אור ירוק לשני יישובים חדשים בנגב: דניאל וניצנית

היישובים החדשים צפויים להוסיף כ–2,100 יחידות דיור לאזור ■ ההחלטה נעשתה למרות העדפת משרד האוצר והחברה להגנת הטבע לעודד חיזוק יישובים קיימים על פני הקמת חדשים

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדבר כסיף
יעל דראל
יעל דראל

הוועדה לנושאים תכנונים עקרוניים (הוולנת"ע), נתנה היום (שלישי) אור ירוק להקמתם של שני יישובים חדשים בנגב – דניאל וניצנית. היישובים האלה הם חלק מחמישה יישובים חדשים, שהועלו לדיון ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל: אשל הנשיא, דיה, דניאל, נווה גוריון וניצנית – שרק שניים מהם אושרו.

יישוב נוסף, שלח, שגם הוא אמור היה להגיע לדיון, ירד ברגע האחרון מסדר היום לבקשת משרד הבינוי והשיכון. כעת צפויה ההמלצה להגיע לאישורה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

החלטה זו התקבלה בתמיכת מינהל התכנון במשרד האוצר, אף שנציגת המינהל, רעות יהודית, האחראית על תכנון ארוך טווח, הציגה עמדה רשמית שלפיה מינהל התכנון במשרד האוצר מעודד את חיזוקם של היישובים הקיימים – על פני הקמתם של יישובים חדשים. היישוב דניאל שאושר, יוקם על פי התכנון בסמוך לכפר השיקומי עלה נגב שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים של הכפר, ובנוסף לו המליצה הוועדה לאשר את היישוב ניצנית שבגבול מצרים. כאמור, הוועדה דנה בבקשות נוספות להקמת יישובים חדשים: דיה, נווה גוריון ואשל הנשיא, אך החליטה לדחות אותן.

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר אמרה: "מינהל התכנון בוחן בכובד ראש כל מקרה של הקמת יישוב חדש על פי שיקולים תכנוניים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים. בבחינת היישוב דניאל, בלט העניין החברתי והיווה משקל מכריע להחלטת הוועדה להמליץ על הקמת היישוב".

ממינהל התכנון נמסר כי בוועדה הודגש שמדיניות התכנון מבקשת להימנע ככל הניתן מהקמת יישובים חדשים, שכן היא נוגדת את תפישת התכנון של ריכוז הפיתוח במרקמים העירוניים ומניעת פירבור. "כמו כן, הדגישה הוועדה כי הקמת יישובים כפריים חדשים בסמוך ליישובים עירוניים קיימים, תפגע בהשגת יעדי הממשלה מחד, ובחיזוק הערים מאידך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הנימוקים לאישור שניתן לשני היישובים החדשים כוללים בין השאר את העובדה כי דניאל - היישוב המוצע ממערב לאופקים ובסמוך למוסד עלה נגב – הוא כפר שיקומי ייחודי מסוגו בעולם עבור ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית משולבת בנכויות פיזיות קשות. "הוועדה ראתה חשיבות במוסד זה, והשתכנעה כי על אף הסמיכות לאופקים ניתן לאפשר את הקמתו, על מנת שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים, וכן הצורך במענה לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים תוך שילובה בקהילה".

בכל הנוגע לניצנית, ציינו בוועדה כי היישוב המוצע נמצא באגן ההתיישבות הדרום-מערבי של מועצה אזורית רמת נגב ובסמוך למוסד החינוכי ניצנה שבגבול מצרים. הוועדה השתכנעה כי ניתן לאפשר את הקמת היישוב שנועד לתרום לביסוס אגן ההתיישבות כעוגן, על מנת לחזק את התפקוד של כלל היישובים הסמוכים לו. עיקרון נוסף שעמד לנגד עיני הוועדה הוא המרחק מיישובים עירוניים וסמיכותו לבינוי מאושר, כך שאינו פוגע ברציפות השטחים הפתוחים.

כפי שנחשף השבוע ב-TheMarker, היישובים האלה הם רק חלק קטן ממגמה גוברת של תכנון יישובים חדשים בנגב, בניגוד לעמדתו הרשמית והעקרונית של מינהל התכנון. מהדו"ח עולה כי בשנים האחרונות קודמו כמה יוזמות בנושא, והן הניבו תוכניות לכ-25 יישובים חדשים ברדיוס של 50 ק"מ. כל היישובים נמצאים בשלבי אישור שונים.

הדו"ח, שסוקר את מדיניות התכנון בישראל מראשיתה, מצא כי היישובים החדשים צפויים להוסיף כ–30 אלף יחידות דיור לאזור הנגב — רובן ככולן צמודות קרקע. כותבי הדו"ח מדגישים כי היוזמות השונות להקמת יישובים חדשים בנגב מתקיימות במקביל לכך שמשרד האוצר, המופקד על התכנון, מקדם הסכמי גג עם רשויות מקומיות ועיריות בנגב, במטרה למשוך אליהן אלפי תושבים חדשים.

החברה להגנת הטבע, המתנגדת להקמתם של יישובים חדשים, ציינה בתגובה כי "יש לפעול לחיזוק ועיבוי יישובים קיימים, ולא להקים עוד ועוד יישובים חדשים, שרק גורמים לפגיעה – סביבתית, כלכלית וחברתית. הממשלה מקדמת שורה של יוזמות להקמה של התיישבויות חדשות, אף שקיים מלאי תכנוני בלתי מנוצל, ביישובים קיימים, באותם אזורים. הליך זה נעשה בניגוד למדיניות התכנון הארצית, משום שעל פי תוכנית המתאר הארצית לבנייה, לפיתוח ולשימור (תמ"א 35), יש לחזק ולעבות יישובים קיימים. מעבר לנזק הסביבתי, כתוצאה מפגיעה ברצף השטחים הפתוחים, הקמת יישובים חדשים אינה מוצדקת מבחינה כלכלית, בשל עלויות הפיתוח הגבוהות, ומבחינה חברתית, בשל משיכתם לאוכלוסייה חדשה, על חשבון היישובים הקיימים".

בתוך כך, כאמור, דחתה הוולנת"ע תוכניות להקמתם של שלושה יישובים: בנוגע ליישוב אשל הנשיא, ציינו במינהל התכנון כי מדובר בבית ספר חקלאי פעיל הנמצא בסמיכות לעיר באר שבע (גובל ברשת הדרכים הארצית, מצפון מערב לעיר) ולעיר אופקים: "הוועדה מתנגדת להקמתו של היישוב, העלול לפגוע בתפקודו הראוי של המוסד החקלאי וכן בערים הסמוכות".

היישוב נוה גוריון נדחה בשל סמיכותו הגבוהה ליישובים אחרים: רתמים (יישוב קהילתי), רביבים (קיבוץ) וביר הדאג' (יישוב בדואי), מדרום לדרך 222. אגן יישובי זה כולל בנוסף שני יישובים חדשים: נווה תמרים, מצפון לדרך 222, שהומלץ בעבר, ושיזף, בצומת טללים (מפגש דרכים 40/222), שהקמתו אושרה על ידי הממשלה. "הוועדה סבורה כי לאור היותו בתחום מרקם כפרי על פי  תמ"א 35, ניתן לקדם תוכנית הרחבה משותפת של רתמים ורביבים".

בכל הנוגע ליישוב דיה נמסר כי היישוב החדש המוצע מזרחית לדרך 80,המחברת בין ערד לדימונה, בשטח הפתוח ובסמיכות למגבלות סביבתיות רבות ובכללן שדה התעופה נבטים, אתרי כרייה וחציבה, לרבות שדה בריר הנמצא צפונית לאתר. מיקומו של היישוב הוא מדרום לצומת ערד, אזור שבסמיכות לו הומלצו מספר רב של יישובים חדשים, בכללם העיר כסיף ויישובי מבואות ערד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker