ראש תחום הקרקעות באגף התקציבים: במינהל אין תכנון לטווח הארוך

"המינהל הוא כיום גוף מוטה פיתוח, ולמרות זאת לא מצליח לעמוד במטרות של שיווק קרקעות לפיתוח"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> "יש בעיה במינהל מקרקעי ישראל, בעיה של תכנון אסטרטגי. המינהל הוא כיום גוף מוטה פיתוח, ולמרות זאת לא מצליח לעמוד במטרות של שיווק קרקעות לפיתוח" - התבטאות נדירה זו הושמעה בשבוע שעבר על ידי ראש תחום מינהל מקרקעי ישראל באגף התקציבים במשרד האוצר, אריאל אבלין, בכנס שהתקיים לרגל 20 שנה למכון דש"א (דמותה של ארץ) בחברה להגנת הטבע בבית התפוצות באוניברסיטת תל אביב.

הכנס עסק בסוגיית השטחים הפתוחים ואופן ניהול הקרקע בישראל. אבלין ביקר את התנהלות מינהל מקרקעי ישראל בנושא התכנון, ולמעשה חזר על הטענות שלפיהן כיום, בהיעדר תכנון נכון, מינהל מקרקעי ישראל נמצא במצוקת קרקעות מתוכננות שניתן לשווקן.

"מינהל מקרקעי ישראל לא בוחן מה הבעיות ומה המטרות", המשיך אבלין. "אין תכנון לטווח ארוך, אין תכנון לאן רוצים להגיע. במינהל לא חושבים איך נפעל כדי שהקרקע תנוצל באופן מיטבי. אם הייתי במקומם, הייתי מנסה לבנות תוכנית עבודה מסודרת, אסטרטגיה ברורה, ואז הייתי יודע לאן למקד את המאמץ".

לטענותיו של אבלין השיב מנהל מינהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי: "לעתים נוטים לייחס למינהל תחומים שאינם קשורים לו. אנחנו עושים מה שאומרים לנו מוסדות התכנון. התפקיד של המינהל הוא לנהל קרקע ולהקצות אותה למטרות שאותן קבעו מוסדות התכנון. אנחנו לא מתכננים שטחים פתוחים או ייעודים אחרים".

"אחת הבעיות העיקריות שלנו, במיוחד באזור המרכז", הוסיף ביבי, "היא שאנחנו מנצלים את הקרקע בצורה לא יעילה ולא משאירים כלום לדורות הבאים. החוק כיום קובע שהמינהל צריך לנהל את מקרקעי ישראל, אבל ברבות השנים נוסף לו גם תיק החוכר, ויש למעלה ממיליון כאלה. נושא זה שואב המון מהפעילות של המינהל בטיפול השוטף, וזה על חשבון ניהול הקרקע. את ניהול החוכרים צריך להעביר לטאבו, לא אלינו. זה יאפשר לנו לנהל את הקרקע ולטפל בה כמו שצריך."

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker