מינהל התכנון תומך בהעברת 4,000 דירות בסירקין לעיר החרדית אלעד

ההתנגדות העיקשת של תושבי פתח תקוה והעומד בראשה לתוכנית סירקין דרום משתלבת ברצונה של העיר החרדית להתרחב ■ משמעות המהלך תהיה הכפלה של יעדי ההתרחבות שנקבעו לעיר החרדית במסגרת הסכם הגג

יעל דראל
יעל דראל
איזור סירקין, פתח תקוה
אזור מחנה סירקיןצילום: עופר וקנין

מאבקם של תושבי פתח תקוה בתוכנית סירקין דרום, במסגרתה מתוכננת הקמתן של 4,000 יחידות דיור בין פתח תקוה לאלעד, רשם הצלחה ראשונה כאשר לפני כמה חודשים הוחלט להוציא את התוכנית ממסלול התכנון המואץ של הוותמ"ל – ולהחזירה לוועדה המחוזית במחוז מרכז. אלא שכעת, בעקבות המשך התנגדותה של פתח תקוה מחד, ורצונה של עיריית אלעד להתרחב מאידך, נשקלת האפשרות לספח את תוכנית המגורים הגדולה לשטחה של העיר החרדית.

במינהל התכנון הודיעו היום (ב') כי הם תומכים עקרונית במהלך, אך ציינו כי הוועדה הגאוגרפית לגבולות טרם הכריעה בנושא. עם זאת, במידה שהמהלך אכן יתממש – משמעותו עבור העיר אלעד עשויה להיות כבדת משקל, שכן רק בחודש מארס האחרון חתמה המדינה על הסכם גג מול העירייה, שבמסגרתו נקבע כי עד 2020 תשווק המדינה בעיר החרדית כ-5,400 יחידות דיור, לצד שטחי מסחר ותעסוקה, בשטח של כ-1.6 מיליון מ"ר. במלים אחרות, משמעות הוספתן של 4,000 יחידות דיור נוספות לעיר היא כמעט הכפלה של היעדים שנקבעו לה במסגרת הסכם הגג.

אלעד מונה כיום כ-47 אלף תושבים וכ-7,500 יחידות דיור בלבד, כך ששני המהלכים יחד, אם ימומשו במלואם, יביאו ליותר מהכפלת אוכלוסיית העיר. מהלך זה מגיע כאמור על רקע רצונה של העיר החרדית להתרחב, אשר זוכה להתנגדות נרחבת מצד ארגוני הסביבה, ובראשם החברה להגנת הטבע. לפי עמדתם של אלה, אלעד מוקמה בשטח רגיש ביותר, בשולי "ציר הגבעות" המהווה מסדרון אקולוגי וציר ירוק ארצי. מסדרון זה הוצר מאוד בעקבות סלילת מכשול ההפרדה ופיתוח בסיס תחמושת ממזרח לאלעד, ועם התקרבה של העיר למיצוי שטח הבינוי שלה, היא מבקשת להתרחב על חשבון השטח הפתוח הרגיש.

תוכנית סירקין דרום היא חלק מהתוכנית הנרחבת יותר שאושרה בוותמ"ל, וכוללת 12 אלף יחידות דיור חדשות, בשני מתחמים: המתחם הראשון, בשטח של כ-900 דונם, צפוי לכלול כ-4,000 יחידות דיור באזור הסמוך לשכונת עמישב בעיר (סירקין דרום), ויכלול שטחי מסחר, מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים; המתחם השני, בשטח של כ-2,100 דונם, צפוי לכלול כ-8,000 יחידות דיור, שטחי תעסוקה, תעשייה ומסחר לצד שטחי ציבור.

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "מאחר שלא היתה הסכמה בוועדה הגאוגרפית לגבולות שיפוט על פתרון מוצע לבקשת עיריית אלעד לצירוף שטחים נוספים לתחומה, הוצע שמי  שהופיע בפני הוועדה מטעם מינהל התכנון, ייפגש עם הגורמים השונים וינסה לגבש הצעה מוסכמת ורלוונטית. במסגרת פגישות אלה עלתה האפשרות לצרף את תוכנית 'סירקין הקטנה' לתחום אלעד. חלק מהגורמים תמכו בהצעה, ואף מינהל התכנון הביע את תמיכתו ברעיון. כיוון שתחום סירקין הקטנה לא נכלל במנדט הוועדה הגאוגרפית, ההצעה לא נדונה בה. תידרש הרחבה של מנדט הוועדה הגאוגרפית כדי שזו תוכל לדון בהצעה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש התייחס למהלך ומסר: "אני שמח שמדינת ישראל מבינה שיש עיר במרכז הארץ, שיכולה לשמש אלטרנטיבה מרכזית למצוקת הדיור החרדית והדתית. אנו מקווים שהתהליכים לא ימשכו זמן ארוך משום שהביקוש לדיור גבוה והפתרון יכול לסייע מאוד. לאחרונה חתמנו על הסכם גג היסטורי אשר צפוי להכפיל את אוכלוסיית העיר, אולם לשם כך, על העיר לקבל לידיה שטח עליו ניתן לבנות בטווח זמן מהיר".

איציק ברוורמן, ראש עיריית פתח תקוה מסר: "השטח עליו מיועדים להבנות 4,000 הדירות שייך למועצת דרום השרון ולא לפתח תקוה. ההתנגדות לבנייה של תושבי המועצה בבסיסם היו משום שמדובר בשטחים חקלאיים שהיו נפגעים ממהלך זה. אני, כראש העיר, התנגדתי וממשיך להתנגד לא לעצם הבנייה בסירקין, אלא בהעדר טיפול בתשתיות הכבישים. כך או אחרת, מדובר בהחלטה תמוהה שהרי החלטה שהתקבלה הייתה להעביר זאת מהוותמ"ל לוועדה המחוזית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker