"תוכנית חולדאי לשדה דב היא תרגיל פוליטי מסריח"

הוועדה המחוזית תערוך דיון שני על תוכנית מתחם שדה דב, המבטיחה את סגירת השדה לטובת 16 אלף דירות חדשות ■ לקראת הדיון הודיעה המדינה כי היא תומכת בעמדת מנהלי הגוש הגדול, שמצהירים - חולדאי זורק לפח 6 שנות עבודה ו-16 מיליון שקל

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב צפויה להצביע מחר בבוקר (ב') על קידום תוכנית מתחם שדה דב, שאם תעבור, תביא לסגירתו של שדה התעופה ותבטיח הקמת 16 אלף יחידות דיור במתחם וזכויות בנייה מוגדלות לבעלי הקרקעות בגוש הגדול. התוכנית מקודמת מאז 2012 על ידי מינהל התכנון, עיריית תל אביב ומנהלי הגוש הגדול.

התוכנית נדונה בוועדה המקומית בספטמבר 2017, אולם למרות שלא הועלו התנגדויות לגבי איכותה - יו"ר הוועדה המקומית לא חתם על ההמלצה להפקדתה. בנסיבות אלו קודמה התוכנית על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וכך הוגשה לדיון הוועדה המחוזית, שמחר תקיים את הדיון השני בה.

לפני כמה שבועות הגיש חולדאי תוכנית חלופית, המבטיחה את השארת שדה התעופה, לוועדה המקומית תל אביב יפו – שאישרה את הפקדתה. חלופת חולדאי קודמה במקביל, ויש שיאמרו מאחורי הגב, של התוכנית לסגירת השדה. המנהלים מטעם בית המשפט לניהול הגוש הגדול פנו למדינה בדרישה שתפעל לביטול הפקדת תוכניתו של חולדאי - ולפני כמה ימים הודיעה המדינה כי היא מסכימה עם עמדת מנהלי הגוש הגדול וקוראת לבטל את החלופה.

לטענת מנהלי הגוש, עיריית ת"א פעלה שלא בתום לב בנוגע למחויבויותיה והצהרותיה למדינה ולגופי התכנון, וכן כלפי בעלי הקרקעות הפרטיות בגוש הגדול - כאשר קידמה תוכנית שסותרת את התוכנית שהיתה שותפה בהכנתה במשך שנים.

בבקשתם למדינה כתבו המנהלים כי "המדינה היתה אמורה לפעול כדי לעצור מבעוד מועד את חלופת חולדאי מרגע שנודע לה על קיומה... הוועדה המקומית שאישרה את חלופת חולדאי התעלמה ומתעלמת מכל החלטות בג"ץ והממשלה שניתנו ומפרה התחייבויות של שרי האוצר, השיכון והתחבורה, תוך בזבוז  אדיר של כספי ציבור או מחויבות להליך סדור של שיתוף ציבור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי עו"ד מיכאל שפלטר, אחד ממנהלי הגוש הגדול, ההוצאות על תוכנית זו מוערכות ב-16 מיליון שקל - הכוללות תשלום על תסקירים שנעשו; חוות דעת של יועצים מהארץ ומחו"ל; תיאום עם קווי הרכבת הקלה ונת"ע, יועצי קיימות, תחבורה ואדריכלות; בדיקות מי ביוב; ויצירת מערכות מחזור חדשניות. מבקשת המנהלים עולה כי בהוצאות נשאו רמ"י (40%), עיריית תל אביב (40%) ומנהלי הקרקעות בגוש הגדול (20%).

עו"ד שפטלר הוסיף כי "ראש העיר שלף בדקה התשעים מסמך שלכאורה  מתיימר להיות תוכנית חלופית, שנועד להטעות את נבחרי הציבור כאילו ניתן להפוך את שדה דב לשדה תעופה בינלאומי בקיבולת של 5 מיליון נוסעים בשנה, או כאילו יש בחלופת חולדאי אפשרות לפיצוי, ולו חלקי, של בעלי הקרקע. אני צופה שבעוד מספר השנים דו"ח מבקר המדינה יוקיע את המהלכים האחרונים כבזבוז משווע של כספי ציבור, שכל מה שעומד מאחוריהם הוא תרגיל פוליטי מסריח".

רון חולדאיצילום: עופר וקנין

מי דואג לעסקות הנדל"ן?

התוכנית לסגירת שדה דב כוללת בנייה של 16 אלף יחידות דיור ו-2,500 יחידות מסחר ומלונאות. בראש ועדת ההיגוי עומדים מתכננת מחוז תל אביב נעמי אנג'ל, מתכננת המרחב העסקי של המחוז גילי טסלר ומהנדס עיריית תל אביב עודד גבולי. חלופת חולדאי מנגד, שעליה לא חתום מהנדס העיר גבולי, מותירה את השדה פתוח ומאפשרת רק 8,000 יחידות דיור באזור.

חלקה 204 במתחם היא חלקה שעליה אמונים מנהלי הגוש בהוראת ביהמ"ש ובה נמצאים גם מסלולי ההמראה והנחיתה בשדה דב. התוכנית לסגירת השדה מאפשרת לבעלי הזכויות בחלקה לקבל 34% מסך הזכויות שיתקבלו לבנייה - כ-5,440 יחידות דיור שיתחלקו בין בעלי הקרקעות בגוש. חלופת חולדאי מנתבת כשליש מהזכויות לבעלי הקרקעות, אולם מדובר בכ-2,000 יחידות דיור בלבד. בנוסף, ערך הדירות בתוכנית של מינהל התכנון צפוי להיות רב יותר בשל איכויות תכנון גבוהות יותר וצפיפות נמוכה יותר.

לחלקה 204 שותפים המדינה (50%) ועוד עשרות בעלי זכויות פרטיים שחולקים את יתרת הזכויות על הקרקע. זאת, בעקבות הסדר שאליו הגיעה המדינה עם בעלי הקרקעות, לאחר שאלה דרשו ממנה שתפעל לפינוי השדה ולקבל תשלומי פיצויים בעבור השימוש בקרקע שבבעלותם. מכאן מובנת דרישתם של מנהלי התוכנית לגייס את המדינה לצדם ולוודא שזו תתנגד לקידום חלופת חולדאי, שכן זו מאפשרת לבעלי הקרקעות תמורות נרחבות – וגם למדינה לממש את רצונה לשווק יחידות דיור במרכז הארץ בשיאו של משבר הדיור.

מנהלי הגוש הגדול כתבו בפנייתם למדינה כי "הצגת תוכנית חולדאי כתוכנית הנותנת מענה לזכויותיהם של בעלי הזכויות בחלקה 204, הנה מצג הרחוק מהאמת... תוכנית זו גם מנוגדת להסכמות שבין המנהלים למדינה לפיהן זכויות הבעלים בגוש הגדול ימוקסמו, והשדה יפונה והנה בניגוד מוחלט להחלטות ממשלה ולהסכמות שקיבלו תוקף בהחלטות שיפוטיות של כל הערכאות הקיימות במדינת ישראל".

מעיריית תל אביב נמסר כי "עמדתו העקבית של ראש העירייה היא שפינוי שדה דב נעשה מלחץ נדל"ני ולא משיקולים מקצועיים. פינוי השדה ללא חלופה ראויה יביא לחיסול התעופה האזרחית הפנימית במדינת ישראל, יפגע קשות במטרופולין תל אביב-יפו וכן בערי הפריפריה. לפי כלל גורמי המקצוע, נתב"ג איננו חלופה ראויה.

"העירייה תכבד את ההחלטות בנושא שיתקבלו על ידי ממשלת ישראל, אך עם זאת בכוונתה להמשיך לפעול לשכנע בנחיצות השדה. על כן, הוכנה תוכנית מפורטת שאושרה על ידי הוועדה המקומית, ומטרתה הוספת חלופה המאפשרת את המשך פעילות השדה ושיפור השירות בו, עד מציאת אלטרנטיבה ראויה וכן פיצוי הולם לבעלי הקרקעות הפרטיות בשטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker