות ולהגיש את המלצותיה בתוך שלושה חודשים. בין היתר יועלו בפניה רעיונות חדשניים, בהם ניתוק הפונקציה של יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מסמכויותיו של מנהל המחוז של משרד הפנים, ומינויו של יו"ר ועדה מקצועי.

אחד המנדטים של הוועדה יהיה לבדוק את תקני כוח האדם בוועדות המחוזיות. הן ברפורמה לחוק והן בתוכנית הסופרטאנקר מושם דגש על חיזוק הוועדות באנשי מקצוע נוספים, אולם אין מענה למצוקה במצב הנוכחי. מכיוון שבמשרד הפנים מעריכים שהוועדות ימשיכו לתפקד במתכונתן הנוכחית זמן רב, רואים שם חשיבות גדולה בחיזוקן כבר עכשיו.

השר ישי מסר בתגובה: "משבר הדיור הוא לא פחות מפצצה חברתית מתקתקת. החוסר שקיים כיום בשוק הדירות לא יצטמצם אלא אם נתאים את ההליך הביורוקרטי לצרכים, תוך שמירה מקסימלית על מכלול השיקולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker