ראשי הערים נעמדים לצד חולדאי ונגד כחלון: "אל תסגור את שדה דב לטיסות"

מרכז השלטון המקומי ו-9 ראשי רשויות מצטרפים לעמדה של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית אילת להשאיר את שדה דב פתוח לטיסות ■ ראשי הרשויות מצטרפים לכ-70 חברי כנסת שהביעו התנגדות לסגירת השדה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ראש עיריית תל-אביב יפו רון חולדאי וראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי כבר לא לבד במאבקם על שדה התעופה שדה דב: לאחר שבתחילת השבוע 70 חברי כנסת ביקשו לבצע תיקון בחוק שדה דב שיבטיח את המשך פעילותו, עתה מצטרף מרכז השלטון המקומי בישראל ו-9 ראשי רשויות מקומיות. אלה דורשים משר האוצר משה כחלון: "השאר את שדה דב פתוח, סגירת השדה תביא לפגיעה קשה ומיותרת באזרחים".

המכתב נשלח בתחילת השבוע על ידי פורום רשויות החוף ובתמיכת מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות, ועליו חתומים ראשי הערים הרצליה, נתניה, אילת, עכו, ראשון לציון ותל אביב, וראשי המועצות חוף השרון וחוף כרמל, עמק חפר, ג'סר א-זרקא ועוד. אלה תומכים בחלופה שמקדם חולדאי, שלפיה שדה דב ימשיך לפעול במתכונת מלאה, ואף יגדיל את הפעילות התעופתית הבינלאומית. המחיר הוא ויתור על מחצית ממספר יחידות הדיור שתוכננו לאזור, מ-16 אלף ל-8,000, ופגיעה ברצף החופי שיכל להתאפשר.

במכתבם טענו ראשי הרשויות כי נמל התעופה על שם דב הוז משרת מיליוני אנשים בשנה, ובהם גם את תושבי הרשויות הנמצאות על נתיבי הטיסה הפנים ארציים. "בהיעדר חלופה שתספק המדינה לשדה התעופה שמחבר את אנשי הפריפריה והדרום לגוש דן, הנפגעים העיקריים יהיו תושבי הדרום", כתבו ראשי פורום רשויות החוף. "זו פגיעה קשה ומיותרת ואנו מבקשים שתתקיים הערכת מצב מחודשת בנושא, בהתאם למתווה שהציע ראש עיריית תל אביב יפו". הם מוסיפים כי הם מצרים על היעדר הכרעה בעניין שתעניק חלופה ראויה באזור המרכז, בלי ליצור עומסים נוספים על הפעילות בנתב"ג, שגם ככה עמוס חודשים רבים בשנה.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מוביל את המאבק בסגירת השדה לצד חולדאי. הלוי מתנגד בתוקף לסגירת השדה, וטוען כי "סגירת השדה לפעילות תפגע אנושות בחייהם ובפרנסתם של תושבי אילת, ותנתק את אילת משאר ישראל. בידכם להציל את אילת". 

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, הסביר ל-TheMarker על החלטתו להצטרף לאמנה: "זה משאב חשוב וקריטי עבור תושבי אילת, ואנחנו תומכים בבקשתו של ראש עיריית אילת ותושבי דרום הארץ, כמי שנמצאים בפריפריה הצפונית של הארץ".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, "כראש עיריית עכו, אני יודע כמה חשוב עורק תחבורה שמאפשר גישה למוסדות ושירותים הנמצאים במרכז הארץ. זהו מהלך שיקשה על גישה למשאבים בסיסיים, וכשם שלא הייתי רוצה שתושבי עירי יהיו במחסור, אני מזדהה עם דרישתם של תושבי אילת".

התושבים דוחפים לסגירה

כחלון הוא מי שהתחייב לסגירת שדה דב עוד ב-2018, והוא מקדם תיקון חוק שיבטיח את סגירת שדה דב לפעילות אזרחית לצמיתות. למולו, הגישו בתחילת השבוע 70 חברי כנסת, ובראשם בצלאל סמוטריץ', הצעת חוק מתוקנת המבקשת דווקא להבטיח את השארת שדה התעופה שדה דב פתוח לפעילות עד 2019 לפחות, במתכונת מלאה.

הצעת החוק המתוקנת מבקשת להסדיר גם את אופן הטיפול בזכויותיהם של בעלי הקרקעות בגוש הגדול ואת התמורות והפיצויים לבעלי הקרקעות הפרטיות בשטח עליו פועל שדה התעופה. סביב התמורות על הקרקע והפיצויים בגין השימוש בשטחים פרטיים מתנהלים מזה שנים מאבקים משפטיים שהגיעו גם לפתחו של בית המשפט העליון.

בתוך כך, חלק מתושבי השכונות הסמוכות לשדה התעופה, ובהן נופי ים, כוכב הצפון, שכונת ל' וצוקי אביב, ממשיכים לנהל מאבק נגד חלופת חולדאי. הם תומכים בתוכנית של מינהל התכנון, ת"א 3700, שאותה מקדמת במקביל עיריית תל אביב בארבע השנים האחרונות. תוכנית זו מבטיחה את סגירת השדה ופיתוח שכונת מגורים ורצועת חוף, וכך העירייה למעשה בוחנת ומציעה שתי חלופות סותרות, ודורשת מהממשלה לקבל הכרעה בנוגע לפעילות התעופתית מהעיר ואליה. רבים מתושבי השכונות הצפוניות טוענים שאיכות חייהם ואיכות הסביבה נפגעים בגלל הפעילות התעופתית בשדה, ומלינים על מפגעי רעש וזיהום שנגרמים לתושבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker