בית המשפט אסר על אפריקה ישראל להקים שכונה בשטח חקלאי בזכרון יעקב

אפריקה ישראל רכשה את הקרקע תמורת 6 מיליון דולר ותכננה לבנות בה 200 יחידות דיור

שלומית צור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון דחה ערעור של חברת אפריקה ישראל על פסק דין של בית המשפט המחוזי, שקבע כי החברה לא תוכל להקים שכונת מגורים על קרקע חקלאית שרכשה בזכרון יעקב.

בבעלות החברה קרקע ליד זכרון יעקב וכפר הנוער שפיה, אותה רכשה בעבר תמורת 6 מיליון שקל ועליה תכננה לבנות שכונת מגורים בת 200 יחידות דיור. הקרקע אמנם שייכת מוניציפאלית לזכרון יעקב, אך פיסית מנותקת מהישוב וממוקמת על גבעה במרחק של 1.2 ק"מ בקו אווירי מקו הבתים הקיצוני של זכרון יעקב.

התוכנית נכשלה כאשר ב-2007 החליטה ועדת הערר של מחוז חיפה לדחות את בקשת החברה לקבל היתרי בניה מהטעם הפשוט, שמדובר בשטח הררי פתוח המאופיין בחורש טבעי והשכונה אותה מבקשת לבנות החברה נמצאת במרוחק ובניתוק מכל יישוב וללא חיבור אורבני.

אפריקה ישראל ערערה על כך לבית המשפט המחוזי חיפה, והגישה עתירה מנהלית נגד ועדת הערר, הועדה המקומית שומרון והמועצה המקומית זכרון יעקב.

סלע המחלוקת היתה בשאלה איזו תוכנית חלה על הקרקע. החברה טענה כי הקרקע מיועדת למגורים לפי תוכנית מנדטורית שאושרה בשנת 1945 ובוטלה בשנות ה-60 של המאה הקודמת. ועדת הערר טענה מאידך, כי על הקרקע חלה תוכנית שאושרה מאוחר יותר ומייעדת את הקרקע ליערות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השופט רון שפירא דחה את טענת החברה וקבע כי זו "מבקשת להתבסס על תוכנית מנדטורית בת 60 שנה. מאז תוכנית זו חלו שינויים מפליגים בתפיסות התכנוניות". אפריקה ישראל לא ויתרה והגישה על פסק הדין ערעור לבית המשפט העליון, שקיבל את עמדת המועצה המקומית זכרון יעקב שטענה באמצעות עוה"ד אלי וילצ'יק ומירב ברנע ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי, כי אין דרכים נגישות לשטח וכי מדובר בשטח ירוק ובלתי מפותח, מיוער בחלקו שגם השטחים המצויים בטווח בינו לבין מעטפת הבינוי של זכרון יעקב הם שטחים פתוחים.

המועצה המקומית זכרון יעקב, שביקשה לשמור על צביונה הייחודי כמושבה ועל ריכוז הבניה למגורים על צלע ההר, אינה מתכננת לייעד חטיבת קרקע זו למגורים, והתנגדה נחרצות לבקשת אפריקה ישראל. בית המשפט העליון לא קיבל את הערעור של חברת אפריקה ישראל וסתם את הגולל לתוכניתה לבניית שכונת מגורים במקום.

במהלך 2010 מכרה אפריקה ישראל את הקרקע לקבוצת רוכשים פרטיים ב-12 מיליון שקל, מחיר כפול ממחיר הרכישה, לאחר פסיקת בית המשפט המחוזי. למרות המכירה, לקחה אפריקה ישראל על עצמה לעתור לבית המשפט העליון.

צילום: קידר ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker